Diorama lui Vlad

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Rares

Member
6 Martie 2010
19
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Dupa lupte seculare care au durat .... 5 luni, astazi s-a materializat primul pas spre nasterea unei noi diorame.

Fisa Tehnica :
- nume : "Diorama lui Vlad"
- beneficiar: Vlad ( si Viktoria in subsidiar)
- buget : - ce pica de la bunici si parinti, eventual .... economii de la dulciuri
- executant ( virusat de citeva luni) : tatal beneficiarului
- scop - educativ - in primul rind ... sa genereze un hoby
- sa dezvolte imaginatia, rabdarea si cultura
beneficiarului
- economic - sa reorienteze fondurile de la dulciuri si jucarii ... de
2 lei spre ceva valoros
- egoist - distractia si relaxarea executantului
- durata de executare - probabil un an
- Tematica - zona montana continind o localitate mai mare si una mai
mica, cu traseu feroviar simplu si analog, in forma initiala
de 8.
- Alte date - 1800 mm x 1000 mm x 490 mm
- scara HO
- Punct de plecare :


- Proba materialului rulant :


si ... mai vedem peste citeva zile.
sper ca nu v-am plictisit prea rau ....
 
Salut .
Un inceput bun , dar duca cate inteleg din ce ai spus inseamna ca ai mai avut o diorama .
Multa bafta.
 
De doua ori ura.
Imi place ceea ce am vazut si bag de seama ca daca si pe macheta vei acorda atata atentie precum ai facut si la diorama cu casuta , sunt sigur ca va fi o lucrare de exceptie.

Am vazut in "proba materialului rulant" cateva constructii care par foarte interesante. Binevoiesti sa ni le prezinti ? :D
 
Frumoasa diorama cu casuta ,adevarat graieste sagard_2003 o sa iasa o lucrare exceptionala .
bafta multa.
 
Datorita crizei si nepriceperii mele la pc, revigorez acest topic sub un nou cont. Scuze fata de Admin. Nici o scuza fata de Guvern, bugetar fiind.
In momentul de fata, situatia se prezinta astfel :
- exista 2 segmente longitudinale, avind fiecare 2050 mm x 525 mm
- cel "frontal" este realizat partial si voi prezenta poze.
- cel posterior se prezinta sub forma unei Platforme de OSB pe structura de lemn si "acoperit" cu polistiren extrudat de 20 mm. Pt. ca nu am lucrat nimic pe el, nu voi face vorbire.

cel galben este cel frontal :
 
Probabil ca este cam tarziu, acuma, dar eu as mai fi lungit traseul.
Exista aceasta posibilitate.
Nu stiu ce curbe ai folosit dara cada sunt cele din set probabil ca sunt R2.
Daca puteai "inghesui" si un R3, la "cercul" fara macaz ai fi avut un traseu aproape dublu.
Nu foarte mult, dar destul, la vedere si ceva mai interesant.
 



vegetatia care se vede, constituie, in opinia mea, "baza", urmind a fi completata cu tufaris, copaci si alte .... buruieni

 
Foarte interesant si frumos portalul din lemn, felicitari!

O singura observatie.

Tunelele cu portale din lemn aveau si interiorul tot din lem, nu din piatra, nu erau cu bolta si aveau forma rectangulara. O tehnica arhaica imprumutata de la minerit.

Cred ca trebuie refacut acolo - in prima poza se vede zidarie de piatra, daca nu ma insel.

p.s.Gresii, rectific, nu forma rectangulara ci de trapez cu baza mica sus
 
salutari si toata stima domnului LDH!

adevarat referitor la traseu, dar va exiata o "solutie alternativa" generata de .... neintelegerile dintre cei 2 utilizatori.
de la "Fort" si pina la "Biserica", in plan superior, va rula pe o linie distincta si cu comanda separata, un Automotor care va deservi Turismul local. Pe al 2-lea sector, va exista un Motel.
de asemenea inca un traseu secundar analog, poate "in panta" intre un Gater si "zona industriala" - la fel - cu comanda independenta. 2 utilizatori + 1 traseu lung si 2 scurte

 
Frumos gaterul

Daca ai loc, in afara liniei la H0 pe care sa pui un vagon cu busteni, mai poti pune o linie ingusta, 9 mm, pe care sa pui doi vagoneti ce transporta bustenii de la rampa de descarcare H0 la gater.
Ar arata foarte bine.
Cred ca ai vazut situl

http://www.gilbert-gribi.ch/

o foarte buna sursa pentru inspiratie ca sa nu mai spun ca are planuri in format PDF
 
Am reusit sa finalizez constructia "en gross" a primului segment. Precizez ca nu este aplicata vegetatia, cu exceptia covorului de iarba.