Detalii macheta feroviara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Atazi am avut un ajutor de nadejdie la macheta.
Inainte de a pune mana pe scule si a trece la treaba a dat cateva ture pe o macheta terminata ca sa ne arate ca stie sa circule pe linii conform normelor feroviare

Oprire la semnalul de manevra fara depasirea lui



Un mieunat la semnalul de fluier




Abordarea cu viteza corecta a macazului



Ce bine este cand te mai ajuta cineva la lucru :D
 
LDH a spus:
chickengeorge a spus:
Pune-i repede ladita de nisip ca altfel iti sapa prin terasament! :D

Pai de pe macheta acolo a fugit apoi a trecut pe la biberon si, normal, la lucru ... somn de voie :D
Ei, si daca tot am avut ajutoare ne-am hotarat sa trimitem lucratorii acasa, ca tot vine sambata si duminica, sa schimbam garda

Garnitura a tras la peron in asteptarea pasagerilor




Sefii au parte de vagon compartimentat




Restul la gramada in vagoanele salon, ca tot sunt la moda

 
La ei ca la noi :D

In ultimul moment au fost anulate toate permisiile asa ca nu a mai plecat decat ... trenul

La armat ca la armata :mrgreen:

Ordinul pentru consemnarea la unitate a fost revocat si garnitura rechemata.

De venit a venit




O comisie, formata si intrunita de urgenta (de ce-mi suna cunoscut?) a evaluat pagubele

Un vagon "salooon"




Celalat vagon "saloon"




Concluziile comisiei:

Pot pleca numai sefii si cum fara sefi nu merge treaba (as!) nu mai pleaca nimeni.
Toata lumea inapoi la lucru

La buna revedere ca eu plec in permisie ... fara mine se poate :D

Nuuu, nu plec cu trenul. Pe jos pana la metrou si de acolo ma descurc

:cafea:
 
Agenturili straini nu doarme!
Am tot supravegheat de la distanta , in tacere, miscarile de trupe si desfasurarile de forte de pe diorama si acum sunt gata sa-mi pregatesc raportul:
"Fiti pe faza ca treaba-i serioasa!"
La modul....serios, diorama m-a incantat cu fiecare postare, cu fiecare nou detaliu, atat ca imagine generala cat si ca prezentare de amanunt.
Si astept noi motive de incantare si, evident, dezlegarea misterului din spatele portilor inchise!
P.S. Datoria de "Rezistent" imi cere sa raman cu ochii in patru!
 
LDH a spus:
Atazi am avut un ajutor de nadejdie la macheta.
Inainte de a pune mana pe scule si a trece la treaba a dat cateva ture pe o macheta terminata ca sa ne arate ca stie sa circule pe linii conform normelor feroviare

Oprire la semnalul de manevra fara depasirea lui



Un mieunat la semnalul de fluier




Abordarea cu viteza corecta a macazului



Ce bine este cand te mai ajuta cineva la lucru :D


Agentul Pisica? :D
 
LDH a spus:
NapierDeltic a spus:
Agenturili straini nu doarme!
Am tot supravegheat de la distanta

Iotete unde era aspinajul!
Si io, amaratul, care credeam ca inglistanii au altcineva sunt speonarii :D

Bag' da sama ca n-ai sesizat ca inglistani ti-au trimis vacile lor nebune, Mussolini ultimele gaste din cele care au salvat Roma, lipseste strutocamila garmana "schweinhund"care a lansat bomba virala cu gripa porcina, deci esti shpeonat din toate partile ! :wink:
 
chickengeorge a spus:
LDH a spus:
NapierDeltic a spus:
Agenturili straini nu doarme!
Am tot supravegheat de la distanta

Iotete unde era aspinajul!
Si io, amaratul, care credeam ca inglistanii au altcineva sunt speonarii :D

Bag' da sama ca n-ai sesizat ca inglistani ti-au trimis vacile lor nebune, Mussolini ultimele gaste din cele care au salvat Roma, lipseste strutocamila garmana "schweinhund"care a lansat bomba virala cu gripa porcina, deci esti shpeonat din toate partile ! :wink:

Hm, si cand te gandesti ca toti se vor intoarce la mine, adica nu la mine, la cei aspionati de catre spioni :D

Ce chestie si iostoria asta!

:cafea:
 
Vagoanele alea-s ca bugetul patriei, traine-ar! dar gaurile mai mici de proiectil sunt cam coliniare, tunul ala avea diagonala bine stabilita!
Uite, acum poti face tunel prin vagon, deja ma-mprastiu, sunt sub birou :D
 
obiwan a spus:
Vagoanele alea-s ca bugetul patriei, traine-ar! dar gaurile mai mici de proiectil sunt cam coliniare, tunul ala avea diagonala bine stabilita!

Hai ca te oftici :D

Iti dai seama ca eu vad altfel lucrurile decat cele facute de un neamt care se lauda ca neamul lui a fost in amandoua razbelurile.

Asa ca ... toate meritele la el :D
 
Eheee Dorele,
Or fi si inglishtanii ca am vazut mai devreme un avion facand poze si mi s-a parut a fi un Spitfire, dar eu la Rezistenta anti-nazi' ma refer :D.
Deghizat in pastor de vite si nebagat in seama de nimeni - nici macar de ofiterul care patrula cu cainele - am luat nota de miscarile din zona, si rezultatul s-a vazut: Amicii mei "salon" din rezistenta i-au invatat pe nemtalai ce inseamna sa calatoresti in vagoane "saloon" - i-a culturalizat, va sa zica.
Si daca soldatii au baut din laptele cu aracet de s-au ales cu dureri de burta si gaze, asta tot din planul de sabotare face parte :D

Spor pe mai departe!
:cafea:
 
NapierDeltic a spus:
.....Si daca soldatii au baut din laptele cu aracet de s-au ales cu dureri de burta si gaze, asta tot din planul de sabotare face parte :D ...

si exploziile alea din vagoanele salon s-au produs din cauza gazelor acumulate? :roll: :p
 
cosmin78 a spus:
NapierDeltic a spus:
.....Si daca soldatii au baut din laptele cu aracet de s-au ales cu dureri de burta si gaze, asta tot din planul de sabotare face parte :D ...

si exploziile alea din vagoanele salon s-au produs din cauza gazelor acumulate? :roll: :p

Pai comisia de analiza nu a reusit sa identifice nici un fel de reziduuri de explozibil solid :D Si explozia s-a produs undeva peste nivelul platformei vagoanelor. Supozitia pare sa stea in picioare!
:floare: