Colectie personala KESTREL (scara TT)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cu Romania lucreaza http://www.miniaturmodelle.net acolo sunt prezentate si modele lui Peresvet.
Eu un pic al stiu pe Dl. Zemscov - seful firmei Peresvet. Cred ca am sa vorbesc cu el ca sa va faca un pret bun. Da va spun sincer ca vagoanele lui sunt minunate iar locomotivele nu prea. Si a doilea - va prentampen ca vagoanele Ruse sunt construite dupa alt standart de gabarit si pe drumurile Europeane nu merg (nu incap in tonele). Asa ca sa stiti ca pentru ele trebuiesc mai mare loc prin parti la curbe.
Iata niste fotografii de vagoanele Peresvet in comparatie cu vagoanele BTTB si locomotiva BR142 ROCO.



 
Am observat ca M62 a SZD are carcasa Tillig, deci s-ar putea ca aceea sa fie OK. ;-) ;-)
Kestrel, firma Peresvet nu ar putea livra direct in Romania?
Asa poate ne strangem mai multi si facem o comanda comuna mai mare! :D
 
Eu zilele de odihna vorbesc cu Zemscov si intreb despre preturile. Nu cred ca a fi mare problema de livrat. Numai trebuie sa fie cineva din voi responsabil pentru comanda aceasta.
Stiu ca TT-Model care face vagoane de pasajeri poate si face vopsirea speciala, daca comanda a fi nu mai putin de 25 vagoane. In productia TT-Model sunt si vagoane Europeane. De fapt firma TT-Model este o filiala firmei germane KRUEGER-TT si produce si sine (atentie sine sunt de CODE-70 ! au inaltimea cu 0.3 mm mai mica in comparatie cu sinele Tillig). Mie ele imi plac mai mult. Arata mai realistic, doar vagoanele si locomotivele tare vechi ZEUKE nu merg pe ele. Desigur Tillig are productie de sine mai bogata dupa assortiment.

Da M62 Peresvet este produs cu folosirea carcasei Tillig, iar innauntru modele sunt diferite. Eu va-si recomanda totusi Tillig.
 
Nu ar fi problema cu cineva responsabil, dar ar trebui sa stim suma minima de comandat.
Cat despre TT-Model, ar fi ceva chiar de vis sa ne strangem cativa TT-isti si sa comandam o vopsire CFR!!!! :confused: Din cate stiu, cei de la TT-Model au o serie intreaga de Y-uri vopsite in specificul diverselor cai ferate sud-est europene (MAV, CSD etc). Cu modelele celor de la Heris pe HO, ar putea iesi o treaba buna!!!
 
Stimati TT-isti,
Pentru a nu continua sa 'poluam' si sa acaparam topicul lui Kestrel in care isi prezinta propria colectie, am deschis un topic separat la "Prezentari si discutii despre modele", si anume "Vagoane CFR la scara TT".
Acolo putem sa ne desfasuram in voie si sa visam la garnituri intregi CFR!!!! :roll: :roll: :roll:
 
Felicitari pentru colectie, Kestrel! :aplauze::aplauze::aplauze:
Aburoasa BR50 fiind una dintre preferatele mele, am admirat-o cu placere si cu... atentie :D. Astfel am descoperit ca firma Tillig a realizat corect rotile osiei motoare principale, dar a... gresit la montarea ei pe sasiul locomotivei. Am salvat doua dintre pozele tale si am desenat pozitiile actuale (puncte mici) si pozitiile corecte (puncte mari) pentru contramanivele (verde), bielele culiselor (albastru) si culise (galben). La locomotivele BR50, dotate cu sisteme de distributie interioara a aburilor, contramanivelele sunt inclinate spre inainte atunci cand bielele de cuplare sunt aduse in pozitii inferioare. Aceasta inseamna ca in rotile motoare principale trebuie practicate gauri profilate inclinate spre dreapta pentru partea dreapta a locomotivei, respectiv spre stanga pentru partea stanga, astfel incat, la montare, piesele respective sa se gaseasca inclinate in directiile corecte. In cazul acestei locomotive, ambele contramanivele sunt inclinate spre inapoi, ceea ce inseamna ca rotile au fost realizate corect, dar osia a fost montata invers. Situatia se poate remedia foarte usor, cand o sa ai timp & chef; anume, vei demonta cu grija osia buclucasa de pe sasiu, o vei intoarce si o vei monta la loc. La montarea bielelor, vei observa ca vor fi corecte pe ambele parti 8)

