Detalii locomotiva Fleiscmann

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
598
369
42
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Uitandu-ma la poze si filme cu locomotive Fleischmann am vazut ca multe au sub sasiu o piesa metalice gen pioneza asezata cam pe la mijloc sau pe unul dintre boghiuri.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

[img=https://youtu.be/Efio4hH8efI?t=509]View: https://youtu.be/Efio4hH8efI?t=509[/img]

Ma poate lamuri cineva ce rol are piesa respectiva? Faciliteaza conversia din DC in AC?
 
  • Like
Reacții: mpursu
Multumesc pentru raspunsuri!
Am vazut ciuperca asta de contact si la modele noi aparute la Fleischmann prin 2015-2016...
Banuiesc ca se poate demonta daca nu este nevoie de ea, cel putin asa am zarit printr-un prospect.
 
Da, se poate demonta.

Decizia luata a fost de a nu mai tine cont de ciuperca la constructiile noi (care oricum din 2019 apar pe H0 numai sub marca Roco) si de a o elimina progresiv la cele mai vechi atunci cand se fac modificari de matrita.
 
Contactul respectiv a
Multumesc pentru raspunsuri!
Am vazut ciuperca asta de contact si la modele noi aparute la Fleischmann prin 2015-2016...
Banuiesc ca se poate demonta daca nu este nevoie de ea, cel putin asa am zarit printr-un prospect.

Se demontează ușor/greu, prin 2 metode. 1.Demontezi locomotiva toată sau cât să poți avea acces la partea interioară a pinului, unde este o șaibă "frână" ce fixează "ciuperca"
2. Cu un clește cu fălci drepte, cu grijă și responsabilitate, se forțează piesa până iese. Nu recomand, nici celor mai experimentați, există riscul major de a zgâria/rupe ceva.
 
  • Like
Reacții: AdyAero
Asta e valabil numai la locomotivele mai vechi, Cosmin. La cele mai recente "ciuperca" era doar clipsata si se scotea foarte usor.