diorama de sub scara 2

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rize

Active Member
13 Iunie 2008
115
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Diorama de sub scara 1 nu mai este . Am distrus-o pentru ca nu am gasit un cumparator pentru ea si in locul ei am inceout constructia altei diorame.Zona garii inca nu e gata adica nu am stat foarte mult sa ma gandesc la ea foarte mult am desenat-o doar asa cat sa vad ca proportii cam cum ar sta pe diorama.
Diorama va avea dimensiunile celei vechi din moment ce dispun de acelasi spatiu :( 3,10x1,25
astept pareri si pietre
Ce este cu verde este ceea ce nu se vede:D
[/url]
 
Am in minte un mic depou si m-am gandit s-al desenez cum vi se pare ? El va fi ca o mica anexa la macheta

 
Incet dar sigur se fac progrese:d Am realizat la sfatul lui ldh prima oara helixul pentru a vedea cum se comporta locomotivele la urcare , daca panata e prea mare ...etc...
Iacata : realizat din osb de 6 mm si sustinut temporar prin tija filetata . el va fi in final ranforsat pe laterale cu lemn ... si vor fi scoase tijele filetate dupa toate reglajele.
Tot ce pot spune e ca locomotivele pe care le am urca fara probleme . Cu si fara vagoane:D:D


Am pus pe un blat provizoriu sinele din zona garii. Maine urmeaza taierea suportului lor din placa de osb . NU voir acoperi toata baza cu o placa mare de osb .... Pierdere inutila de material:D


 
Lucrarile au continuat si usor usor am terminat cota zero ... liniile s-au montat si acum trebuie sa termin helixu' dupa care cota 1 si gata cu infrastrucutra sper in seara asta sa termin .





cam atat deocamdata ...:D
 
In aceasta zi minunata s-a lucrat intens si am reusit sa termin circuitul:d ce a fost mai greu a trecut :D:D
Dar sa o luam pe rand ... pe etape sai spunem :
S-a terminat cu helixul:d Care a fost o mica provocare si
S-a continuat cu traseul superior. usor fara graba ca sa iasa totul bine:d




O imagine din elicopter:

S-a pus sina ....



So stadiul in care ma aflu acum:










Pentru cateva zile o sa raman cam in acest stadiu trebuie sa-mi procur un extrudat subtire sa pun pe sub sina peste tot unde va fi sina ascuna prin tunele , sina expusa avand tereasemntul la rola de la noch:d am zis ca daca tot il am de ce sa nu-l folosesc.
 
rize a spus:
Ldh astazi nu am avut timp din cauza facultatii...Groanica zii:( dar promit ca trec maine

Ei, cu facultatea este ... ca cu, scuze de cacofonie, facultatea, adica este facultativa ca d'aia ii zice facultate

Ai doua optiuni:
1.Te distrezi
2.Inveti pe rupte

Restul este timp liber :D
 
da este bun planul pt un circuit simplu cu trei mici precizari.

1. la o viitoare diorama daca se opteaza pt un traseu simplu, liniile garii nu ar trebuii sa fie paralele cu muchia dioramei- nu da bine la aspect si atunci cand spatiu o permite......

2. o chestie functionala: in partea cu helixul daca poti strecura un macaz curb care sa dea linia 1 a garii ar fi excelent. apoi iti mai trebuie un macaz stanga pentru trecerea 1-2 (in loc de acea curba simpla - si deja ai adaugat 2 noi scenarii la o automatizare ;-)

3. lasa cat mai mult cu putinta vizibil din linia care trece pe sub podet (in preaja podului. nu va arata deloc frumos un tre sa iasa din tunel pentru a trece pe sub un pod de cale ferata pt a intra in alt tunel

SPOR LA MODELIT
 
linia de jos de la cota zero practic nu trece pe sub pod... ea nici nu se vede cat despre macazul curb din zona helixului :d nu sunteti prima persoana care-mi da ideea asta . Cu macazul curb adevarul este ca mai lungesc liniile din gara.
Din pacate nu consider ca este nevoie .. Imi intra in gara lejer garnituri de 4-5 vagoane lungi ...nici nu este nevoie de mai mult.
Cat despre liniile din gara puse pe diagonala da stiu ca dau bine pe diorama dar la spatiul pe care-l aveam ,daca vroiam sa am niste linii acceptabile ca lungime , am optat pentru aceasta aasezare .
Toate cele bune
 
da inseamna ca m-am uitat eu crucis la poze.