Da, stiu ca biela culisei de pe dreapta mi-a iesit cam stramba, dar cred ca se intelege ce doresc sa demonstrez :D
 
Multumesc pentru aceasta nota. N-am stiut acest moment. De fapt locomotiva are multe greseli. si in original nu coorespunde nici unuia locomotivei seria 50.35. Penrtu a coorecta trebuie sau de schimbat numar sau de correctat constructia ei.
 
Wah.. TT-Model si Peresvet! De cand tot caut o sursa de asa ceva... Vreau sa-mi fac o garnitura similara cu trenul Bucuresti-Moscova, iar hobby-shop are niste termene de livrare de te apuca bucuria (a se citi foarte lungi; inca mai astept sa apara pe stoc noile etajate de la Kuehn).
Felicitari pentru colectie, Kerstel! Am ramas :confused: ...
 
Duminica aceasta am cumparat decodor Loksound V3.5 de la shikanne.
L-am instalat in Roco BR142 al meu la scara TT.
Trebuie sa spun ca modelele feroviare au inceput sa placa nu numai mie, doar si motanului meu. Are un interes mare la sunet.
Aici um mic video de locomotiva mea http://scaletrainsclub.com/uploads/BR142.wmv (20 Mb)

Motanul meu si locomotiva
 
felicitari pentru instalarea sunetului, o rugaminte, poti face o poza a locomotivei fara carcasa ca sa se vada pozitia decodorului si a difuzorului in interior?
 
Maine fac si poze a locomotivei.
Da desigur vagoanele SZD correspund originalului si au stema.
Stema Cailor Ferate Sovetice arata asa (vezi illustratia) si se amplaseaza la vagoane de marfa, iar la vagoane de passageri in loc de stema sa plasa stema tarii Uniunii Sovetice. Pe bordul locomotivelor poate fi cum emblema SZD, asa cum si Stema Statului.

 
djflavio a spus:
Wah.. TT-Model si Peresvet! De cand tot caut o sursa de asa ceva... Vreau sa-mi fac o garnitura similara cu trenul Bucuresti-Moscova, iar hobby-shop are niste termene de livrare de te apuca bucuria (a se citi foarte lungi; inca mai astept sa apara pe stoc noile etajate de la Kuehn).
Felicitari pentru colectie, Kerstel! Am ramas :confused: ...


djflavio, incearca pe www.miniaturmodelle.net, au produse de de acest gen. Eu sunt la a treia comanda de la ei si, dupa plata banilor (eu utilizez PayPal - confirmare intrare bani in cateva minute), comanda imi ajunge in Bucuresti in maxim o saptamana! Si imi ajunge pachetul acasa!!! :confused: :confused:

Asa ca incearca cu incredere sa comanzi acolo! ;-) ;-)
 
Eu confirm ca www.miniaturmodelle.net e internet magazin destul de serios si sigur. De asemenea pot spune ca ii au preturi destul de bune.
 
La vagoanele de pasageri se amplasa stema statului (o puteti vede pe bordul locomotivei albastre).
La vagoane de marfa se amplasa stema SZD (cu ciocanul si cheia franceza).
La locomotivele din anii 50-60 se amplasa stema cu ciocanul, iar din anii 70 in loc de ea au intridus stema statului si la locomotive.

Din 1992 pe bordul toatelor vagoanelor si locomotivelor Ruse a fost introdusa o stema noua RZD