Diorama lui GHIATA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Revin cu cateva incercari de a face gardulete si un fel de gospodarie langa o trecere la nivel peste bariera (cel putin asa vreau eu).
Pentru inceput un fel de matrita ptr a taia si a construi garduletele.
Idei sunt multe dar cu mm astia se ................lucreaza greu :(

Si cum vreu sa arate su asa ceva.
In partea din dreapta ultima casuta este linga bariera.


Chin mare cu garduletele astea dar....parca arata realistic nu?
 
La casute am folosit de 2mm si de 3mm
Acoperisul de 1 mm (nu stiu daca am ales bine dar ramforsez)
Garduletele de 1mm grosime, 2.5mm (~) sipcile, picioarele 1mm grosime dar dublate deci 2mm lipite unul de altul pe interior.
22mm inaltime /28mm lungime (intre picioarele de sustinere).
 
Ghiatza, pentru un santier din lemn consider ca totul e prea " rigla". Mai rupe si tu un latz, o scandura, fa o curba in jos la grinda din varfu' casei. Sa bagi apoi culori deschise mate si cele inchise un pic lucioase. Apoi vedem iefect. Spor, ca ai nevoie!
 
Ghiata a spus:
Dupa ce ai totul la indemana este usor de montat.
Dar pana atunci...................
Tot aici am invatat sa fac matrite (mult spus matrite)


Obiwan ...sa le vad eu gata toate si dupa aceea vin cu ciocanul.
Am nevoie de usi si ferestre....o idee de unde
La librarie se gaseste carton colorat. iei o coala, o tai cu ghilotina sau cutter pe latime, benzi de 1-1,5 mm. Apoi incadrezi tocul si pe interior lipesti benzile de mai sus, formand structura geamului cum vrei tu. La fel si la incadrarea geamului la usi exterioare. Prin suprapunere de benzi de latimi diferite (spre exterior din ce in ce mai mica), poti reproduce si profilul ramei care in realitate se cam face din randea de muchie.
 
M-ati inspirat...........
In primul rand am refacut mica mea masa de montaj

Prima a fost de probe acum pe curat parca ai multa forta de minca.
Si apropo de munca. la sfatul lui Obiwan (caruia ii multumesc de sfat ) am purces la confectionarea unei usi.
Pacat ca in febra lucrului nu am facut poze intermediare dar promit sa dezvolt subiectul cu confectionarea pas cu pas.

Restul a venit de la sine


Nu am cuvinte sa va spun cata satisfactie am cand vad ce am reusit sa fac.......cata satisfactie iti aduce o asa de mica ..........realizare.
 
Am mai incercat sa-mi fac mana (ca sa zic asa).
Pe etape.
Pregatire material. Fasii de 1mm si de 1.5 mm lipite intre ele. Da o idee de cant

Le-am taiat la dimensiune si am "chiorat" lipindu-le si pilindu-le la o incercare de 45

Am incercat diferite forme ca sa aleg care da mai bine pe casuta

Dupa care a urmat instalarea lor pe casuta.


Stau sa ma gandesc daca aveam o freza le reuseam mai bine.........mai profi...........
Banii se strang asa de incet...........
 
Date la finisat si vopsite o sa arate altfel.
A facut cineva cu freza usi ferestre sau mai convenabil este sa cumperi?
Ma cam bate gandul la o freza Proxxton si sa ma apuc de facut ..........diferite.
Parca facute de mana ta au mai multa valoare, chiar daca sentimentala!!!!!
 
Deoarece o diorama pe masura nu mai este posibila in viitorul apropiat m-am hotarat sa fac 2 module dupa standardul romanesc, citit aici pe forum.
Nu cred eu ca o sa particip la vre-o expozitie, dar daca da................cine stie si incepatorii au nevoie de incurajare, nu!!!.
Pe cat posibil doresc sa fac pe cat se poate totul home made. Merg pe ideea ca un lucru facut de mana ta iti aduce mari satisfactii.
Deci pe parchet......................

M-am blocat la cum sa trec de sus jos ce anume sa folosesc. DKW sau ceva mai simplu. Nici incarcata de sine nu vreau sa iasa.
Sfaturile sunt binevenite!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Pai e clar ca acolo iti trebuie un DKW. Adica la intersectia marcata cu gri. De fapt faci doua module care sunt triaj? Baga una mai mare, rabatabila, dupa canapeu...
 
Salut

Felicitari pentru initiativa de a face module pe standardul Romanesc.
Nu conteaza daca o sa mergi maine cu ele la expozitie sau peste 2 ani, important e ca atunci cand o sa vrei sa participi sa poti sa le legi pur si simplu la alte module facute de alti pasionati.

Spor la treaba!