Controlul de la pc prin Rocomotion

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

BOGDAN I

Well-Known Member
Trenulist
9 Ianuarie 2016
955
2
Brasov
LOCATION
Brasov
Salutare !
Este vorba dintr-un sistem produs de firma ROCO in DCC care face posibila "dirijarea" dioramei din fata calculatorului
Se cheama ROCOMOTION ARE CODUL 10785 SI PRETUL € 184,00 si este compus din

1 CD SOFT PENTRU PC - IN NENUMARATE LIMBI
1 CABLU CONEXIUNE PC CU UNITATEA DIGITALA
1 UNITATE DIGITALA

CAM ACESTA ESTE EXPLICATIA PRODUCATORULUI PLUS ALTE DETALII LA ADRESA WWW.ROCO.CO.AT

Extend your model railway layout’s functionality with the power of your PC to use comfortable control panels, track layout panels, and automation features by connecting a professional PC supported interface using Rocomotion software.
Connection: To the ROCO digital system, to the PC serial port RS 232, LOCOMOUSE 2ÂŽ/R3ÂŽ as master, amplifier 10764. Only the separate programming track piece requires its own 16 V AC (ROCO 10725) transformer.
Command support: 99 locomotives, 256 turnouts and signals, 128 feedback modules, any number of turnouts and train routes.
System requirements: PC Pentium 400 MHz (recommended), RS 232 port, about 10 MB hard disk space, monitor resolution 10224 x 768.
Operating system: Windows 9x, SE, ME, NT, 2000, or XP.

Package:
– German and English software versions and PDF documentation included on CD ROM.
– Hardware interface and connection cable to PC (9 pole sub D).
– Connection cable to digital amplifier.
Computer controlled model railways
With integrated feedback bus to connect feedback module 10787
Includes PC software
System automation

SPOR LA LECTURAT SI TOATE CELE BUNE
 
Soft si interfete

<t>Salut Bogdane !<br/>
M-am uitat pe situl ROCO la articolul indicat de tine , si sa fiu sincer sunt un pic dezamagit de idee.<br/>
I-mi plac automatizarile dar in acest caz am senzatia ca risti sa te uiti mai mult la monitor decat la diorama. Orice noua comanda o dai din tastatura cu ochii pe monitor. Nu mai ai aceesi senzatie ca atunci cand stai cu telecomanda in mana , sau la mica tastatura de schimbat macaze.<br/>
Uita de diorama si cumpara un simulator PC Trainz; la fel de multa munca si satisfactii garantate plus mai ramai si cu ceva bani...<br/>
Solutia cu softul o vad viabila in cazul unei diorame imense , programezi <br/>
juma de ora totul si lasi sa functioneze 10 garnituri cu orele. Tu doar urmaresti spectacolul.<br/>
Daca te-ai uitat la produse , mai trebuie sa cumperi tot felul de interfete de semnal , macaz etc.<br/>
Personal n-am vazut inca o diorama functionala cu soft si nici macar cu POWER BOX-ul de la Piko. Tot cochetez cu ideea sa-mi schimb macazele cu o radiocomanda , dar n-am avut timp sa ma ocup de asta.<br/>
rally</t>
 
Salutare !
Cred ca m-ai inteles gresit - eu nici o data nu o sa am placerea sa stau in fata monitorului sa "programez" o diorama , am dat doar un exemplu .
La dioarama la care lucrez nu vreau decat sa o transform din AC IN DC pentru a-mi usura munca (tastatura mica de care spui are cam 1 m si taste pe 2 randuri pentru a comnada diorama in stadiul actual + 3 controlere ptr. locomotive ) si sincer daca as fi caracatita poate as putea pune in functiune diorama 100% capacitate . acesta este motivul pentru care vreau sa trec pe DC , si sincer varianta de la piko mi se pare mai realista si fara atata (firaraie) metoda IR este un punct forte , si facand comparatie cu alti producatori si pretul este mai accesibil doarece nu iti trebuie atatea componente.
As vrea sa postez o poza cu diorama pe forum dar nu stiu cum sa-ti faci si tu o idee la ce ma refer .....
Era sa uit - am pe calculator simulatorul Trainz e frumos , grafica frumoasa , dar NU E PALPABIL, si sincer dupa 2 luni m-am cam plictisit de el , pe cand la diorama cum am timp liber cum mai mesteresc la ea , pana tarziu in noapte.
PS - Multumesc pentru e-mail. manualul dcc e ok insa la manualu cu sinele vezi ca este o problema .....................................

