Diorama din dormitor (N)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare,

Patron nu sint, doar angajat amarit.... :(

Clar ca nu ma avint spre ceva foarte mare. Dupa ce am citit pe forum-uri, cea mai buna idee pare a fi construirea de segmente, unul cite unul, in timp.

Munca e intr-adevar "titanica", dar asta ma motiveaza, sa vad cum se construieste pas cu pas. Cred ca am mai spus, eu prefer sa lucrez 10 ani la macheta si sa realizez de exemplu doar o treime din ce mi-am propus, insa la calitatea si detaliul dorit decit sa fac ceva mai repede si mai putin detaliat si in acelasi timp sa mai rulez trenurile pe macheta.

Oricum in momentul in care o sa am 1-2 segmente gata, voi putea sa rulez trenurile cumparate cum trebuie, pentru a ma bucura si de aceasta parte a modelismului.

In curind pun si poze de la constructia machetei, caci am inceput sa lucrez primul segment. Ideea initiala de a ocupa o camera am lasat-o deoparte, vor fi segmente ce le voi putea asambla pentru a realiza traseul pe care mi l-am propus.

Dragos
 
Salut,

Am discutat cu mosul sculptor sa vad daca ar face gara din Sinaia, i-am aratat poze cu toate cladirile si a zis ca face. Sa vad ce va iesi acum, sa fie cit mai detaliate.

Dragos
 
abia astept s-o vad si pe asta... sa nu uitam ca e vorba de scara N si sper ca mosul in cauza se pricepe si nimereste si proportiile... ;)
 
Cum am spus si eu mai la inceput ,si nu m-a prea crezut nimeni.....la inceput visam toti la un "imperiu enorm" cu multe gari etc etc.....Dar pe urma revenim jos la pamant ,dar fiecare trebuie sa treaca prin asta :D
 
Eu nu prea cred ca iasa ceva ca lumea de la sculptorul respectiv ( nu vreau sa-l fac rau ,dar vrbim totusi de scara N !!! ).
Daca nu recomand constructia din placi de styrene .....sau tu Horia recomanzi carton !!!
 
carton, styrene, Messing... toate sunt complementare!

si eu ma gandesc ca mai bine ca acele biserici maramuresene de vanzare pe 10-15000 de lei de pe marginea soselei nu prea poate sa iasa, insa nu dau cu bolovanul pana nu vad! :)
 
Salut,

Saracu mos numai Bricusi nu e.. :D
Nici eu nu astept minuni, vad ce va iesi cu Sinaia.

Cind va termina, pun o poza sa vedeti ce a facut, la stadiul de lemn fara vopsea.

Dragos
 
Multumesc,

Materialul rulant voi incerca sa-l transform asa cum pot in CFR. De aceea achizitiile se indreapta doar catre material rulant ce poate fi romanizat in procent mai mare sau mai mic :lol: . La fel pt. locomotive Diesel m-am orientat catre Brawa deocamdata, au un model de loc. diesel construit la 23 August pt. Germania

http://www.brawa.de/en/Products/N/Locomotives/Diesel-Locomotives/61122-br-119-dr.html

Alte loc. diesel ce pot fi folosite pe post de loco romanesti:

http://www.brawa.de/en/Products/N/Locomotives/Diesel-Locomotives/61200-br-216-db.html - aceasta sper ca se potriveste.


Dragos
 
si ce locomotiva romaneasca poate iesi dintr-un br 216 ??? pana acum, eu nu am vazut o locomotiva asemanatoare ruland pe caile noastre ferate.
 
Nu stiu daca merge, de aceea am si pus-o cu dubii, oricum pentru locomotive diesel de tip sulzer e cam greu sa fac rost la scara N.
 
BR 119, denumite de nemtii din DDR "Razbunarea lui Ceausescu" au fost, din cate stiu eu, facute NUMAI pentru ei. N-am vazut asa ceva pe liniile romanesti, deci degeaba ai incerca s-o "ceferizezi".

In schimb, pentru a obtine locomotiva noastra DA pe N exista locomotiva elvetiana electrica Ae6/6 facuta de Minitrix (modelul cu numarul 11414) care are un sasiu extrem de asemanator cu ceea ce ne trebuie noua: pe masurate, este doar cu 1mm mai lunga! Vezi aici:

b4dwdojlo0sesnnyg.jpg


Vestea proasta este ca trebuie modificate extensiv plugurile, adaugate detalii la boghiuri, si, evident, inlocuita carcasa electricei elvetiene cu o carcasa custom-made.

Dar, intrucat la N chiar nu o sa ne-o faca nimeni, este singura solutie...
 
@victorian - as incerca macar cu 1 locomotiva sa o schimb, doar asa imi pot da seama daca am sanse sau nu sa le modific. O sa studiez problema.

Dragos
 
buna baieti,

victorian, aici gresesti... de cativa ani foste BR119 circula in Romania, importate de firma Logistic Service... deci modelul Brawa (cel vopsit in Verkehrsrot) se poate folosi ca atare si pe o diorama pur romaneasca!

Ae6/6 ca baza pentru o DA este singura alternativa pentru o locomotiva CFR... ar mai fi si o 82/83 pe baza MaK Minitrix... Desiro Fleischmann... Ferkeltaxe Brawa...
 
Salut,

Voi trece la scara HO din 3 motive. Inainte sa ma atacati ca schimb scara, vreau sa spun ca doar pentru aceasta diorama Valea Prahovei (Sinaia, Predeal) voi face schimbarea, in viitor voi colectiona si scara N + diorame.

Motivele - sotia e insarcinata si primul copil (baiat) se va naste la sfirsitul lunii aprilie, iar eu vreau sa-l fac impiegat pe diorama ;-) cind va stii despre ce e vorba si va intelege cum functioneaza. 9mm e prea riscant pentru copiii mici, parerea mea - le-ar strica mult mai usor, am nevoie de ceva mai robust.
- diorama va fi asamblata in podul casei de la tara (8x5 m) si constructia va fi facuta fie in Bucuresti si transportate cu masina, fie in locul respectiv cind am timp.

Dragos