Colectie H0 - Inceputuri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Revin cu feedbackul cu intarziere din cauza ca am fost plecat.

A venit setul si ca sa-i raspund si lui @macleod setul era sigilat si inafara de set mi-au mai dat bonus si o macheta, un catalog ROCO si mirare..o punga de bomboane :D


De set ce sa zic..e de incepatori se vede clar dupa locomotiva.

O intrebare..trebuie sa-i fac ceva de "inceput" un fel de rodaj ceva ?

Nu pot sa inteleg cum si-au permis sa lase la vedere ditamai tranzistorul(sau ce o fi ala) :




Am de lipit niste balustrade la un vagon si mi-am luat acest lipici. A lucrat cineva cu el, e bun ?
 
Andu a spus:
...

O intrebare..trebuie sa-i fac ceva de "inceput" un fel de rodaj ceva ?

Nu pot sa inteleg cum si-au permis sa lase la vedere ditamai tranzistorul(sau ce o fi ala)...

Ca si rodaj este recomandat sa o "alergi" la viteza medie cate jumatate de ora in fiecare directie.

Acela nu e un tranzistor, ci un rezistor (sau rezistenta, in limbaj popular, desi incorect.
 
In general, lipiciul respectiv e destul de bun, dar...depinde ce vrei sa lipesti cu el.
Pentru balustrade ( in functie de cum trebuie lipite) as opta totusi pentru un adeziv tip super-glue. La capitolul asta recomand picatura. Dar atentie, sa pui foarte putin, pentru ca altfel risti sa-ti albeasca suprafetele din jur (din cauza vaporilor degajati).
 
Mi-am comandat si eu o locomotiva de pe site, sper sa ajunga in conditii bune :p.
Acuma legat de br80, la ce te astepti de la o locomotiva la cca 230-250 ron de sine statatoare (avand in vedere ca vine cu start-set-ul, sa zicem ca o estimam pe la vreo 200 de ron). Am vreo 2 br 80 prin ograda (momentan singurele aburoase, dar vor avea in curand o surioara), si la ambele se vad rezistoarele. Ce sa-i faci, locomotive ieftine (dar macar nemtii au fost cu cap si au lasat loc foarte misto pentru decodoare, desi locomotia este foarte mica - o mare palma pentru cei de la af care desi au o locomotiva de aproape 3 ori mai lunga decat br-ul asta, locul pentru decodor e minunat, e sublim, dar cam lipseste cu desavarsire si trebuie sa faci tot felul de manareli ca sa stea cum trebuie).
Una peste alta, e o locomotiva buna pentru inceput, folosita mai mult pentru manevre (cel putin asa scrie la carte), s-o stapanesti sanatos si la cat mai multi carbuni ho bagati in locomotiva.
 
Dup㒠cum arat㒠componenta aceea verde este o bobină’. Are rol de filtraj. Se leag㒠cât mai aproape de motor. De aceea se vede.
Dac㒠este loc, o poţi poziţiona altfel, eventual vertical, sau îmbrac-o mă’car în band㒠izolatoare neagră’.
 
Ceea ce se vede este o rezistenta (se vede si codul culorilor de pe ea). Se poate muta de acolo ca sa nu mai arate urat.
Poti sa faci un rodaj locomotivei. Eu nu am facut rodajul tuturor locomotivelor pe care le am, insa nu am sesizat vreo diferenta intre cele care au avut part de rodaj si cele carora nu le-am facut rodajul.
Nu-i nici o problema daca suprafata se albeste putin de la cianoacrilat. Se pune o picatura de ulei pe un betisor de facut curat in urechi si se freaca usor zona albita de adeziv. Si gata, pa-paaaa albeata.
BR80 Roco este o locomotiva pe care Roco o face in doua variante: hobby si extrem de hobby. Modelul tau se incadreaza in categoria a doua. Diferenta majora intre cele doua modele consta in ambielaj (unul este complet iar celalalt este simplificat).
Am si eu modelul tau, insa l-am imbunatatit un pic: i-am pus bielele complete, i-am pus geamuri si lumini.
Gasesti mai jos linkul catre postul unde am prezentat pana la un punct ce a facut la locomotiva. Intre timp am inlocuit complet carcasa si am reusit sa pun lumini si in felinarele din fata.
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3868&highlight=63289
 
Bine ca s-a gandit roco sa puna lumina fix pe modelul mai ieftin :p. Bine ca la ce hal de lumina e, m-am si facut de ras reprosand vanzatorului ca nu merge lumina; mergea bine mersi, dar probabil doar in intuneric bezna sau cu o privire foarte atenta iti dai seama.
Bine zis andrei ca e hobby si super-hobby. Cred ca mai bine luam una hobby de la piko, macar era mai ieftina. Dar totusi sa nu fim asa de rai ... daca nu o pozam cu macro in mers si de o departare medie arata chiar ok.
 
Foarte posibil, oricum ziceam mai mult in principiu, ca stiam ca vazusem la rally pe site ceva oarecum asemanator atunci cand privesti de foarte departe si cu atentie mai deloc la detalii.
M-am uitat acuma exact de curiozitate, e un br 98, 040 in loc de 060, alta mancare de peste. Dar dimensiunile si la ce erau folosite sunt probabil asemanatoare (stiu, compar mere cu pere, dar tot fructe se cheama :)).
Si apropos, am dat dezinformare la pret mai sus, am vazut intre timp ca e varianta digitala, deci probabil la estimarea mea s-ar mai pune vreo 50 de ron (considerand pret de start set).
@andreiul: imi aduc aminte ca am citit mai de mult postul tau legat de iluminare la br80, si din cate imi aduc aminte s-a lasat cu gaurire in locurile de faruri (ca by default e un plastic concav vopsit cu alb); cat de migaloasa a fost operatiunea ?
 
operatiunea nu a fost cine stie ce; am prins carcasa locomotivei intre bacurile bormasinii si am dat gaura usor, exact in partea concava a felinarului; in acest fel, nu am riscat nimic.

