Decodor LokPilot v 3.0 DCC

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

wlab7180

Active Member
Trenulist
25 Noiembrie 2008
156
0
Oradea
LOCATION
Oradea
Buna ziua tuturor!
Astazi mi-am cumparat acest decodor si mor de nerabdare sa-l montez pe un BR 218. Alaturat lui am primit si documentatia care, din pacate pentru mine, este doar in limba germana. Din acest motiv va rog sa-mi spuneti unde as putea gasi documentatia in engleza, sau poate romana :D. Mentionez ca este prima mea incercare de a digitaliza o locomotiva fapt pentru care, pe parcurs, s-ar putea sa apara si alte intrebari.
Va multumesc si va doresc o zi buna
 
Cine ma lamureste si pe mine care e diferenta intre acest decodor ESU v3.0 si decodorul Uhlenbrock ?

Multumesc
 
Decodor digital Uhlenbrock Ho, cod 76420, are compensare de sarcina , mufa cu 8 pini , altceva nu stiu pentru ca nu am pricep prea mult . Deci intre asta si cel ESU v3.0
 
Pentru a analiza mai bine diferenta dintre cele 2 decodoare citeste documentatia fiecarui decodor. Pentru Uhlenbrock www.uhlenbrock.de dupa care tastezi pe: Hier gehts weiter... urmat de Download, urmat de Handbücher si de English.Iti va aparea o lista cu toate tipurile de decodoare Uhlenbrock si daca tastezi din aceasta lista pe 76420 atunci vei avea caracteristicile acestui decodor in engleza.
Pentru ESU http://www.esu.eu/en/downloads/instruction-manuals/digital-decoders/ . Spor la treaba
 
Vroiam sa stiu parerile celor ce au asa ceva nu ce scrie in fisa tehnica ca asta nu ma intereseaza , pur si simplu cum se comporta fiecare pe lokomotive in decursul functionarii si al timpului .
 
Dintre cele 2 decodoare eu am folosit doar Esu V3 si pot sa-ti spun ca este un decodor foarte bun atat pentru motoarele de generatie mai veche(Lima anii 80) cat si pentru cele de generatie mai noua(Piko). Despre Uhlenbrok stiu doar ca are interfata pentru sunet, pentru alte detalii poate te ajuta un alt coleg de pe forum care a folosit acest tip de decodor.
Cu respect
 
wlab7180 a spus:
Dintre cele 2 decodoare eu am folosit doar Esu V3 si pot sa-ti spun ca este un decodor foarte bun atat pentru motoarele de generatie mai veche(Lima anii 80) cat si pentru cele de generatie mai noua(Piko). Despre Uhlenbrok stiu doar ca are interfata pentru sunet, pentru alte detalii poate te ajuta un alt coleg de pe forum care a folosit acest tip de decodor.
Cu respect

Multumesc pentru raspuns , ESU V3.0 chiar am 2 montate pe 2 loko acum , Uhlenbrok am ocazia sa cumpar ceva mult mai ieftin si deasta intreb cum se comporta pe o loko daca merita , mentionez ca sunetul nu ma intereseaza pt loko deja e prea SF din punctul meu de vedere pt o macheta totusi . Astept o parere a celor ce au aceste decodoare montate pe loko cu o parere
Multumesc
 
karpaty a spus:
Uhlenbrok am ocazia sa cumpar ceva mult mai ieftin

Cam ciudat, doar daca este speriat din fabrica de profil :confused: :confused:
pentru ca aceste decodoare sunt mai scumpe decat ESU, sunt decodoare multiprotocolele echipeaza in mod normal locomotivele Piko .

Probabil este fara cutie si prospect , fara mufa pentru modul de sunet si invelit in folie neagra ?
 
Roco veneau default cu ESU Basic aka Roco 10746, dar mai nou sunt echipate si cu Uhlenbrock ( 76420 ) dara fara mufa pentru sunet si invelite in folie neagra.

Decodoarele care echipeaza Piko au mufa pt. sunet si nu sunt invelite in folie.
nu sunt sigur daca cele din Roco au aceeasi versiune de software si toate functiile ca si cele "retail".

