Diorama flvca TM (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

flvca

Active Member
Trenulist
2 Noiembrie 2008
145
1
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Un salut pentru toata lumea.
Am inceput constructia unei diorame in forma de U, cu dimensiunea de 4m baza si 2,5m lateralele.Latimea modulelor este de 1,3m.

Cele 5 module au fost confectionate din lemn de brad de 2cm grosime si 10cm latime. Intreg ansamblul a fost unit si ridicat pe picioare tot de brad la 70 cm de sol. Suprafata formata o voi considera "cota 0".

La cota 0 se vor afla doua triaje cu cate 6 linii, care se unesc in cate o linie principala, ce vor urca in paralel la "suprafata". Cred ca pozele vor explica mai bine.
Ca suport pentru linii am folosit placaj de plop de 1cm grosime. Pentru triaj voi folosii sine ROCO GeoLine, iar pentru diorama sine ROCO Line 2,1mm fara terasament. Cam aici am ajuns momentan.Numai bine.
 
In primul rand bun venit
Mie mi se pare ca arata prea simetrica diorama , sunt tare curios cum vei face relieful deoarece sinele sunt aranjate la fel in amandoua partile in rest mult succes :wink:
 
Sal
Cand vad cat spatiu ai la dispozitie, devin gelos. Sunt convins ca o sa ne expui si restul planului de constructie pt ca interesul este starnit si mai ales cum o sa faci legatura intre liniile suspendate.
Bafta

PS: frate, da stiu ca ai spatiu ! ! ! ! !
 
Si eu sunt gelos pe spatiu :)
In schimb tin sa te felicit pentru ca vad in sfarsit o diorama inceputa profesionist: baza din caroiaj iar sinele nu puse pe banalul blat ci pe placaj decupat (doar la Cosmin am mai vazut dar el nu a prezentat pe forum diorama)
Cu siguranta intra in categoria "asa da" si eu astept cu nerabdare continuarea.
Am o intrebare: caroiajul l-ai facut tu personal sau l-ai comandat la un atelier de tamplarie ?
Ca si observatie subscriu la ce a scris Stefan, e prea simetrica toate liniile paralele cu marginea , dar ma rog, pana la urma e o chestie de gust, success in continuare
 
Multumesc pentru incurajari. Vreau sa vin cu mici explicatii. Ce se vede in poze este partea de sub diorama.Eu am denumito triaj, in revistele de specialitate, de unde m-am inspirat, se numeste "Schattenbahnhof".Peste aceasta parte se va construi diorama efectiva care se va vedea. Ionut, caroiajul la construit un tamplar, deoarece am dorit ca sipcile de brad sa fie netede, sa fie trecute prin abricht, cred ca asa se numeste masinaria.De acolo m-am ocupat eu mai departe si momentan a iesit ce se vede. Sinele nu sunt inca fixate, dar este partea care urmeaza,deoarece accesul va fi mai dificil ulterior. Cred ca pozele cu fiecare etapa, vor ajuta mai mult sa intelegeti ce vreau sa fac. Sunt un incepator fara experinta, dar am citit foarte multe de pe acest forum si voi incerca sa pun in practica cele aflate si bineinteles sa schimb si alte informatii cu voi, cand ma voi poticni. O seara placuta tuturor.
 
Felicitari ptr conceptie si ma alatur "invidiosilor" ptr spatiul generos.De abia acum am inteles ca de fapt la ceea ce ii spui cota"0", este de fapt cota -1 si suprateran vei avea cota sau cotele reale.Oricum, dupa cum ai luat startul prevad ca ne vei lua piuitul, chiar daca in modestia ta spui ca esti incepator, dar un incepator care va face ceva temeinic si documentat.
Spor la machetat si putere de munca !
Succes,
:floare: power
Puiu
 
Am inteles, ceea ce vedem pana acuma este nivelul -1 plus pantele catre urcarea la nivelul 0. Am cateva intrebari observatii:

