Concasor home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Daca tot tin la naturaletea elementelor din care rezulta realismul, mi-am luat barosul in dinti , piatra de cariera (vreo cinci locatii), un segment scurt de sina si m-am pus pe treaba.
Sa vedem ce a iesit. Mie unul, imi place. Varietate, granulatii diferite, mult de munca, pierderi mari.
 
Operatia in sine, antebrat in greva, dupa 2 zile de antrenament, nu-l mai simti:

 
Aceeiasi piatra prin sita nr 2, 0.8 mm si dupa spalare. Isi schimba radical culoarea la apa, dupa uscare e ZEISS.
 
Daca va place, Kenobi e pe faza, cu mana amortita, daca nu va place, oricum fac, ca am nevoie :D .
Satisfactia e totul.Costuri minime, timp perdut, cromatica diversa, granulatie idem.Cine spunea ca vinde o cariera?
Bafta la trenulisti!
 
se aproba!faci intretinere musculara,terasament cat se poate de real si ramai cu banii(cu care ai fi cumparat pietris pentru
terasament) pentru...bere rece :D
 
Ca am si io niste pietre de la calea ferata (doar 3) initial le luasem ca sa le fac praf da dupa imi venise alta idee sa fac niste matrite dupa ele ca arata frumusel
 
Hai ca deja m-ai facut curios si las balta locomotiva PE care am inceput sa o fac (home made) si ma duc in curte sa sparg piatra
 
Am comparat cu NOCH, ala e cam'' plastiq''. Prefer cat mai real, si cel mai real rezulta din piatra de piatra, nu piatra din plastic, nu?
Stefan, piatra de la calea ferata nu e asa ok, are pestritul acela de bibilica . Trebuie ceva mai uniform, ca nuantza.
Cosmin, nu am facut calcule, dar dintr-un decimetru de piatra scot cam 10-15% produs finit
Se pierde mult, deoarece ramane mult praf in urma, sau resturi mari, pe care iar le pui pe nicovala (a se citi sina). Daca ai multi bani si stai la bloc, nu merita sa ajungi de la et 4 la parter. Cine vrea, cumpara Noch, cine nu, foloseste piatra naturala.
Bafta!
 
Si oricum nua veam nici o sansa sa o sparg pe aia de cale ferata am incercat dar in schimb am gasit piatra in genu cum ai tuh (gen felii) si intradevar rezultatu e destul de bun pana aici dar , e multa munca io am spart o bucatica si deja nu mia pot de maini
 
Am terminat de macinat piatra
cam asa arata dupa ce am dat-o printr-o sita mai mare

sia sa arat dupa ce am dat-o prin sita mica

desi nu sunt multumit de granulatie o sa il sfaramitez inca odata si dupa o sa vad ce iese
 
obiwan a spus:
MS frumos, nenea!
aici o poza mai la lumina:

Excelent rezultat. Mi se pare superior vopsitului pietrishului Noch. Din pacate putini pot face asta acasa..dar daca obiwan are deja mana facuta poate se apuca de afaceri ;)