Diorama HOe de Craciun.

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
782
23
Brexit country.
Ciao,

....si Craciun Fericit !

Am zis sa intampin si eu acest Craciun si cu ceva macheta pe care sa se invarta un tren.
Zis si facut !
Intr-un timp scuuurt de tot, atat am putut rezolva....si a iesit !
E ceva temporar , dar e de efect !

Am luat una bucata capac de frigider:

by , on Flickr

by , on Flickr

Am luat 2 sine HOe de la Roco ( ce anterior , cu muuult timp in urma, fusesera lipite de pluta), le-am mai taiat si ajustat eu cu Xuron-ul ( ca freza am....baut-o :D ), le-am "sudat" una de alta , am lipit si sarmele pentru curent ...si gata cercul:

by , on Flickr

by , on Flickr

by , on Flickr

Am inceput sa "umplu" golul cercului cu :
-- una moara de vant cu motor electric Faller ( motoras montat de mine )
--ceva oi si 2 ciobani
--autobuzele mele Skoda si Vomag de la V&V modelle
--ceva remorca-cisterna de apa de la Roco
--ceva remorca - bucatarie mobila tot de la Roco

by , on Flickr

by , on Flickr

by , on Flickr

by , on Flickr

Intre timp, am udat si au crescut si brazii :D ( de la Noch, punga de 25 buc, tot asa, luati din timpuri vechi si defacuti azi....sunt ca si noi ) :D :

by , on Flickr

Tot timpul, Mos Craciun a supervizat lucrarea ( atat panoul de comanda, cat si santierul 8) ):

by , on Flickr

by , on Flickr

Ca si alergator de cursa lunga, am selectionat :D unica mea locomotiva cu decoder + sunet la HOe...un diesel de la Liliput.

Iar in incheiere:

by , on Flickr

Marius.

Emanuel

Active Member
17 Februarie 2012
73
0
Brad
Craciun fericit !!! :D ideala diorama asa de moment ... prindea bine o aburoasa era asa de sezon...

danny224

Member
28 Noiembrie 2011
48
1
Bucuresti
Craciun fericit! Este una dintre cele mai frumoase diorame pe care le-am vazut! Eu apreciez dioramele din doua puncte de vedere, cel al fidelitatii in care este redata realitatea si cel al entuziasmului specific puritatii copiilor. A doua categorie pentru mine este mai importanta decat prima. Inca o data: Felicitari!!!!! ;-)