Depoul Baia Mare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
foarte eleganta colectia.
sper sa nu te opresti aici si cat mai curand sa-ti maresti diorama.
multa bafta si putere de munca in ocuparea spatiului.
 
Super misto, uite inca pe cineva care nu se sperie de epoca V.
Ca sfaturi tehnice (stai calm, nu sunt de locomotive & friends), incearca sa pozezi cu functia macro activata (daca aparatul tau dispune de asa ceva), pentru ca altfel dupa cum vezi ies neclare. Uneori nici macro nu e de ajuns, la camioanele mele a trebuit sa folosesc super macro pentru a iesi cum trebuie (si aici uneori trebuie combinat si cu un focus manual, pentru ca fiind foarte aproape nu mai stii exact unde va face focusul). Oricum ca regula de aur in general (stiu, foto-profesionistii m-ar trimite la cules porumb, dar pentru amatori merge), tragi 2-3 cadre minim si il alegi apoi pe cel mai bun.
Si inca o chestie, tot tehnica. Incearca sa bagi thumbnail-uri (url=poza.mare)(img)poza_th(/img)(/url), binenteles cu paranteze drepte in loc de rotunde, dar dupa aia mi le interpreta softul de forum.
 
Sunt facute cu telu mobil ies destul de bine cum se vede in ultima da are el ceva functie ca sa iasa asa si nu prea am facut multe poze cu el are camera de 3 mp, da in fine o sa incerc sa scot ceva mai clar cat de curand.
 
Ma tot intreb cum de incap atatea chestii pe o diorama mica. la urmatoare, cand o sa mansardezi blocul, incearca una cu viaducte, tunel, relief divers.
Nu prea numaram nituri la materialul rulant, dar stim ca esti la inceput de drum. Ne faci un film cu luminile la loko Trix OBB? Si Hercules cu sound?

Spor la lucru!
 
FRUMOS ,SI ESTE FOARTE BINE PENTRU INCEPUT,E BINE CA AI AMBITIE SA LUCREZI LA DIORAMA, CA INTR-UN SPATIU ASA MIC AI REUSIT SA CREEZI 2 CIRCUITE SI SA MA-I AIBA LOC SI O GARA ASA DE MARE SI FRUMOASA, SI INCA CEVA ERA SA UIT :D ESTE PACAT DE DEPOUL CU TREI INTRARI SA NU PUI UN MACAZ 3 CAI SI REZOLVI SI PROBLEMA SPATIULUI.
BAFTA,SI SPOR LA MUNCA IN CONTINOARE
 
Felicitari pentru initiativa si perseverenta si mai ales ca esti hotarit sa faci ceva mai ales ca te-ai apucat de curind de trenulism.

Nu recomand macazul pe trei cai dar din cauza lipsei de spatiu poate ca ar merge bagat si atunci rezolvi intrarile in depou, daca tragi un pic mai in spate depoul si mai pui un macaz drept poate faci intrarea corecta, oricum din lipsa spatiului poti folosi un macaz pe trei cai.

Frumoase masini, ma refer la lokomotive si interesante garnituri mai ales ca esti pe epocile 4-5 mai ales pe epoca 5.

Spor iti urez.
 
Ma straduiesc sa iasa ceva desi e vorba aia ,,criza" mai am cateva locomotive care incerc sa le gasesc sa le adaug la colectie una ar fi un rh 1142 sper sa o gasesc la un pret bun pe undeva.
 
Salut ,
Fara suparare ...Cam deplasat este acolo un ICE pe o diorama asa mica....iar gara este imensa..... :roll: .....de ce trebuie sa fie linie dubla?
La asa o suprafata este maximal un depou(ca sa fie plausibil).....fara gara ,linie dubla etc....dar asta este doar parerea mea ,nu vreau sa supar pe nimeni....
 
Nu cred ca ai dreptate incap toate perfect gara isi are locul special iar ice ul e si el foarte bine plasat nu vreau sa fac sate sau ceva de genu e o diorama cu tenta industriala respectiv depou locomotive si asa mai departe .
 
Nu spun ca am dreptate.... :D ,dar cu timpul ai sa vezi.....toti vrem la inceput sa plasam pe o anumita suprafata cat de mult .....
Un ICE nu consta din doua capete si un vagon !!!!daca il faci la lungimea corecta ,atunci isi musca in coada in timp ce se invarte pe diorama......
Iar la acea gara (Bonn ? ) trebuie cateva peroane si o lungime de cativa metri .....
Cat este suprafata dioramei ?
 
diorama a fost facuta pentru colectie nu invers iar ice ul va ramane asa cum e ideea e de a avea o mostra a lui nu maximum de vagoane mai degraba tip automotor iar gara bonn e asa cum e nu vad sa fie o regula anume fiecare diorama e unica in felul sau si nu e gresite in vreun fel.