Digitalizare vagoane capat

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

AlexDB

Active Member
21 Februarie 2019
95
50
41
Deschid acest topic deoarece voi trece in curand in lumea digitala, si prima digitalizare va fi pe o garnitura PIKO IC2 DB care are in compunere un vagon capat 58800:
Intrebarea mea este daca as putea rula acest vagon, ca si pe analog, cu lumini aprinse in functie de directia de sens sau va trebui sa ii cumpar decodor.
Se poate defecta daca ruleaza fara decodor? Pot cumpara orice decodor sau doar cel produs de PIKO?
Multumesc mult!
 
Daca rulezi in digital iti va aprinde luminile indiferent de sensul de deplasare, probabil caseta si probabil lumini de capat.
 
Am achizitionat un decodor de functii TOM. Cand am facut proba am observat ca luminile nu se aprind alb/rosu in functie de sens. Raman aprinse impreuna indiferent de sens. Pot alege F0 sau F1 pentru iluminat cabina. Acest comportament l-am vazut si la la decodorul TOM (w basic) montat in locomotive prevazute cu lumini albe/rosii. Nu ma pricep deloc dar cu decodoarele zimo si esu nu am nicio problema.