diorama 2013

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

24may

Well-Known Member
Trenulist
27 Decembrie 2007
542
0
pitesti
LOCATION
pitesti
dupa cum s-a observat e greu sa te lasi de acest hobby,si iata ca am inceput o noua diorama,e destul de maricica 5m/4m,nu va fi prea spectaculoasa ca devine foarte scumpa .voi folosi sine fleischmann,si cam tot ce e mai spectaculos de la ei,depouri,turnanta,etc.Am inceput la ea ,lucrez numai in weekend-uri.acum sa incerc sa pun niste poze




circuitul va avea 2 linii pe care vor circula 2 trenuri,o zona industriala cu o macara deseuri feroase si neferoase,o magazie bagaje si alte acareturi,macara carbune,si alte instalatii pt locomotive
Copacii sunt de belea nu vreau sa mai aud de noch ,faller sau altceva,dau un aspect real dioramei,si se gasesc in marimi diferite

in weekend am lucrat putin la relief sa vad daca imi mai aduc aminte si uite ce a iesit

 
Salut, foarte fain, bine ai revenit ! De cine sunt produsi copacii ? Interesanta folosirea benzii adezive de hartie. Deasupra ai pus servetele "aracetizate" ? Banda rezista la umezeala ?
Spor iti doresc, mana vad ca ai :) !
 
da rezista ,servetele cu aracet,copacii sunt dela trains addicted,foarte reusiti si sunt destul de mari,imi plac la nebunie
 
Superb, ma bucur ca ai revenit in forta. Spor la treaba si astept cu nerabdare evolutia lucrarilor.
 
Chiar ca sunt de efect copacii, fata de cei Noch care sunt de plastic. Astept o poza cu dealul ala din spate impadurit :D
Bafta in noul reinceput
 
Salut,

Vezi ca ai niste probleme, nu cu copacii, cu desenul liniilor de pe langa depou si in depou.
In configuratia actuala ai un flux foarte ciudat, cel putin pentru mine, care nu seamana cu nimic din tot ce am vazut in realitate si/sau pe machete.

Circulatia unei locomotive, cel putin din ce vad in poza de mai jos



mi se pare bizara.
Locomotiva vine de undeva din dreapta, intra pe o linie aproape de casa nisiparului, apoi pe placa turnanta dupa care la punctul de alimentare cu carbuni, nisip si apa.
Nu stiu de ce ai ales varianta asta.
Puteai sa faci o intrare directa pe placa turnanta, prin intermediul unui macaz, inainte de turnul de control.
Intrarea directa iti permitea sa continui linia, diametral opus, unde puteai gara un tren de lucru pe o linie cu trecere directa peste placa.

Mai vaz ceva interesant.
In partea de sus, in dreapta ai doua "S"-uri ale liniei pe care sunt sigur ca ai fi putut sa le rezolvi altfel.

Probabil ca este destul de dificil, la acest moment, sa faci modificari dar mai bine mai tarziu decat sa regreti dupa.

Daca ai un plan general al viitoarei machete poate il pui pe forum.

Spoor!
 
nu am avut un plan,in legatura cu s-urile nu am avut alta solutie pt ca in cap este o zona industriala si nu imi mai itra macaraua intre linii,o sa mai fac niste poze ca s-au mai facut niste modificari,de inspirat mi-a placut mult o diorama de la bisctrain
 
in partea dreapta este o linie care iese de fapt in circuitul principal,cu s-urile,am numai linii compensare macaz si r4 si deschiderea este mare si se loveaua intre ele,nu am gasit solutie decat sa bag r2,r3 si nu am vrut,de fapt au fost 4 linii pe spate si am scos una,da s-urile nu dau bine la ochi,acum am vazut si eu,dar este prea tarziu.
 
Cred ca se pot face niscaiva modificari.Cu linie flexibila te scoti.

Dioarama biscatrain e o bun sursa de inspiratie, mai ales pentru dioramele cu gari ascunse.
 
In sfarsit, omu baga iar la greu. Sper ca asta ramane! Hai ca iese fain, si traseul si relieful iti reuseste , plus ca ai pus o turnanta FLM. Spor!

PS: poate trec sa ma holbez la ea in weekend, desi nu-i frumos sa ma autoinvit, prefer sa dau buzna :D
 
am facut mici modificari,in primul rand am mutat macheta,am scos s-yrile alea nasoale si am mai lucrat la relief



 
Vad o lucrare frumoasa, spor pe mai departe.
Exista situatii in care se fac compromisuri la scara pentru a compensa cumva lipsa de spatiu, deci nu am criticat prezenta acelor bucle de traseu, insa, tot ca o parere pur personala evident, macheta arata mai frumos asa, cu liniile "omogenizate" prin lipsa acelor bucle.

Oricum prezenta unei turnante adauga intotdeauna un plus de calitate unei machete, pentru ca reprezinta o structura intotdeauna spectaculoasa, atat in realitate cat si la scara.
 
Am lucrat putin la diorama si am reusit sa termin intrarea in tunel,cu piatra de la obi de acum 3 ani.....



 
pe dealul din stanga mai trebuie piatra. sau trebuia inainte de a planta iarba sa tusezi cu putin maro si ulterior alb sters. iti mai aduc piatra, lasa loc :|
 
La trecerea prin tunel trebuie sa pui o restrictie de viteza, altfel iti doboara pietrele de pe portal. :p