Colectie Alex S. cu tema "Germania Ep. III - IV"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut Alex,
Foarte frumoase garniturile ! Si eu sunt de parerea ca cele doua garnituri de marfa vor mai trebui sa creasca in timp :D
 
buna Alex,

cred ca cu D-Zug-ul german vroiai sa spui sfarsitul anilor 60-inceputul anilor 70, altfel nu se poate; toate 03 (003 dupa 1968) erau moarte pana in 1975, numerele de pe vagoane au fost scrise asa pe ele intre 01 si 10 ianuarie 1968... deci perioada corecta ar fi 1968-1975 ;)

cu 262/263 nu pot sa nu fiu de acord, ca doar eu am indicat compozitia :D

nu ar strica pe acolo ABm sau Bm UIC-X OBB sau un Quick Pick O/B al DB, cum mai spuneam...

cat despre cele de marfa, trenul cu G8.1 poate fi ok, socotind ca dupa 1965 se foloseau mai mult la manevra :)

la mai mare!
 
Horia, ABm sau Bm UIC-X OBB sunt portocaliile acelea de la Roco, insa cine face vagonul Bistro? Am cautat insa am gasit numai epoca 5... nici vorba de schema Ozeanblau-Beige!
 
buna Alex,

nu, portocailul de la Roco este un Z1 Eurofima in Reinorange, adica Bmz (Bmoz), nu ABm sau Bm... ma refeream la modelul Arnold de Bm, UIC-X, care exista si cu KKK... alta mancare de peste, in culori K2 (bej cu rosu)

Bistro se gaseste... este acel faimos Quick-Pick pe care il face si Fleischmann, pana si acum, din pacate cu KKK numai in versiunea TEE; cele din Orient Express erau in Ozeanblau-Beige si acela a existat numai intre 1978 si 1985 in catalogul Fleischmann, fara KKK...

pot sa-ti gasesc unul in Elvetia (fara KKK, Ozeanblau-Beige) de ocazie cam la 25 de franci (18 Euro), daca te intereseaza... :D
 
nu, portocailul de la Roco este un Z1 Eurofima in Reinorange, adica Bmz (Bmoz), nu ABm sau Bm... ma refeream la modelul Arnold de Bm, UIC-X, care exista si cu KKK... alta mancare de peste, in culori K2 (bej cu rosu)
Poate tot asa la burse... eu pe site-ul lor nu am vazut asa cava...
Ai cumva un cod?

Referitor la Quick-Pick nu prea am chef sa am un vagon fara KKK intr-o garnitura cu KKK... Se vede urat, numai vagonul acele mai distantat.
 
buna Alex,

da' cine a zis sa nu-l pui in garnitura cu KKK? am zis doar ca modelul original nu are KKK :D

KKK se poate pune dupa, Fleischmann livreaza culise care se monteaza usor sub orice vagon, costa cam 6-9 Euro... ;)
 
Salutare Horia, interesanta chestia asta cu culisele, poti detalia putin prin niste poze ideea ca se pot "adauga" culise si la vagoanele mai vechi?
 
Adica Flm 9574
http://www.fleischmann.de/?viewproduct=1425&pid=17&trackgauge=5&label=6&equipment=&epoch=&query=&onlynew=
Interesant.
Horia, mai vorbim pe subiectul Quik Pick