Diorama flvca TM (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
mai trebuie sa fie si locuri unde sa -ti recreezi privirea ( nu tot detaliu, detaliu ...
suprafatza mare a apei ajuta sa nu para incarcata diorama
plus ca e pe margine ceea ce da un "luft" dioramei la poze ,adica poti face poze de la vitrina in coace fara sa se termine diorama (evident din anumit unghi ) si invers ai o baza astfel la incadrat nu vezi sub blat :D
 
Flvca, in prima poza din grupul de opt ai in partea stanga o cladire industriala. Ne poti da mai multe amanunte, poze? daca rugam frumos, binenteles! :D

Spor la magaoaie!
 
Salut Vali,

In partea stanga sunt doua cladiri, o balastiera de la Kibri si un depozit de marfa de la Vollmer. Mai am doua linii libere, langa care am vrut sa cumpar si eu galvanizarea prezentata de tine. Foarte frumoasa cladirea si ai vopsit-o extraordinar. Mi-a placut foarte mult. Am vazut ca modelul este rar, asa ca am optat pentru o fabrica de mobila.



 
Multumesc frumos! Daca gasesti galvanizarea, n-o rata! faina balastiera! Din pacate nu prea ai lumina optima pentru poze acolo.

Spor in toate!
 
Foarte frumos. M-am uitat cu atentie la realizarea dioramei si trebuie sa spun ca intr-adevar este o realizare de inalt profesionalism. O structura de dezvoltare similara am vazut intr-o carte de specialitate a lui Augustus Verlag care prezinta diorama lui Bernhard Stein din Germania. Sunt foarte frumos rea lizate si cladirile impreuna cu detaliile de weathering. Tot respectul si voi urmari cu atentie evolutia acestei diorame. Spor in continuare.
 
Silviu16 a spus:
Unde se afla acesta diorama?

In podul parintilor :
flvca a spus:
Spatiul a fost amenajat in podul parintilor, special pentru aceasta diorama.Initial am dorit o dimensiune mai mare de 6m pe 3m lateralele. Incepand sa amenajez spatiul mi-am dat seama ca ma incurcau grinzile de sustinere ale acoperisului.Acestea sunt imbracate in rigips, se vad in poze pe lateralele dioramei. De aceea am redus dimensiunile finale la 4x2,5, pentru a putea sa ma invart in jurul machetei.Din pacate scara care permite accesul in pod este ingusta, in spirala, deci diorama nu va pleca de acolo.Totul a fost asamblat in pod. Am un plan pentru triaj si unul pentru diorama,dar am sa le postez doar luni, pentu ca sunt plecat din oras si am acces doar limitat la net acum.Am numit eu cota 0 triajul deoarece gara principala se va afla la +20, gara secundara la +30, de exemplu pe schitele mele. Am uitat sa precizez macheta este la HO.
 
Da, Silviu, diorama este in Timisoara. Daca ajungi la urmatoarea intalnire pe care o va anunta darkshadowro, poti afla mai multe. Numai bine, Flavius
 
Salut! Am o nelamurire. Cine da sa bea cui? Cred ca la asta se refera insiruirea de litere "deabea". Imi cer scuze ca deranjez, insa pe vremea cand eram in SCOALA PRIMARA, pentru asa ceva te intorceai acasa cu palmele vinete. Sau poate adyBr185 nu este de cetatenie romana, si atunci imi cer scuze pentru afirmatiile facute.

Imi cer scuze si pentru off-topic.
 
ma gandesc daca nu se poate organiza "ziua portilor deschise" sa admire si ochiul meu asa minunatie de diorama??? poate chiar si de dat cite o mana de ajutor....