cum se reproduc nituri la scara 1/87

Pantiru

Well-Known Member
15 Aprilie 2011
396
0
Braila
Am in lucru o locomotiva cu abur careia trebuie sa-i refac cazanul si marchiza.In toata teravura sunt pus in dificultatea de a reproduce niturile la 1/87,pe aripile cenusarului[locomotiva fiind dotata cu asa ceva] si cele de la imbinarea peretilor si acoperisului marchizei.
Va rog daca stie cineva cum pot sa reproduc cat mai fidel acele nituri dati-mi o sugestie,un sfat.

PDI

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2016
896
0
Bucuresti
Decaluri cu nituri!

..un exemplu http://www.mikegrantdecals.com/Rivets.html

cred ca e singura solutie calitativ acceptabila.

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
82
-
Pantiru a spus:
Am in lucru o locomotiva cu abur careia trebuie sa-i refac cazanul si marchiza.In toata teravura sunt pus in dificultatea de a reproduce niturile la 1/87,pe aripile cenusarului[locomotiva fiind dotata cu asa ceva] si cele de la imbinarea peretilor si acoperisului marchizei.
Va rog daca stie cineva cum pot sa reproduc cat mai fidel acele nituri dati-mi o sugestie,un sfat.
Din ce material este confectionat corpul locomotivei?

PDI

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2016
896
0
Bucuresti
Banuiesc ca din plastic..."it's fantastic I'm in plastic"
...deci chestia cu imprimarea cu rotita, poanson...etc. nu merge!

http://www.micromark.com/HO-scale-decals-with-raised-3D-rivets-and-other-surface-details,9968.html

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.055
1.024
Mulhouse, Alsacia
Buna,

Pe langa solutia indicata de PDI adica decalurile cu nituri, ar mai exista si niturile de la Weinert - se gaureste fiecare lacas individual si se introduce nitul.

Din cate imi amintesc, costa ceva pe la 10€ punga de 80 de nituri, deci nu e ieftin.

Pantiru

Well-Known Member
15 Aprilie 2011
396
0
Braila
Multumesc PDI este buna solutia cu decaluri,dar merg si pe alama?,eu cu din asta lucrez si i-am raspuns si lui felippe care cred ca voi folosi acea scula pe care o pot comfectiona la colegii cu care am lucrat.Solutia ta Horia dupa cum spuneai si tu este costisitoare,dar nu de ignorat,cat are tija nitului la 1/87[ma refer la diametru] si daca tot te-am prins in discutie spune-mi si mie ce sunt chestiile ale doua de pe traversa osiei alergatoare[ca niste bombe] si ce actioneaza tija articulata de pe partea dreapta a cazanului.In privinta celor doua''bombe'' parerile sunt impartite,rezervoare de aer,pompe de aer sau compresor.Linkul este:

[broken link] - removed

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.055
1.024
Mulhouse, Alsacia
Buna,

Daca as putea vizualiza linkul, ti-as raspunde, asa pot numai sa dau cu presupusul. Cilindrii de frana?

LiviuM

Well-Known Member
Trenulist
11 Martie 2011
397
0
Am vazut intr-o carte o scula pentru 'nituit' facuta dintr-o bormasina cu suport, un spiral & o 'contra' cu o gaura/tesitura pe masura nituilui.

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
5.985
236
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Vedeti si sculele de nituit (riveting tool) de pe link-ul urmator:

http://erojr.home.cern.ch/erojr/content/Picmenu/WRKPIC.HTM

Pantiru

Well-Known Member
15 Aprilie 2011
396
0
Braila
http://www.voisin.ch/vvt/photos/locs/141-r_avec_tender_300dpi.jpg
Poate merge linkul asta ca am constatat si eu cu uimire,dupa ce l-am trimis ca nu poate fi accesat acel link,cu toate ca eu il vizualizez de 3-4 ori pe zi,ca sa refac piesele lipsa de la un 141R.
Colegul Cosmin mi-a dat un sfat cu un pinion de a reproduce niturile pe tabla de alama si azi nu am avut rabdare si am incercat,rezultatul,multumitor,dar trebuie o scula cu care sa presezi pinionul si tot odata sa-i imprimi miscare de rotatie,urmatorul pas sa tii''drumul'' drept.
Pentru Liviu este si cu bormasina o metoda de nituire,dar daca nu o ai iti faci un capuitor,adica un dorn care are o gaura cu profilul capului nitului,si o tragatoare o ''bucsa''cu gaura cat tija nitului cu care tragi tablele,le presezi prin lovire cu ciocanul,si apoi nituiesti.

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.055
1.024
Mulhouse, Alsacia
Ma tot uit la schita 141R si nu vad nimic pe bissel-ul osiei alergatoare, in afara de cele doua "chasse-pierres".

Cat despre tija de pe dreapta cazanului, nici aici nu imi dau seama de ce e vorba, nu vad nici o tija. Insa nu uita ca e o locomotiva franceza, in Franta se circula pe stanga, mecanicul si regulatorul sunt si ele tot pe stanga...

Pantiru

Well-Known Member
15 Aprilie 2011
396
0
Braila
http://www.google.com/search?q=141R+1288&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=lM6fUb62D4Hm7Aal44HQCA&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1280&bih=909
Hai sa incercam si linkul asta de la Cosmin,poate a treia oara-i cu noroc.
Daca nu sunt de mult in domeniu feroviar[inca nu am trecut de stadiul de mers de-a buselea :D ],nu stiam ca si in feroviare se merge pe stanga si pe dreapta,mersi Horia de informatie.