Diorama 2010 (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

24may

Well-Known Member
Trenulist
27 Decembrie 2007
542
0
pitesti
LOCATION
pitesti
Odata cu aparitia EA-ului febra trenurilor m-a cuprins din nou,si am inceput sa construiesc o diorama din resturile ramasa de la cea veche.Diorama va fi simpla,predominand relieful,fara gari,peroane sau alte constructii si va avea 2 circuite independente in sistem analog.Lucrez de o luna la ea si am reusit sa termin o portiune din ea












 
Bine ai revenit in campul muncii. Asteptam cu interes continuarea. O zi buna.
 
Lucrarile au continuat si am reusit sa mai termin o bucatica din diorama







 
Salve boss !
Se observa usor cine are mana formata...in ritmul asta in 2 saptamani ai terminat-o.
Abatuta aia arata super, imi place cum ti-a iesit si zidul, e incadrat perfect in relief.
Da-i bataie ca mie-mi place ce iese.
 
Diorama de mai sus a fost terminata dar in acelasi timp a fost demontata si am inceput alta,era prea mica pt nevoile mele,asa incat acum 3 luni febra trenurilor m-a luat cam tare si am conceput o diorama de dimensiunile 4m/2m/2,6m,este in forma de L si are 3 trasee,dintre care unul contine o ridicare si o coborare cu o panta de 4grade.linia de mai sus este construita numai cu FLM si cele de jos numai cu roco geoline,sunt trasee diferite nu au nici un punct de intersectie.Depoul meu va fi alcatuit numai din locomotive electrice si am la ora actuala 6 buc.















La triaj se lucreaza de zor si asteptam sa sosesasca remizele pt electrice,copaceii si alte elemente de machetare.Triajul va avea haina de iarna
 
Iata ca mi-au sosit si remizele de la Faller care au fost montate pe diorama.Acum se lucreaza la montarea catenarei.



 
Nu mai bine luai una de aia de 3 locomotive un mic mai moderna si cu usi albastre ? Mi se parea mult mai de efect si se potrivea cred mult mai bine cu EA-urile. Si pozele comerciale cu produsul arata super. Ce-i drept, cred ca si bugetul mai sarea destul de mult.
Si nici tu nu ai somn la ore de astea ?
 
le-am gasit la pret mic sunt moderne ,au loc pt motoras pt deschiderea automata a usilor.Nu am somn ,ma relazez cu catenara


 
Ce-i drept, nici modelul asta nu e rau, dar nu-mi plac culorile de nicio culoare, ca sa zic asa :p, ca in rest e ok. Iar cu culorile se poate rezolva destul de simplu, dai cu trafaletul pana ies rosh albastre (cu dunga alba desigur). Sau dupa caz, varianta delfin sau koka kola.
Dupa ce nu mai stiu sigur daca am apucat sa dorm vreo juma de ora azi noapte, cred ca azi va fi o zi de minunate aberatii de la mine ...
 
Inca nu i-am facut o poza detaliata,azi am mai pus niste copacei,sa vedem cum dau pe diorama,eu zic ca sunt ok.





 
Diorama de mai sus nu mai exista,jumatate am vandut-o si jumatate am distrus-o,folosind blaturile la diorama cea noua si uite asa am de lucru la iarna.Diorama va fi in U si va avea 2 linii principale si una secundara,lungimea sinelor totalizand cam 120metri.Primele blaturi au fost deja aranjate si s-a construit si o zona cu tuneluri.Pt sine am optat pt sinele Peco si tot ce inseamna accesorii,motoare macaz,clipsuri,terasament,etc.Totul va fi Peco.Cred ca sunt campion la daramat diorame