Una dintre firmele care vand decodoare au pretul la ESU - 120 lei , Piko ( Uhlenbrock ) - 205 lei asa ca este foarte simplu sa ne facem o ideee despre pretul real al acestuia din urma
 
Am vazut roco digitale care veneau direct cu decodor pe placa, nu stiu exact ce model era ca nu scria nimic, dar era si model mai vechi de loco.
ESU Basic era 120 ron poate la RRP (aka pretul recomandat). La vanzare stiu ca se gasea la rally la 75, maxim 80 de ron. Si vorba aia, era magazin, cu factura si toate cele. In alte parti n-am stat sa studiez problema.
Am si niste Uhlenbrock-uri prin ograda, n-am apucat sa le testez la intregul lor potential, dar din ce-am vazut prin manual au cam de toate, mai putin sunet care nu am inteles exact cum este, dar stiu ca au suportul ala de SUSI prin el. Mai trebuie sapat dar din cate am inteles clar mai imi trebuie un modul, nu doar difuzor.
Ce ma oftic e ca centrala roco pe care o am nu stie sa citeasca info din decodoare, se face ca le citeste, dar pune niste valori default macar in anumite cv-uri, ceea ce e cam penal. Varianta full ar fi fost la pret triplu, deci nu se merita momentan, asa ca trebuie doar sa fiu atent si sa-mi notez toate valorile pe care le modific, urmand ca intr-un viitor sa gasesc o solutie sa programez totul direct de pe calculator (ca vorba aia, cica sunt it-st, nu?).
Pentru cei cunoscatori, ce variante facile ar fi pentru programarea decodoarelor (in principiu Uhlenbrock) de pe calculator ar fi ? Eventual folosind si centrala roco daca tot am luat-o ...
 
@macleod

eu ma refeream la ESU 3.0 acela costa 120 lei , ESU basic este complet altceva.

Exista module de sunet pe SUSI , ele sunt marca DIETZ, fabricate sub licenta si de Uhlenbrock ( sunt oferite spre vanzare si in ambalaj PIKO ), aceste module echipeaza marea majoritate a locomotivelor Trix si Piko.

Pe langa modulul de sunet este necesar si un difuzor, daca acesta nu este livrat in pachet ( Uhlenbrock si Piko livreaza si difuzorul in set, de unde pretul ceva mai mare )
 
MMaus-ul Roco stie sa afiseze valorile citite de booster; problema e boosterul "analfabet"...

Solutii ar fi 2:
- ori boosterul CDE + adaptorul Lokmaus2CDE de la Paco si astfel poti programa si citi cu MMausul;
- mai simplu este insa cu centrala NanoX la care poti lega direct MMausul si/sau o interfata PC de tipul GenLI.

Eu as opta pt. o solutie integrata NanoX + GenLi pe post de programator, pastrand centrala Roco pt. diorama.
 
@hgdan: corect, ai dreptate, ESU normal e cam pe la pretul ala, dar avand in post mai inainte ESU Basic am presupus ca tot la el te refereai; vad ca si 4.0 e cam pe la acelasi pret ...
cam pe la cat se ridica un modul de sunet pe susi ? nu ca as fi mare fan la decodoare pe sunet, ca vorba aia, daca ai prea multe locomotive in miscare nu se mai intelege nimic, dar macar sa fiu bine informat ...
 
@dac: Schema arata destul de simpla pentru un electronist ... din pacate am urat dce-ul in facultate si acuma probabil ma lovesc blestemele profului :p ca as avea mare nevoie dar electronica e cam limba straina pentru mine
dar mersi totusi de info, merita rontzait subiectul, poate in timp o sa si reusesc ceva
apropos, un booster mai inteligent si care sa nu ma duca la faliment care si cat ar fi ? desi vorba aia, mausul e doar un fel de telecomanda din cate stiu eu, nu are mare branza de circuite prin el, astfel incat pana la urma in booster sta toata partea de digital
 
deci pana la urma tot pe la banii aia se ajunge, daca nu chiar mai mult ...
credeam ca poate sa iasa mai ieftin, evident ma inselam
noroc ca momentan nu sunt pasionat de sunet, dar am invatat ca cel putin la mine in trenulism acel "momentan" este obligatoriu in orice ocazie, si foarte relativ :D