File name: PIKO_A_Gleis_Flyer.pdf
File size: 1332kb
File type: application/pdf
Scan result: Virus found.
The file attached to this message was infected with a virus that we were unable to clean. You can not download this attachment.

Note: Not all viruses can be cleaned. Please contact the message sender and request that they send you a virus-free version of this attachment.

Dupa ce descoperi "buba" te rog imi trimiti si mie prezentarea PIKO_A_Gleis_Flyer.pdf

Toate cele bune
Bogdan
 
Pentru Bogdan!

<r><QUOTE author="BOGDAN I"><s>
BOGDAN I a spus:
</s>Ai dreptate dar recomandarea mea - decat sa "modernizezi "o locomotiva produsa acum 6, 7 ani sistem analog in sistem digital cu riscul de a nu reusii aceasta operatie mai bine strangi ceva bani si cumperi una pregatita pentru sistemul DCC.<br/>
Intrebare - o alta firma cunoscuta pentru introducerea sistemului DCC la trenulete are pe piata lansat un "pachet" adevarat nu e deloc ieftin pentru comandarea unei diorame in DCC de pe calculator .Pachetul include softul pentru PC , si unitatile aferente comenzilor Dcc(cabluri , module de interfata si control etc.)<br/>
Momentan PIKO nu stiu sa produca asa ceva sau ...................<br/>
Si o alta nelamurire sau sfat pentru o diorama HO dimensiune 5/2 m care contine 1remiza mare , 3 gari , numeroase poduri si tunele aprox 32 macaze si pe care pot circula concomitent 3 garnituri pe circuite separate este in sistem analog - vreau sa il trec pe DCC - de ce produse am nevoie de la PIKO ??? <br/>
Locomotivele pe care le detin sunt 2BR 01 cu interfata DCC produse de PIKO , in rest o mixtura de PIKO ,ROCO ,MARKLIN , TILLIG,MEHANO (vagoane,infrastructura)<e>
</e></QUOTE>

Salutare!<br/>
<br/>
Am citit multe postari, in legatura cu sistemul digital.<br/>
Se poate pune decodor, chiar la locomotiva fabricata de acum 6-7 ani fara probleme, numai ca<br/>
ce ramane fara rezolvare este zgomotul motorului, dar se mai poate reduce cat de cat, daca motorul este putin uns cu un ulei special, mai trebuie schimbate periile.<br/>
In unele cazuri, se mai poate schimba motorul, cu unele transformari, dar acestea trebuiesc bine gandite de dinainte, de a face operatiunea!!!<br/>
Decodorul trebuie unul foarte bun din toate punctele de vedere, iar sistemul standard pentru toti este: DCC NMRA!!!<br/>
In cazul ca cineva nu se pricepe la asemenea probleme, este bine sa intrebe, sau sa se documenteze foarte bine, deoarece riscul cel mai mare este pierderea decodorului!!!<br/>
<br/>
Toate cele bune,<br/>
Livian</r>
 
Salut,
Departe de a va contrazice cand va exprimati rezervele fata de controlul din PC. Aveti voi motivele voastre, bine argumentate.
In schimb exista 2 aspecte, importante zic eu.
1. Posibilitatea salvarii unui "mers" complex - si evitarea unor accidente, etc - f util dupa cum zice rally in cazul unei diorame mari.
2. Din cate am inteles de acea interfata se leaga obligatoriu si un multimouse - ceea ce permite interventia manuala cand si unde e cazul.
Deci la modul teoretic, poti pune cateva garnituri sa-si faca un traseu prestabilit, timp in care tu te "joci" facand manevre intr-un triaj sau o zona industriala.

Evident in final e o chestie de gusturi, de comoditate si nu in ultimul rand de spatiu (la o diorama mica nu se justifica) si buget.
 
@dRacus
uita-te te rog la data posturilor anterioare... 2006 , pe vremea aia inca amusinam pe la decodoare si digital in general.
Se mai schimbara treburile... si parerile, de atunci :oops:
Singura problema actuala ar fi costurile investitiei, circa 1500 euro, pt o automatizare prin PC ok. Sincer, inca prea putini pasionati isi permit luxul asta, iar multi altii inca i-si bat capul cu liniile si peisajul ;-) sau spatiul pt diorama.
rally
 
:oops: nu am fost atent la an :oops:
vazusem primul post 9 ian... si cum e un subiect care ma intereseaza.... am ignorat anul.
De ce o fi aparut in stanga la "ultimele 20mesaje" ramane un mister...