CUREA BR 59 RIVAROSSI

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

GFN

Guest
14 Octombrie 2010
694
1.093
LOCATION
Bucuresti
Am deschis acest post, sper eu util pentru posesorii de locomotive BR 59 Rivarossi.
Dupa cum stiti acest model are curea de transmisie care este supusa uzurii atat mecanice cat si morala. Avand doua asemenea modele in colectie m-am tot gandit unde sa gasesc curele de rezerva pentru locomotive, ca sa nu ajunga niste frumoase modele statice de vitrina .
Dupa ce am cautat tot internetul curea cu codul R25810 ,fara succes insa m-am orientat catre curele pentru imprimante .
Am numarat dintii curelei originale(53 de dinti) ,apoi am masurat distanta dintre dintii de pe curea ( 2mm ) , am descoperit ca s-ar potrivi cureaua cu codul 2GT-106 (53 dinti) care a fost comandata de pe Aliexpress, impreuna cu inca doua cu codul 102(51 dinti) si 104 (52 dinti) ,sa fie acolo in caz ca am numarat gresit.
Cureaua care se potriveste este insa lata de 6 mm dar cu o mana dibace se poate taia la 2.5mm latime cat este nevoie.
RIVAROSSI-BELT.jpg

20190928_110006.jpg

20190928_105720.jpg
 
Am exersat pe cureaua 102-2GT cum sa o tai in lung de la 6 mm la 2.5mm.
Cu un cutter de modelism , o bucata de placaj de traforaj, o rigla metalica se taie cureaua pe circumferinta acesteia.Cu atentie se poate taia cureaua fara nici o problema .
20190930_131432.jpg

20190930_131441.jpg
 
Curelele de acest tip se produc ca un tub si apoi se taie “felii” de latimea dorita.
Metoda se poate reproduce cu un dorn rotund de lemn pe care cureaua sa stea putin tensionsta
Apoi cutter-ul se tine fix si se “rostogoleste” impreuna cu dornul.
Este putin mai mult efort cu fabricarea dornului dar cred ca controlul latimii e mai precis
 
  • Like
Reacții: sesamcave
Au sosit curele de rezerva..........muuulte curele:oops:
Daca mai este careva interesat de curea de rezerva pentru acest tip de locomotiva il rog sa ma contacteze pe mesaj privat.
20191202_201438.jpg
 
Am deschis acest post, sper eu util pentru posesorii de locomotive BR 59 Rivarossi.
Dupa cum stiti acest model are curea de transmisie care este supusa uzurii atat mecanice cat si morala. Avand doua asemenea modele in colectie m-am tot gandit unde sa gasesc curele de rezerva pentru locomotive, ca sa nu ajunga niste frumoase modele statice de vitrina .
Dupa ce am cautat tot internetul curea cu codul R25810 ,fara succes insa m-am orientat catre curele pentru imprimante .
Am numarat dintii curelei originale(53 de dinti) ,apoi am masurat distanta dintre dintii de pe curea ( 2mm ) , am descoperit ca s-ar potrivi cureaua cu codul 2GT-106 (53 dinti) care a fost comandata de pe Aliexpress, impreuna cu inca doua cu codul 102(51 dinti) si 104 (52 dinti) ,sa fie acolo in caz ca am numarat gresit.
Cureaua care se potriveste este insa lata de 6 mm dar cu o mana dibace se poate taia la 2.5mm latime cat este nevoie.
RIVAROSSI-BELT.jpg

20190928_110006.jpg

20190928_105720.jpg
Salut, sunt nou pe acest forum, am gasit postearea intamplator cautand curea de transmisie cu 51 dinti. Eu am un slefuitor cu banda la care i s-a rupt cureaua si nu gasesc niciunde sa o schimb. Am numarat acum dintii si are 51, latimea benzii este de 7.5mm-8mm si lungimea desfasurata e de 260mm. Ai putea te rog sa-mi zici care cod s-ar potrivi la dimensiunile astea? Am inteles ca tu ai cumparat mai multe curele de dimensiuni diferite. Multumesc