Diorama din pod (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Imi ajung cele 3 linii plus cea de jos, nu vreau sa ma complic foarte mult cu gara, pun un peron si gara cu peronul propiu si imi ajunge :D
 
da cam zgarcit esti la poze
hai ca asteptam cu nerabdare :roll:
oricum ai multe ajutoare in zona 8)
 
sper zilele astea sa fac rost de un aparat foto sa fac niste poze..circuitele sunt in proportzie de 90% gata. mai trebuie legate firele si dupa pot incepe cu terasamentul, relieful. etc
 
alo gara ..vrei aparat de fotografiat vino dupa el
da pune si tu ceva poze aici ca se asterne prafu
laudate si tu cu mega podul facut :p
 
:D am reusit sa repar aparatul...dar cum a venit frigul, nu e prea placut in pod.
e adevarat ca am lucrat destul de mult, dar sa se mai incalzeasca vremea, sa mai
montez ceva sine si pe urma o sa arata ce am facut in "mega podul" :D :D
 
Avand in vedere ca a fost frig, nu am prea putut lucra in pod :oops: Dar GATA! :evil:

Zilele astea am lucrat cate ceva.

Am renuntat la sinele profil U pana la urma, si am trecut pe sine flexibile.
 
Sa nu zica lumea ca stau si nu mai fac nimic. cateva poze cu evolutia

Gara va avea 6 linii





:D
 
pune si tu pozele cu space nu cu enter :D ca asa din 4 poze faci o pagina :p
ziceai ca arati si ceva pod ..credeam ca-l vedem gata montat pe diorama,
gara unde e?
 
Gara asteapta :D

Cred ca o pun ultima, nu de alta dar mai ma sui pe diorama sa lucrez :D :evil: si nu vreau sa am o gara in mai multe "module" :D Podul trebuie sa il vopsesc, si apoi il montez 8)
 
Incet incet prinde contur diorama ta .Cu spatiul generos pe care il ai la dispozitie cred ca ar trebui sa ai linii mai lungi in gara pentru a putea forma garnituri lungi de cate 8-10 vagoane Sina arata foarte bine si terasamentul banuiesc ca il vei face singur din pietris , aracet siinbatranit cu oxizi de zinc .
Peronul este foarte reusit banuiesc ca vei mai fac unul .
Spor la treaba.
 
eu cred ca ar fi bine ca macazele de(la cel putin o) intrare sa inceapa pe ultima curba inainte de intrarea in aliniament,adica abaterea
macazului sa fie folosita drept curba,astfel castiga spatiu si evita sicana creata de curba-contracurba macaz.spatiul castigat este numai
bun pentru macazele si incrucisarile aferente celor 6 linii.
 
@mauritius

Bine zici! Mai trebuie facut un peron

@cosmin78

E cam complicat, pentru ca e cam departe curba aia de macaze...nu stiu ce sa zic..meditez problema :idea: De vrut, am vrut sa am sine mai lungi in gara, dar sunt cateva probleme:

1. Sunt grinzile acelea ce sutin podul :D si nu puteam sa prelungesc mai mult sinele din cauza lor. Si nici sa ma duc cu ele mai inspre mijlocul dioramei, deoarece ajungeam sa pun gara intre sinele din fata si sinele din planul indepartat a dioramei.

2. Mai puteam prelungi cu vreo 15-20 cm sinele, dar aia insemna ca macazele veneau in dreptul grinzilor, iar sub blat nu mai puteam sa montez actionarile pt ca grinzile sunt oblice si nu aveam loc de ele.

Oricum, eu sunt multumit. Sinele din gara au 1.70 m. :p :D
 
poti pune gara oblica pe axul celor doua grinzi,printre ele.trebuie sa prelungesti blatul un pic in fata.asta daca nu esti restrans la spatiu.