Decodoare DCC cT Electronik - achizitionare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
buna,

Tran este numele producatorului, este situl sau!

am multe loco echipate cu decodoare Tran (CT), functionare perfecta, service excelent, nimic altceva de zis ;)
 
In urma unui anunt pus de mine la vanzari/cumparari in care cautam si eu 2 astfel de decodoare, cineva mi-a indicat ca MINITECHNIK aduce decodoare Tran. Insa cei de acolo mi-au spus ca nu mai aduc nimic de la Tran ca au avut probleme cu niste decodoare, dar imi ofera Lenz Gold Mini. Acuma ori ca intr-adevar au avut probleme in trecut (astea noi DCX75D nu aveau inca cum sa le comercializeze ca deabia au aparut), ori avand Lenz Gold Mini la vanzare si fiindu-le mai comod sa scape de alea decat sa mai aduca altele noi (la noi in Romania se intalneste des aceasta practica), nu stiu. Si eu am citit pe net numai de bine despre decodoarele Tran (CTElektronic) si ma indoiesc ca astea noi n-ar fi si ele de calitate.
Pentru cei care nu le cunosc, mentionez ca sunt cele mai mici decodoare la ora actuala: 11 x 7,2 x 1,4 (max, garantat 1,4) mm !!! Iar ca putere se apropie de decodoarele H0 mai firave : 1A continuu, max 2A pentru 3 secunde si 2 x 250 mA continuu pe functii, cu conditia ca suma curentilor pe functii si pe motor sa nu depaseasca 1A (cat probabil ca rezista puntea redresoare).
Deci va dati seama ce usor s-ar pune in orice locomotiva pe N sau orice locomotiva mica pe H0. In locomotiva V200 pe N de la Roco, daca nu vreti sa frezati in burta ei, nici nu puteti pune altceva decat un asemenea decodor minuscul.
 
Salut,

@Horia, ma interesa daca saitul este al producatorului si daca a mai cumparat cineva de pe respectivul sait.Oricum merci pt informatii.

@Navigator, tocmai pt faptul ca este foarte subtire vreau sa imi cumpar DCX75.Ideea ca il comand de afara daca nimeni in Romania nu se oboseste sa il aduca (evident si la un pret decent).

@MPU Lenz Gold Mini este un pic cam gros ;) cam 3mm, iar spatiul in care trebuie sa il pun nu este foarte generos astfel incat prefer un DCX75 care are dimensiunile 11 x 7.2 x 1,4 mm sau un Uhlenbrock 74300, 10,8 x 7,5 x 2,4mm(e cel mai ieftin) .


Nelu
 
buna Elef,

poti cumpara de la Tran fara probleme, nu ai de ce sa-ti fie teama... decodoarele vechi se incalzeau cam mult, insa cele noi nu au problema asta!

un bun prieten, care face conversiile digitale pentru Lokshop, foloseste Tran la loco Fleischmann (le baga in focarul locomotivelor) unde incap perfect... Lenz e cam mare pentru asta, la fel si ESU - dupa mine bun, insa prea mare!

personal prefer intotdeauna unde am loc Selectrix 6xx38 (adica Dohler und Haas, Rautenhaus SLX870, Viessmann XXXXX sau cum s-o mai chema), insa asta e chestiune de gust!

@MPU: Mircea, in afara de un biet Lenz pe care l-ai ars din neatentie, sunt curios cate decodoare mici ai avut in mana?! :D
 
Elef, o veste buna: am primit un mesaj de la MINITECHNIK ca in 10 zile aduc decodoare DCX75 la preturi foarte bune.
 
@Navigator : merci de pont dar am facut comanda si zilele astea tre sa ma duc la banca sa virez banii in contrul domnului Tran.

Nelu
 
Elef a spus:
@Navigator : merci de pont dar am facut comanda si zilele astea tre sa ma duc la banca sa virez banii in contrul domnului Tran.

Nelu

Daca contul nu e deschis la o banca in Romania, sa te tii comisoane. Sa ne spui si noua cat este comisionul pentru virament.
 
buna Vali,

poate nu stiai, insa de la 01/01/2008 comisioanele sunt fixate (cu limite inferioare si superioare) de catre Comisia Europeana in toate statele uniunii... asa ca acum bancile, dragile de ele, nu mai pot face ce vor! :D
 
Deci azi am reusit sa ajung la banca si pe langa tona de hartzogaraie de completat(si eu urasc asta) concluzia este:
68euro decodoarele;
15euro comision BT;
10euro comision ABN(ca prin ABN se face transferul)
total 93euro asa ca nu se renteaza sub 10 decodoare :D .
 
@Navigator ce tip sunt cele de la Minitechnik?
Astea care le-am comandat eu au conector NEM651 pe placa, fiindca cele 2 loco pe care le am sunt de la Trix si cel putin BR41 are conectorul in tender(poate nu are V200.1), dar am in plan(si asta destul de curand) sa imi iau 2 loco de la Fleischmann si aici nu prea s-a auzit de conector NEM651 asa ca o sa am nevoie din cele cu sarme.
 
Cu sarme sunt. Redau mesajul:
"Va informam ca decodoarele DCX 75D sunt acum pe stoc la pretul de 128 lei/buc."

Atentie ca unele loco. Flm. au mufe NEM. Intereseaza-te pe siteul lor mai intai sau pe forum daca nu gasesti.
 
atentie, la GFN mufa NEM 651 este amplasata absolut aiurea, asa ca tot decodor cu cabluri iti trebuie (exceptie notabila, Re450 SBB si EuroRunner ER20) ! nu se poate bransa un decodor direct in mufa, in cele mai multe cazuri, ci doar un decodor cu mufa SI cabluri... :(

din pacate NEM normeaza mufele, nu si amplasarea lor! :(
 
Alta exceptie e si V 160 . Probabil ca si Br 218 care-s la fel cu V 160 in interior.

Un site bun, cu multe manuale de locomotive gasiti aici: http://www.vdweerdt.nl/modelspoor.html
De exemplu la Fleischmann Piccolo sunt cateva zeci de locomotive prezentate.
 
buna,

V160 (viitoarea 216) NU exista la Fleischmann, baietii nu s-au obosit sa o construiasca din nou (de altfel, V160 de preserie, "Lollo" exista buna la Mtx si de serie formidabila la Brawa) asa ca au inmatriculat altfel o 218.2 normala, pentru un start-set de acum cativa ani...

evident ca V160 din acel set nu are nimic de a face cu V160 reala, in afara de forma generala... insa cu o dispozitie a ferestrelor si grilelor diferita! :(
 
Azi au sosit decodoarele cu recomandata din Austria.Tot ce pot sa spun este ca domnul Tran este foarte prompt :D.
Decodoarele sunt ca dimensiuni la inaltimea asteptarilor adica foarte mici :



Sina este cu ecartamentul de 9mm :D.

Testul functional cre ca o sa fie in weekend cand o sa am mai mult timp sa ma ocup de problema.
Pana acum sunt :confused: :x :mrgreen: :aplauze: .

Nelu