Diorama Klaus Feratus (KF) - N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cred ca nu e bine sa schimbi inimile alea, eu zic doar sa te gandesti la polarizarea inimii. si ca rezolvare este foarte simplu, scapa de lamelele superficiale, leaga un fir la inima macazului pe care il comuti cand pe sina dreapta cand pe stanga, depinde cum comuti macazul. ori folosesti un releu pe care in comanzi din decodorul de macaz, ori folosesti motoare cum se gasesc de exemplu cele de la conrad... sau de aici http://jucarii.com.ro/produs.php?prodcod=2761 vei descoperi ca pe langa alimentarea motorului care e facuta cu decuplare la capat de cursa, mai ai inca trei fire unul dintre ele "basculand" pe doua ramase adica sina stanga si sina dreapta... aceiasi poveste si la motor, un fir comun si doua fire pentru "bascularea" alimentarii care este facuta direct in curent alternativ printr-o polarizare monoalternata cu o dioda..... ai avandajuc ca motorul functioneaza exact ca un electromagnet deci il poti lega frumos la decodoarele de macaze sau la un simplu intrerupator....

te rog sa ma lamuresti cu inimile acelea ce are geometria lor de vrei sa le refaci ?
 
Ah, am uitat sa iti spun un lucru foarte important, renunta la DKW-uri. Sunt facute pe matritele de acum 20 de ani, nu a mai interesat pe nimeni sa imbunatateasca ceva la ele.
-fleischmann , trix, roco aceiasi geometrie, acelasi principiu de functionare, aceiasi prostie. si o caruta de bani inutili. pe N este foarte greu de facut un DKW perfect functional. Am incercat sa imi fac si este extraordinar de multa munca, iese ceva dar trebuie sa ai foarte multa rabdare.
- peco, daca te uiti la code 55 vei descoperi singurul DKW perfect functional si cu o geometrie mai rezonabila ma refer la unghiul sau dintre liniile intersectate care din cate imi amintesc e de 8 sau 10 grade, putin mai aproape de realitate...

in fine, daca te ajuta cu ceva uite ce am facut eu pana acuma..
 
Salutare


sogard_2003: Pai nu vreau sa le schimb inima, din punct de vedere al geometriei sunt ok, foarte bune... vagoanele ruleaza perfect pe ele, la fel si locomotivele, doar pe dkw locomotivele model american au niste trepidatii... asta din cauza ca modelele americane au buza (bandajul) rotii mult mai mic fatza de sistemul european.

Eu vreau sa imi fac altele de la a la z. Am mai incercat si am construit usor unul, cu exceptia inimii pe care nu am reusit sa o fac doar din biax... Asa ca cu 12 mil imi iau o freza fixa, si pot sa fac multe piese, inclusiv acele inimi. Din sina felxibila care este destul de ieftina comparativ cu macazul pot construit restul de macaz. Avand in vede ca imi mai trebuie vreo 40 de macazuri... ies mult mai in avantaj, si in plus stiu un lucru... le fac de la inceput sa nu am probleme de alimentare.

LA cele 16 macazuri trix pe care le am, o sa caut o solutie de alimentare a inimilor. Nu as vrea releu... deoarece consuma curent permanent... nu imi place ideea asta. Am 2 viziuni, sau un motoras pas cu pas si cu reductor... sau un electromagnet dublu, cu 2 bobine... care lucreaza ca un intrerupator de bec. Comuta de pe o pozitie pe alta... si o mentine acolo fara alimentare

Legat de DKW, pe mine nu ma deranjeaza ca nu au geometria ca si cele reale... unghiul acesta la cele care le am imi confera avantajul de a construi triajul asa cum imi doresc. Eu caut cel mai mult la ele sa fie functionale mecanic si electric, si sa am in cele din urma dinamica multa pe diorama :)
 
O sa fie agitatie mare pe diorama ta. Coslariu. :D Daca vrei sa faci macazele in numar mare este si nu un avantaj, ti-ai facut un calcul cam cat timp iti ia sa faci un macaz ? esti sigur ca iesi mai ieftin daca le faci , gandeste-te la masinaria pe care vrei sa o iei mf70 e undeva intre 11 si 13 milioane pe piata , capetele de lucru te mai costa si alea destul de mult, mai pune si materialul consumat adauga si timpul petrecut lucrand la un macaz si eu zic ca nu iesi in avantaj. ine aici discutam in cazul in care vrei sa le faci tu de placere :lol: .
ca fapt divers cu un pret mediu de 45 de lei pe un macaz manual iesi pe la 1800 de lei ceea ce zic ca e foarte avantajos si te scapa de mult munca si draci.

o alta varianta ar fi sa incerci sa iti cumperi de la americani un kit pentru facut macazuri dkw-uri si ce mai vrei tu , uite aici : http://www.handlaidtrack.com/n.php cum sa faci macaze acasa. gandeste-te si la varianta asta. in plus acolo ai avantajul de a face macaele identice dupa cum vei vedea o sa descoperi foarte multe SDV-uri pentru realizarea partilor componente, gasesti si filme de altfel, vei descoperi ca un macaz il faci in 45 de minute. La capitolul traverse din lemn se pot realiza pe laser cu foarte multa usurinta si la un pret foarte avantajos....

in privinta dkw-urilor nu comentez nimic, asa strict la utilitate da mi se par bune ocupa putin loc dar sincer pentru aspectul oribil eu prefer sa nu folosesc, mai bine pun doua macaze unul dupa altul...
 
Salutare,
Despre ce si cum, referitor la polarizarea inimi umui macaz electrofrog in link-urile de mail jos:

http://www.anemodel.com/ProductClassification.asp?Categories=1

http://www.loystoys.com/peco/about-electrofrog.html

http://www.wiringfordcc.com/switches_peco.htm

Chiar daca macazele la care se face referire sunt Peco principiul este acelasi.
Spor la lucru,...