Diorama mea Santa Fe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna Rudi

Sa o luampe rand

Nu te grabi sa "strici" haosul si mai bine vezi de macheta

Arata bine si cand vad garniturile alea interminabile
dribble.gif


Mai multe poze cu podul si cu, daca nu ma insel, o macheta de test daca se poate

Am si eu o minune de statie de incarcat piatra (planul doi in prima poza) de la Pola - multuesc sesamcave - ai mai multe poze cu ea sau poti sa-mi spui mai multe?

A mea este un kit vechi ce o sa ceara mult de lucru pentru rectificarea bavurilor si acoperirea urmelor de injectie.
 
Salut LDH



La asta te referi ?Este o statie de carbuni pentru aburoase .Kitul este de la Model Power (dar mai sunt si alte firme care produc asa ceva,probabil este un producator comun ).Este vopsit si imbatranit relativ puternic....
:D
 
Acest tip de statie de carbuni a fost raspandit dincolo .Mai am o mina de carbuni mica ,care am vazut de asemenea la mai multi producatori.O sa pun si cu ea poze....
De exemplu Heljan produce seria "Cornerstone" (cladiri americane )pentru Walthers.
 
Buna Rudi,

cea din macheta ta este pentru aburoase, dar au existat constructii identice functional chiar muuult mai mari care au folosit tot ca si depozite de carbune dar de aceasta data pentru incarcarea vagoanelor. Un fel de silozuri gigant cu descarcare direct in vagon.
 
@LDH ,iata si acea mina de carbuni (minuscula :D )

Dar aceasta mina se mai gaseste parca si la Faller de exemplu....si se poate folosi si la altceva (piatra ,minereu etc)
@Catalin ,da ai dreptate .Am vazut poze cu silozuri gigantice !!!a mea este mica ,numai buna pentru o diorama modesta :D

PS ,mina de carbuni "pluteste in aer " deoarece nu este asezata definitiv.
 
Este exact acelasi :D ,al meu era ambalat sub numele "Model Power"....Parca exista (sau a existat) si la Faller ,IHC .Deci acelasi produs pentru diferite firme .
 
catalin a spus:
Daca toti am fi in stare sa finalizam macar o diorama asa modesta...

Poate dar arata foarte frumos si ingrijit iar faptul ca nu vad o aglomerare de linii ca intr-un depou ii da un farmec si o eleganta aparte.

Felicitari si din partea mea

Multumesc Marius pentru poze si cu riscul sa iau injuraturile de la Rudi :D mai pun si eu una cu poza de pe capacul cutiei



Este o constructie interesanta dar cred ca o sa-i schimb destinatia deoarece pentru carbuni am ceva de la Vollmer ce seamana cu ce a fost pe la CFR.



:cafea:
 
Salut,
Iata ca in sfarsit am reusit sa mai fac ceva pentru diorama....Este vorba de un magazin tipic american intr-o zona rurala.....Nu este legat de nici o epoca :-? De cel putin 100 de ani se gaseste in state ,in toate zonele :D

Este un kit Walthers .
 
Bravo Rudi!
Ai mai coborat si tu in beci, la munca. Felicitari. Tine-o tot asa.
M-a amuzat cum te-ai speriat cand cineva a povestit in alt topic ca doreste sa isi faca o diorama la 30 Km de casa. Spuneai acolo ca la tine sunt doar 2 etaje si cateodata drumul pare luung... Dar iata ca ai invins treptele! Sau ai lucrat-o in casa? (cum fac eu, in bucatarie :lol:)
Frumoas magazin.
 
Alex_Stoicia a spus:
Dar iata ca ai invins treptele! Sau ai lucrat-o in casa? (cum fac eu, in bucatarie :lol:)
Frumoas magazin.
Salut Alex,
Da ,si eu fac ca tine ......dar eu stau in sufragerie la masa :mrgreen: .Este clar ,la asa lucrari mici nu cobor in beci.La montat de kituri (vagoane ,cladiri etc) folosesc intotdeauna masa din sufragerie (sau bucatarie ,cateodata ...).Dar trebuie sa mai fac ceva si in beci ,la diorama .Dar copii nu prea imi lasa timp ,acum in vara :D
 
Salve Rudi,

Felicitari pentru reusita, arata bine....

Cladirile alea sunt perfecte pentru varianta "Far West" despre care vorbeam candva, singurele lucruri mai moderne de pe ele (epoca III) sunt... posterele de pe laterale (si semnul de posta)! :D
 
Salut Dorin,
Si mie imi plac aceste cladiri....oricum am sa mai cumpar cateva de acest fel.Deoarece mai am nevoie de cateva.Cladirile sunt de la Kibri (adica Kibri face aceste cladiri pentru Walthers ).
 
Salut ,
Iata ce am facut acum recent:am integrat Minidiorama cea mica in diorama mare :D .M-am gandit ca este pacat de atata munca......Oricum pe acea parte am sa fac doar peisaj ,gara o sa fie pe artea cealalta pe perete (in segmente inguste pe lungimea de 6m .....
 
Pai Horia ,in timpul acesta de crize.... :D trebuie folosit tot materialul disponibil :D :D :D .dar totusi sa nu devina "kitsch !!!" .De aceea am spus ca pe partea respectiva vine peisaj unde va fi integrata aceasta mica diorama....Oricum lucru mai este muuuuult.
Cu gara pe peretele celalalt mai vedem ....dar atata stiu :lung si ingust !!