La prima varianta de iluminare am confectionat ghidaje de lumina, in a doua am folosit led-uri de 1.8 mm
 
Multumesc tuturor de raspunsuri.

Apropo..cum se face multiquote? ca mi-e greu sa raspund din memorie.

@Felippe : bun, deci e gata rodajul :p

@macleod : nu ma asteptam la minuni, doar constatam ce observ la prima locomotiva macheta pe care o vad :D (eu vroiam alt set..dar nu au fost fonduri suficiente..recte acesta : http://www.trenuleteelectrice.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=65_67&products_id=1234 )

@andreiul : multumesc de link, e foarte folositor.

Totusi o intrebare, doua : geamurile din ce sunt confectionate ? Sau se cumpara ?

Ambielajul complet se cumpara? Si daca da, de unde ? ( arata excelent cel pe care l-ai montat tu.. dragoste la prima vedere )

Trebuie sa recunosc ca dupa ce ti-am citit topicul cu modificari la br 80 primul lucru pe care l-am incercat a fost sa o desfac pe a mea..dar cum sunt varza..tot ce mi-a trecut prin cap a fost sa-i desfac cele 3 suruburi si am ajuns in incurcatura..i-ai cazut cuplele si rotile au ramas descoperite..am montat la loc..momentan ma dau batut ca nu stiu sa o desfac(adevarul e ca inca e noua si mi-e frica sa nu devina repede veche si stricata :) )



Poti sa-mi spui te rog ce led imi trebuie pentru farul central si ce leduri pentru farurile din spate ? Si de unde le cumpar ?

Cat priveste ce spunea macleod farul central nu stiu de ce l-au mai pus..are cam 2 mm diametru si face lumina cat un chibrit in furtuna (e clar ca trebuie sa primeasca led acolo) :




Un lucru eu nu inteleg, in prospect scrie ca generatorul de fum e comandat de pe butonul ce are un OK pe el si o steluta, dar in acelasi timp acolo e si lumina. Si daca vreau lumina incepe sa-mi scoata si fum (nu ma intrebati de ce scoate fum avand in vedere ca nu i-am pus ulei in generator..deoarece nu stiu)

In schimb i-am montat inmatricularile(nu trebuie si lipite, nu?) :

 
lasa, mai bine ca ti-ai luat setul asta, ca acuma esti si tu fan db ep III :D welcome to the club
din cate imi aduc aminte locomotiva se desface fara a scoate suruburile, parca are niste pini care trebuie cracanati (sper sa mai imi aduc bine aminte cum sta treaba, deci nu o lua 100% de buna)
daca scoate fum nu e prea bine in lipsa generatorului de fum, ceva nu e in regula; parca generatorul ar trebui sa fie pus pe f1, f0 fiind cica luminile; la multimaus asta inseamna sa apesi pe tasta 1 (pentru f1)
ca sfat, daca esti la inceput: incearca sa te gandesti exact la ce epoci si tari vrei sa te axezi; altfel ajungi ca mine si probabil ca multi altii, cand cumparam tot ce prindeam si dupa aia nu mai stiam cum sa scap de ele; asa e la inceput, ochii vad inima cere, si mintea nu prea e :p; dar dupa o perioada de tranzitie se face limpede (concomitent cu cresterea bugetului :))
 
de obicei,scrie pe prospect cum sa desfaci locomotiva.generatorul de fum este pe aceeasi functie cu luminile,din fabrica (sau default,cum va place voua sa spuneti)...nu stiu daca merge alocarea unei alte functii la decodoarele din start-set.
 
@Andu: ideal este sa folosesti led-uri smd (insa sa nu fie albe, ci galbene sau warm white). Bielele le-am cumparat second hand de la un membru al forumului care a scapat locomotiva pe jos si a spart-o. Bielele noi au un pret prohibitiv (70 de euro parca).
In ceea ce priveste generatorul de fum, eu l-am scos, deoarece acum pe acolo trec firele de la felinarele din fata si in al doilea rand mi se parea ca se incinge cam tare si mi-a fost teama sa nu topeasca cosul. placile nu trebuiesc lipite.

Geamurile le-am facut din acetofan (un fel de plexi, doar ca are grosime de 0.4 mm), sunt decupate cu foarfeca si lipite cu cianoacrilat.
 
shit, si tocmai am aruncat o cutie de parfum ceva care avea fix acetofan din belsug, numai bun pentru vreo 20 de locomotive ... sa vedem ce mai gasesc prin casa :p
apropos, daca nu ma inseala memoria parca contacta revell e pe baza de cianoacrilat, nu ?
 
stai linistit ca numai timp de fineturi de astea nu am ... ma asteapta o caruta de masinute kibri de lipit, cred ca s-a uscat si adezivu intre timp, ca a mai trecut aproape un an de cand l-am luat :( off timpul asta ... mersi oricum de intentie, poate daca candva mai mult sau mai putin prin absurd o sa ajung si la capitolul asta ... o sa abuzez de bunatatea ta :D
in alta ordine de idei, stiu ca super glue cel putin (la picatura nu am foarte mare experienta, asa ca zic pas) face probleme mari in sensul ca albeste plasticul si tot ce prinde (ce-i drept, vorbim de janghine de alea ieftine, ca in general aia gaseam atunci cand aveam nevoie urgenta de el); nu ai avut probleme cu el ?