macazul curb nu are rolul de lungi liniile din gara ci de a permite in situatia in care implementati ceea ce v-am sfatuit posibilitatea de shunting fara a incurca traficul in zona garii. linia din gara nu va fi lungita ci mai degraba putin micsorata de adaugarea unui macaz stanga la trecerea in linie curenta dar scenarii noi in caz de automatizare si posibilitati mai complexe de operare cred ca merita sacrificiul.

se poate adauga asa ceva si fara a face aceste sacrificii dar trebuie putin schimbata schema de intrare in gara dinspre helix
 
Buna seara tuturor... A trecut ceva timp de cand nu am mai scris pe forum:D Dar vin cu cateva mici noutati cu ce am mai realizat in timpul putin pe care l-am avut:(
Sa incepem cu inceputul:D
Actionari de macaze home made dupa schema de pe situl lui Paco sigur s-a mai discutat depsre aceste decodoare asa ca nu are rost sa mai stau sa palavragesc si eu :))) O sa pun in schimb cateva poze



]





Dupa actionari am pus terasamentul (cel vechi pe care l-am recuperat de pe cealata macheta., Am uitat sa mentionez ca au aparut schimbari si de traseu ....La nivelul 1 a mai aparut o mica gara simpla, cu 2 lini si cu o linie pentru o rampa de incarcare . Gara este de la Faller, destul de reusita zic eu , luand in considerare pretul. Putina Imbatranire ii va da un alt aspect desigur.

]

]

[url=http://i321.photobucket.com/albums/nn369/razvan1991/DSC02222.jpg[/img
[img]http://i321.photobucket.com/albums/nn369/razvan1991/DSC02223.jpg]http://i321.photobucket.com/albums/nn369/razvan1991/DSC02222.jpg[/img
[img]http://i321.photobucket.com/albums/nn369/razvan1991/th_DSC02223.jpg





S-a lucrat la catenara in tunele, realizata din sina flexibila piko iar stalpii care o tin sunt realizati din tija filetata de 4 mm . Prinderea dintre stalp si "cablu" sa realizat cu cositor, prin topire , asta dupa ce pe stalpul care nu stiu exact materialu , dar stiu sigur ca nu se prinde cositor de nici un fel pe el, a fost infasurata sarma de cupru trasa dintr-un cablu:D
]


]





Toate cele bune....
 
Salutare tuturor. Revin cu noutati :D au inceput lucrarile de teraformare, partea mult asteptata , cel putin de mine pentru ca de abia acum diorama incepe sa capete o forma..
Ceea ce urmeaza sa vedeti e rezultatul a multa joaca cu coaste de carton, pfl si o plasa, pe care o consider a fi cea mai potrivita pentru astfel de aplicatii:D . S-ar putea ca unii sa ma contrazica dar atunci pentru ce mai exista forumul daca nu pentru discutii, pietre opinii etc... Este vorba de o plasa un pic mai rigida decat plasa de tantari pe care mullti dintre noi o folosim , plasa care se foloseste in mod normal la termoizolatii la case, se pune peste polistiren pentru a prinde materialul de ea :D
Poze:











[imghttp://i321.photobucket.com/albums/nn369/razvan1991/DSC02314.jpg[/img][/url]
]










Deocamdata cam atat, va urma...
Toate cele bune
 
peste plasa , datorita faptului ca este e destul de rigida cred ca o sa vin direct cu servetele cu apa si aracet.
Avantajul unui relief creat astfel este ca nu faci mizerie in casa cu polistiren. prima diorama pe care am facuto a fost realizata din polistiren, si ma cam enerva curatenia de dupa :D :p
 
cateodata mi se pare ca forumurile sunt o gluma:)))) iti faci timp sa postezi pentru a purta niste discutii cu niste oameni la fel de pasionati ca tine insa aceste discutii din pacate nu exista ...motiv pt care nu vad de ce mias mai bate capul sa postez cva....
 
Vezi tu, din pacate noi nu suntem ca si americanii cind vine vorba de modelism. Suntem doar plin de fite si orgolii (din pacate) si ne pricepem doar la dat din gura (in unele momente nici atit) decit la a pune mina sa facem ceva.

PS. Ai in privat un mesaj.