Diorama ByOnu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ByOnu

Active Member
14 Iunie 2009
74
0
ROU Bucuresti
YAHOO
ThomasOnu_2008
LOCATION
ROU Bucuresti
Salut, doresc sa va prezint diorama mea H0/00 personala care este inca in constructie. In August o voi finaliza total (daca nu intervine ceva). :)

Sinele sunt Fleischmann-Profi... :p


Masa este de la o macheta casata care arata cam asa:



Forma ... cam ciudata, dar interesanta :D



Am schimbat planurile de vreo 3 ori:



Poze din timpul constructiei:




Sa va arat cine o sa mearga pe ea:
 
Salut,

Multumesc pentru comentariu ;)

Nu exista o alta solutie inafara de PhotoBucket? Daca nu, o sa incep sa-l refolosesc, dar pentru moment e ok asa (am redimensionat imaginile prin HTML, ca o solutie de moment). :)

In legatura cu OO/H0. Momentan am doar material rulant H0 de la Bachmann USA "Thomas", insa planuiesc sa-mi cumpar din strainatate si ceva material rulant de la Hornby UK "Thomas", care dupa cum stiti sunt OO, nu H0. :D
Personal consider ca este gresit sa spunem ca "Am o macheta H0" ... peste tot numai H0. Din moment ce H0 este compatibil cu OO cred ca merita "impreunate". :) Diferenta este minora...


Salut! 8)
 
Ce spuneti? Sunt deschis la sfaturi... Acum pun in practiva ce-am invatat aproape trei ani... :)
 
Toata lumea lucreaza dupa un plan traseul. De ce? Si bineinteles, blatul de OSB :D Raman la parerea ca se poate fara ambele. Prefer sa lucrez pe placi de polistiren extrudat sau expandat cu densitate mare.
ByOnu, ai chit sau glet pe placa, vezi ca e foarte crapacios fara o armatura in strat. Asteptam continuarea
 
ByOnu a spus:
...
Personal consider ca este gresit sa spunem ca "Am o macheta H0" ... peste tot numai H0. Din moment ce H0 este compatibil cu OO cred ca merita "impreunate". :) Diferenta este minora...

stai asa...ca nu e asa :p

materialul la OO este la scara 1:76,insa sinele folosite sunt aceleasi de la HO 1:87.compatibilitatea este doar la sine...iar daca pui alaturi material rulant OO alturi de HO,diferentele sunt notabile.ca sa nu mai vorbim de alte detalii pe diorama.sigur,daca aplicam tipicul romanesc "merge bah si asa" atunci nu sunt diferente.insa la o poza macro,crde-ma,nu ai ce-i face,tradeaza tot...chiar si ceea ce nu vezi cu ochiul liber :wink:
 
Poze de azi... Am inceput deja lucrul la panta. Pentru ea am lipit picioarele in trepre, aproximativ la 5cm distantate. Pentru lipirea lor de masa am folosit silicon topit, initial vroiam sa folosesc aracet, insa puteti observa si voi ce mizerie am facut (chestia cea alba care seamana cu chitul). Sunt deschis la sfaturi! :)





Annie si Clarabel in timpul probarii sinelor...



Cam atat pt. azi... 8)
 
cosmin78 a spus:
prenandezul nu ar fi fost mai bun? :roll:

Folosesc ce am. Toate sunt la fel de bune: silicon, prenlandez sau aracet... din moment ce peste ele o sa pun vreo 3-5 straturi de ziare imbibate in aracet. :D
 
daca lipesti liniile cu aracet,zgomotul se transmite catre placa de OSB,aceasta devenind o cutie de rezonanta.prenandezul fiind mai elastic,nu propaga asa mult zgomotele.
 
cosmin78 a spus:
daca lipesti liniile cu aracet,zgomotul se transmite catre placa de OSB,aceasta devenind o cutie de rezonanta.prenandezul fiind mai elastic,nu propaga asa mult zgomotele.

Pai am pus si polistiren extrudat de tip folie, special pt. a diminua "galagia". Ordinea aplicarii este urmatoarea: OSB -> ARACET -> FOLIE POLISTIREN -> ARACET -> SINA -> MIZERIE -> TRENURI -> AER -> ACOPERIS... -> COSMOS :D
 
aracetul dupa uscare devine rigid si transmite zgomotele la blat.deci polistirenul ala acolo lipit cu aracet are acelasi efect daca puneai o foaie de placaj,adica foarte multi decibeli pentru o diorama....
 
cosmin78 a spus:
aracetul dupa uscare devine rigid si transmite zgomotele la blat.deci polistirenul ala acolo lipit cu aracet are acelasi efect daca puneai o foaie de placaj,adica foarte multi decibeli pentru o diorama....

Hmmm... da... :confused: Deci, aracetul intareste si polistirenul respectiv, facandu-l tare si neflexibil. Este o idee... dar, cred ca macar ajuta, putin, dar ajuta. Acum nu prea mai am ce sa fac, timpul imi este foarte limitat ... cam pana in August ar cam trebuii sa fie gata. Treaba cu sinele mi-a luat vreo 5 zile de lucru continuu', in timp ce construirea meseri mi-a luat doar o zi. Sper ca partea de relief sa-mi ia mult mai putin, aprox. 2 zile. + Inca n-am nici o cladire, imi ia 1 zi per cladire.

(o zi = intre 2ore si 5 ore - in cazul meu) ;)
 
nu te grabi la relief.este vara,este cald,lasa timp suficient(o zi) de uscare intre straturile cu ziar si aracet.chiar si dupa ce s-au uscat complet,peste un an vei constata ca toata diorama ta a "lucrat" cu diferentele climaterice datorate anotimpurilor.si,nu uita, o diorama nu este gata niciodata :p
 
depinde cat relief faci si cat e de complex, nu estima timpul inainte.

mie mi-a luat 2 zile sa fac asta:


Si mai trebuie sa afectez vreo 2 ore pentru vegetatie :D
 
Pozele de azi (18 iun) ... :) ... am facut si unele probe cu doua locomotive (una pe aburi si un Sulzer strain prototip).