Cum aflu un pret estimativ al trenurilor mele?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sorin450

New Member
21 Martie 2010
2
0
Bucuresti
plus.google.com
ICQ
5845962
WEBSITE
https://plus.google.com/photos/107935209617580335268/albums/5924464755133716721
YAHOO
sbarneasorin
LOCATION
Bucuresti
Salutare,

Public aici intrucat as vrea sa stium cum as putea afla si eu un pret estimatic al materialului rulant pe care il am.

In copilarie am fost pasionat de modelismult feroviar si am reusit sa strang cateva trenuri si machete dar din pacate nu mai am timp sa ma ocup de ele si in plus trebuie sa le vand intrucat plec si din tara.

Credeti ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi / indicii? in mare, nu pot sa le dau degeaba dar nici nu vreau sa petrec luni de zile ca sa le gasesc noi proprietari.

Am facut un album cu poze aici https://plus.google.com/photos/107935209617580335268/albums/5924464755133716721

Multumesc
 
Buna,

Ar trebui sa intelegi diferenta intre "valoarea" modelelor tale si "pretul" la care le vei vinde.

Valoarea este in functie de tipul modelului in sine (rar sau curent) si de starea acestuia (absolut nou in cutie originala fara urme, putin rulat fara urme, rulat intensiv insa fara urme anormale de uzura sau stare rea, adica avarii la carcasa si lipsa ambalaj original). Aceasta valoare nu este universala, ci in functie de locatie: sunt modele care in Romania nu valoreaza nimic si care aduc bani buni "afara", si invers modele pe care in Romania se cer averi si pe care le cumperi de la Tauschbörse pe doi Euro.

Din cate vad e vorba de modele "banale" Piko si Schicht din anii 1970-1980, insa multe din ele in ambalajul original si probabil in stare buna. Ca preturi orientative, o E11/E42 DR (Ost) din aceasta generatie ca a ta se vinde in Europa cam 35-55 Euro in functie de model, un vagon Schicht pe boghiuri cam 12-25 Euro, unul Piko pe osii din generatia fara KKK cam 5 pana la 15 Euro. Vorbesc de cele "banale", nu cele produse doar in cateva sute de exemplare care depasesc uneori si suta de Euro.

Daca te grabesti sa vinzi, pretul obtinut va fi probabil sub valoarea reala a respectivelor modele. De asemenea, o vanzare pe lot global aduce mai putin insa te scuteste de bataie de cap.