Diorama 2,25x1,25 !!!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
le-am nomerotat!!
-1. l-am inteles
-2. inteles
-3. nu l-am inteles... sau poate ca da... senzorul 5 sa vina deasupra barierei?


ps. senzorul 11 a fost montat.. functioneaza foarte bine cu o mica mica mica problema.. nuj de ce led-ul sta f putin aprins!
 
Da, despre 5 este vorba: e prea aproape de macaz; eu l-as pune in linie cu 3 si 4. Adica 3, 4 si 5, undeva la jumatatea curbei din dreapta.

Blocurile 6, 7 si 8 pot avea toata lungimea segmentelor de dupa macaz ca sa elimini taieturi si conexiuni inutile.

1 si 2 la jumatatea celor 2 curbe din stanga. Daca 9 nu e zona de stationare locomotive, poate fi pus in rand cu 1 si 2.
 
asa am sa fac!!
-noua schema de asezare a BOD-urilor:


-foarte aproape de finalizare inca 4 BOD-uri:


 
Am montat primul BOD (saptamana trecuta, dar abea acum postez pozele):
-o mica taietura de 1 mm, ptr izolarea segmentului fata de restul traseului:


-lipitura cat mai ascunsa:



Dupa ce m-am incurcat pe sub fire..

M-am hotarat sa le ordonez un pic
 
Ca sa previi inchiderea taieturii prin dilatare poti sa o umpli cu niste hot-glue. Previi astfel si scurtul facut de roti la traversarea taieturii si care poate da false activari.
 
Hmm... idea asta cu Hot Glue e buna. E mai avantajoasa decat cea cu clipsuri de izolare din mai multe motive:
- usor de aplicat; mai ales daca sina e prinsa
- poate fi mascata mult mai usor taietura, pentru o estetica buna. Iei surplusul la pila si vopsesti. Clipsurile se observa mult mai usor decat abordarea asta
 
hmm.. buna idee :idea: !! am sa pun niste poxipol ca nu am aparatul respectiv..Multam si mai astept sfaturi :)
 
Verifica intai daca nu cumva Poxipol conduce curentul electric :!:
 
danezu a spus:
ms mult si daca te mai lovesti de ceva .. buzz la mine :D sau invers :)

1. am sa il testez
2. nu am vagoane, decat un br280 trix.

Nadajduiesc ca si track-urile sunt compatibile cu trix (cam asa arata in poze), deoarece trixurile (cel putin ale mele) nu merg pe sine cu inaltimea de 2.54mm (adica cod 100 cum ar veni la americani) trebuie strunjite rotile in partea interioara, altfel "zburda" peste traverse ca gandacul, au diametrul prea mare si calca pe traverse in loc sa calce numai pe linie...
Am fost nevoit sa strunjesc rotile de la doua garnituri trix (vre-o 5 vagoane cu doua axe si alte 3 cu 4 axe) plus locomotivele BR80020 (80018). Mi-am facut pensete speciale pentru strung ca sa prinda rotile pe diametrul de rulare.

Layout-ul tau imi place, cred ca e un pic cam aglomerat, nu stiu unde o sa-ti incapa cladirile, copacii si toate cele, dar planul e fain. Lucrez la unul de dimensiuni asemanatoare suspendat in tavan...

Ce nu-mi place e chestia asta cu reprodusul de pe site-ul lui Paco, atat timp cat sunt disponibile numai codurile hexa, daca n-ai acces la sursa nu te poti juca, trebuie sa-ti rescrii tot codul (ori ai codul sursa?). O automatizare ca asta ar merita un RS485 (poate un CAN) pentru toate macazurile, bariere si ce-or mai fi...
 
merge f bine trix-ul ...la viteze mari cat si viteze mici!! Dupa ce termin cu sinele si toti senzorii + servo la macaze am sa ma mai gandesc la ce cladiri sa renunt!!
-schemele de pe site-ul lui paco(senzori, decodoare, centrala, booster si multimaus ) m au costat cam 7-8 mil cu tot cu servomotorase!! Daca le cumparam de a gata ma ducea triplu! isi face treaba perfect si deocamdata nu ma intereseaza codul sursa, ci doar sa isi faca treaba!
 
Buna ideea cu suspendatul!! dupa ce o sa fiu la casa mea o sa studiez si eu "suspendatul" e tavan :D
 
am terminat si de automatizat un macaz...ceva poze:


si un mic filmulet:
http://s592.photobucket.com/albums/tt10/danezu0726/?action=view&current=MOV007.mp4
inca 5 macaze si incep teraformarea :)
 
dupa automatizarea a inca unui macaz:

am inceput sa lucrez la un panou de comanda care contine urmatoarele: push-buton's ptr actionarea macazelor( cate 3 leduri pe macaz sa stiu incotro e orientat), ledurile rosii(5mm) sunt ptr senzorii B.O.D iar in centrul traseului consumul centralei si led-urile acesteia!

 
Marfa la mine cam greu cu electronica ,panoul de comanda l-am facut manual(cu relee).
:D
 
pai la mine nu am nevoie de relee...pozitia macazului am plecat din servopoint! blocurile din B.O.D ...doar ca e multa migaleala si nervi :D
 
foarte aproape de finalizarea panoului de comanda:

cateva lipituri si e gata :D

si mufa de la macheta pentru imbinare cu panou':

mufa va primi la sfarsit si o carcasa!