Din lucrarile mele.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sal Leon
Detaliile sunt mai putin importante: led-uri SMD 0603, fire foarte subtiri si multa munca. Cum: simplu, se inlocuiesc becurile cu led-uri. La capitolul decodoare, propietarul mi-a pus la dispozitie 2 decodoare ESU 3.0, decodoare care permit multe ajustari dar se pot utiliza si alte tipuri.
 
Felicitari pentru realizari! :aplauze:
Acum simpaticele locomotive Piko au deja o alta "fatza" 8)
Ai inlocuit ghidurile de lumina cu placutze de cablaj imprimat foarte atent proiectate, astfel incat LED-urile SMD submicroscopice sa vina exact in dreptul farurilor de pe carcase, asa-i? :D
 
Sal
Modificare Roco 43281. Dupa cum se stie loco este oarba si analoaga, asta inaine de a intra in atelierul meu. Dupa:

Bineinteles marchiza este deschisa si aspectul farurilor nemodificat:
 
SUPER!!!
happy0065.gif

Intr-adevar nu se observa nicio modificare 8)
Cum ai facut? :D
 
Sal
Modificare si la surioara 43286 Roco care, de asemenea, era oarba si analoaga:

Pe langa implantul de SMD-uri si decodor, a fost adusa spre realitate si incarcatura de carbuni:
inainte dupa
Surorile impreuna:

Pandesc si dupa 43280 Roco ca sa am si varful de serie :cool:
 
si spune-ne si costurile...nu de alta,insa "o-maticul" ala de peste 100 euro nu prea ma convinge :(
 
Stai sa-l vezi pe cel de la Cluj...

Maestrul Gyuri baga la serie, frumos si aratos!
 
Sal
Desi achizitionata acum ceva timp, aceasta loko DII K.Bay.Sts.B, cod 1383 Rivarossi, a asteptat destul timp sa fie digitalizata. Odata cu sosirea mult asteptatei comenzi din America, aceasta a primit un decodor DZ125, un decodor destul de versatil si cu bune calitati tehnice.
Totul incepe cu demontarea, stabilirea unui loc pt decodor si a traseului firelor:

Astazi am continuat lucrarea cu taierea surplusul de fire si lipirea acestora corespunzatoare schemei fara masa:

Dimensiunile reduse ale acestui decodorului permit ascunderea acestuia in locuri destul de vizibile, in acest caz in cazan iar configuratia marchizei si a frenului a ajutat la mascarea firelor:

Simplu, nu?