Colectie personala KESTREL (scara TT)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Multumiri pentru clarificarile cu cisterne.Sunt modele frumoase si exotice,sper sa iti cumperi toata gama de culori in colectie. [!] Poate in viitor ne mai dai ceva amanunte despre firma producatoare de TT-uri.Ceva reclame,adrese de mail, ce vrei tu. Sunt curios cum merg pe sine,cand le rulezi. Cu multumiri, Montalbano-Timisoara.
 
Eu pot liber da ma tem sa nu supar pe administrata forumuli ca sa nu socoata ca ma ocup cu reclama. Daca moderatorul imi permite - toata informatia pe care o am - o scot aica.
 
kestrel a spus:
Eu pot liber da ma tem sa nu supar pe administrata forumuli ca sa nu socoata ca ma ocup cu reclama. Daca moderatorul imi permite - toata informatia pe care o am - o scot aica.

Nu superi pe nimeni iar informatiile chiar sunt folositoare.

Legat de dorinta ta de a face gari, cladiri anexe si poduri din Moldova o sa fie ceva mai greu dar nu cred ca imposibil.

Noi ne chinuim pe aici sa masuram si sa reconstituim planuri la cladiri de statii care inca mai sunt in picioare si nu au fost demolate.
Poate impreuna, daca punem toti umarul, o sa fie ceva mai usor.

Nu ar fi rau sa deschizi un subiect care sa aibe in titlul exact ceea ce te intereseaza.
 
Deci dar incep.
In Russia, Ucraina si Latvia sunt niste producatori de modele de trenulete si de masinutele in scara HO si TT. De fapt cu mare serie se produc modele numai la scara TT de doua firme din Sankt-Petersburg (Russia) si la HO j companie din Riga (Latvia). Cele alti producatori lucres cu tehnologia Resin-Kit si productia lor e destul de rara (fie care model se produce cu mica serie pana la o 100 de exemplare).
Producerea masinutelos s-a concentrat la Ucraina. Si cu masinutele stare e destul de interesanta: fiind ca ele se produc de modelistii acasa, nimeni nu stie precis ce modele se produc si in ce cantitate. Este numai o firma legala de masinutele.
Mai departe va dau linkuri, da un pic mai tarziu scot si cataloage scanate...

MODELA http://www.modela.lv/ - producator de HO din Latvia (mica serie)
companiile FENIX si ONEGA - http://cisterns.narod.ru/ - producatorile de HO din Latvia (mica serie)
MINIATIURMODELLE - http://www.miniaturmodelle.net/osc/catalog/index.php - producator de HO (vagoane si masinele GAZ) din Latvia (mare serie din plastic si deasemenea - internet magazin de calitate buna unde se poate procura orice model, produs in ex-USSR)
TT-Model - http://www.tt-models.spb.ru/ - producator de TT din Russia (mare serie din plastic)
PERESVET - cel mai mare producator la TT din Russia. N-are situl. Doar catalogul lui al scanez si scot deseara.
MINICLASSIC - http://www.miniclassic.ru/ - producator de masinutele din Ucraina (mare serie din plastic)

Asta tot ce mi-am adus aminte acum.
 
Salve Kestrel!

In sfarsit mai apar si TT-istii!!! :aplauze:
Poate asa, cand vede un anumit stimat domn (slavit fie-i numele lui Mr. Rally 8 8) ) cati TT-isti apar, se indura si de ei si aduce mai multe produse la aceasta scara!!! :D :D
Si eu sunt pe TT si chiar doream sa achizitionez de pe un site din Germania niste modele Peresvet!
Cum sunt preturile la Chisinau?
Poti sa-mi trimiti in pm niste adrese de magazine de la voi care livreaza si in Ro?
Piata second la TT cum este la voi?

Bafta maxima!
 
Pai ar fi perfect, nu doream sa solicit i9nformatii de site-uri pe acest forum!! :oops:
Dar daca este permis, atunci e perfect.

Peresvet (si nu numai) se gaseste pe http://www.miniaturmodelle.net/ si au un numar impresionant de produse pe TT. Livreaza fara probleme si in Ro si se poate plati si prin pay pall.
 
@europeanu, de ce sa nu fie permis?

citat din regulamentul forumului:

"(...)
1. Forumul Lokomotiv.ro este un forum destinat pasionatilor de trenuri si trenulete, este un forum destinat machetelor si modelismului, si a oricarui gen de discutii care au o legatura evidenta cu ele.(...)"

Atata timp cat postarile nu incalca aceasta regula:

"(...) NU pot fi publicate anunturi la rubrica de vanzari in numele unor firme care au ca si obiect de activitate vanzarea de articole de modelism feroviar, pentru reclame sau anunturi publicitare contactati echipa administrativa. (...)"

fiecare e liber si chiar indrumat sa ne impartaseasca informatii care sunt utile pentru toti.

Ca sa explic mai pe romaneste, nu ai voie sa vi sa spui, "asta e magazinul meu, cumparati de aici" si sa iti faci TIE reclama in continuare.

S-a inteles ? :)
 
Deci putem face doar reclama incrucisata, adica reciproca!!!! :D :D :D

Stiam regulamentul, dar, respectandu-l pe Mr. Rally, prefer sa nu "abuzez" facand reclame la alte site-uri! :-?

Oricum, daca Kestrel ar putea sa imi / ne trimita si mie / noua, contra cost, evident, un catalog Peresvet pe anul 2007 / 2008, ar fi super!! ;-) ;-)
 
Florinn a spus:
fiecare e liber si chiar indrumat sa ne impartaseasca informatii care sunt utile pentru toti.
Exact aici vad si eu rolul unui forum !!!!!
Nu stiu de ce este frica inca asa mare la multi de a impartii cu altii informatiile.
De altfel frumoasa colectia.....mai ales acele vagoane cisterna ,imi amintesc de vagoanele mele americane.
 
Am unu in plus. Unde sa-l tremit?
Scanurile lui au fi deseara aici pe forum.
 
Kestrel, multumiri.
Noi cei de pe TT suntem bucurosi, sunt modele exotice ,mai ales in epoca III-IV,care sunt super.
Ma gandesc ca o sa sporesti colectia ta curand, mai ales cu diesel-urile de la Peresvet care m-au amutit...Inca odata TT apare in forta in lumea modelismului de la noi ! Montalbano-colectionat TT [si nu numai]-Timisoara
PS. Cu siguranta lui LDH o sa ii placa mult productia de camioane de HO de pe situ-rile asociate, epoca preferata a domniei sale.Poate chiar sporeste garajul cu camioane...
 
Parerea mea ca Peresvet face vagoane minunate si excellente, doar locomotivele lui sunt mai aproape la jucarii decat la modelele. Deaceia eu nu le am in collectie, da pe care le-am avut - le-am vandut.
 
Multumim tare tare mult Kestrel pentru catalog!! :aplauze: :aplauze:

Asa este Montalbano, TT se pare ca incepe sa revina in forta, iar CINEVA (stim noi cine!!) trebuie sa fie pe faza si sa inceapa sa aduca TT-uri!! :D :D :D
 
Salutare,
multe multumiri de aceste informatii, eu personal sunt si colectionar TT si as avea o intrebare, cum se pot achizitiona modelele de la "Peresvet "?