1. Ai o schema a nivelului 0 sa o vedem ? La cum ai pregatit pana acuma sunt convins ca nimic nu e intamplator
2. Cum te-ai gandit sa faci cu sinele la "granita" dintre module ? Mi se pare ca ai si macaze peste aceste zone. Sper ca vei taia sinele si diorama va fi transportabila.
3. Sunt convins ca amenajarea spatiului a fost facuta perfect (se vede din poze) dar in cazul in care vei transporta diorama (poate eventuale expozitii) nu stiu daca vei gasii intotdeauna un spatiu perfect plan, as sugera sa pui la picioare mecanisme de reglare pe inaltime

In rest inca o data succes si astept cu nerabdare continuarea :D
 
o gramada de spatiu :p
ai ales bine caroiajul...
crad ca te-ai grabit un pic la planul liniilor,parte din spate,de deasupra triajului(gara ascunsa),este practic neutilizata,exact acolo ar fi trebui sa ai o linie sau mai multe care sa strabata diorama de la un "capat la altul" sau acolo sa fie gara care sa fie centrul de atentie al dioramei,lateralele servind doar pentru inchiderea circuitelor si auducerea trenurilor inapoi in gara.
si eu sunt curios cum vei inchide cele circuitele de pe laterale...fara sa modifici configuratia actuala.
bafta in continuare!
 
Spatiul a fost amenajat in podul parintilor, special pentru aceasta diorama.Initial am dorit o dimensiune mai mare de 6m pe 3m lateralele. Incepand sa amenajez spatiul mi-am dat seama ca ma incurcau grinzile de sustinere ale acoperisului.Acestea sunt imbracate in rigips, se vad in poze pe lateralele dioramei. De aceea am redus dimensiunile finale la 4x2,5, pentru a putea sa ma invart in jurul machetei.Din pacate scara care permite accesul in pod este ingusta, in spirala, deci diorama nu va pleca de acolo.Totul a fost asamblat in pod. Am un plan pentru triaj si unul pentru diorama,dar am sa le postez doar luni, pentu ca sunt plecat din oras si am acces doar limitat la net acum.Am numit eu cota 0 triajul deoarece gara principala se va afla la +20, gara secundara la +30, de exemplu pe schitele mele. Am uitat sa precizez macheta este la HO.
 
Eu zic ca e corect ce a zis, pentru ca deja capetele ramase in aer se cam apropie de cota +15 (in sistemul lui de referinta), iar "podul" intern e pe la un +10-+11, plus cei 6-7 cm de rigoare pentru a putea trece trenul, si uite asa ajungem la +20.
Si eu sunt curios cum va arata in final diorama (sau macar schema), ca deja cu 2 gari suna promitator. Dar si spatiul este din belsug, deci nu pot sa zic decat "go planet!".
 
Schita pentru triaj:

Schita pentru diorama:

In partea dreapta a dioramei schitele nu se suprapun perfect, dar la iesirea de sub diorama voi folosi sine flexibile si sper sa fie totul ok.
 
Salut,

imi place la nebunie diorama ta, cel putin pana acum pare o lucrare foarte bine gandita. Poate ca as avea de obiectat doar la curba de 180 gr. din coltul dreapta sus, dar din plan nu imi dau seama ce raza folosesti.

Oricum, Felicitari!!!

Asteptam continuarea.
 
Florinn, am folosit R3 si R4 pentru cele doua linii paralele in curba respectiva. Si ca sa fie totul clar de la inceput, planul nu a fost conceput de mine, ci doar intruneste doleantele mele, in ce priveste ce sa cuprinda diorama si spatiul avut la dispozitie.
Apropo, B74MRV: ma faci sa zambesc de fiecare data cand citesc mesajele tale in legatura cu spatiul, ce sa spun, chiar am avut noroc cu podul parintilor care nu era folosit.
 
Am reusit sa prind sinele pentru Shattenbahnhof:

si sa incep partea stanga a dioramei, sa fac legatura cu "suprafata":