Digitalizare locomotiva H0e "Feldbahn"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

L45H

New Member
22 Octombrie 2021
11
6
Terra
Salutare.
Am achizitionat un start set H0e Roco 31034 si ma bate gandul sa digitalizez micuta si simpatica locomotiva tip Feldbahn.
Avand in vedere ca spatiul interior e extrem de limitat (din aceasta cauza iese din discutie montarea de lumini led), am tras concluzia ca s-ar potrivi doar un decodor micro NEM 651 cu 6 pini si fire care sa fie legate direct la motor si culegatoarele de curent.
Nu am cunostinte avansate de electronica si nu am mai facut pana acum digitalizari, din ce am mai citit pe net am inteles ca ar trebui eliminate rezistente / condensatoare pentru a putea lega direct decodorul la motor / sine.
Cele 2 rezistente sunt legate 1 capat la culegatoarele de curent si celalalt capat direct la contactele motorului, pe care contacte este lipit si un condensator.
Rog colegii cu experienta in astfel de operatiuni sa ma ajute cu cateva sfaturi. Condensatorul e clar ca trebuie eliminat. Trebuie eliminate cele 2 rezistente? Sau dezlipit capatul de la contacte motor al rezistentelor si lipite la firele decodorului care preiau curentul de alimentare, iar apoi celelalte 2 fire ale decodorului care alimenteaza motorul lipite la contactele motorului?


20221010-180709.jpg

20221010-181041.jpg
 
Ultima editare:
  • Like
Reacții: AdyAero
Salut, exista LED-uri SMD cu rezistente gata lipite, poti sa le folosesti, sunt foarte mici si sunt convins ca vor incapea.
Le gasesti si pe la noi, stiu ca am luat de la Trains-Addicted asa ceva dar pe rosu.

Posibil ca motorul sa nu fie de 12-16 volti ci de tensiune mai mica, de aici si cele 2 rezistente.
 
Salut, exista LED-uri SMD cu rezistente gata lipite, poti sa le folosesti, sunt foarte mici si sunt convins ca vor incapea.
Le gasesti si pe la noi, stiu ca am luat de la Trains-Addicted asa ceva dar pe rosu.

Posibil ca motorul sa nu fie de 12-16 volti ci de tensiune mai mica, de aici si cele 2 rezistente.
Aceste LEDuri SMD se pot lega direct la firele albastru+alb ale decodorului, sau mai trebuie montate alte rezistente?
 
Se (cam) recomandă păstrarea filtrului, care se conectează cu bobinele spre firele orange și gri ale decodorului.
Nu pricep cum anume se conecteaza cu bobinele , poti te rog sa explici mai "babeste" asa ca pentru incepatori neinitiati :)

In alta ordine de idei, multi recomanda eliminarea filtrului daca se conecteaza decodor digital, printre argumente fiind acela ca decodorul preia functia de filtare.
http://www.dccconcepts.com/wp-conte...ing-Colour-Codes-Connectors-and-More-2014.pdf - pag.21-22
01.jpg


DSC_1136.jpg
 
Am prezentat aici principiile sistemului digital și, în subiectele mele dedicate digitalizării unor locomotive, am povestit (și) despre filtrul de deparazitare. Părerile sunt împărțite despre acest filtru, pe bună dreptate, deoarece funcționarea depinde foarte mult de însăși locomotiva în cauză, de componentele sale, de conexiunile interne, de calitatea motorului etc. Unele locomotive digitalizate se comportă foarte bine cu filtrul respectiv păstrat între ieșirile decodorului și motor, iar altele au necesitat eliminarea acestuia și conectarea motorului direct la ieșirile decodorului. Locomotivele mele digitale au acest filtru și funcționează foarte bine, deci eu unul recomand păstrarea acestuia și conectarea motorului la decodor prin intermediul său. Firele orange și gri se conectează la capetele bobinelor care duceau la culegătoarele de tensiune dreapta (fir roșu) respectiv stânga (fir negru), iar celelalte capete ale bobinelor sunt lăsate conectate la bornele motorului, unde găsim și condensatorul montat pe aceste borne. Dacă se observă o funcționare necorespunzătoare, atunci se elimină bobinele și condensatorul, iar firele orange și gri ale decodorului se conectează direct la bornele motorului.
 
  • Like
Reacții: cosmin78
Am gasit si in documentatia de la Zimo precizari despre filtrele de deparazitare (pag. 53) http://www.zimo.at/web2010/documents/MX-small-decoders_EN.pdf

02.jpg


In concluzie, e "pe incercate"

Multumesc mult pt informatii colegilor mpursu si AdyAero ;)
Salut,

In cazul tau specific, ti-as recomanda sa incerci sa elimini filtrul -- macar din motive de economisit/refolosit spatiul rezultant.
Oricum o sa fie interesant sa lipesti firele in spatiul disponibil, fara filtru macar iti usurezi un pic munca.

Spor!