Colectia mea... de la scrap catre...?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ho Ho Ho!
:)
Ia uitati aici:
BR 242, ca si nouta...:



Si inca o sora de a ei "11"-le:


si uite si o Ludmila:


o pereche de auyomotoare (care nu mai au cuplele dintre ele, poate ma ajuta careva:


si uite si o alta duda de locomotiva inscriptionata SNCF dintr-un start set:


cu 2 vagoane de start:


inca un start set (mai am unul, tocmai bune de modifcari:


alte doua vagoane bune de marcat:


si uite niste chestii interesante: cisternele mele si-au mai gasit catea surori:


doua vagoane de start set pe care ma pot juca:


si inca o mica colectie cu care m-am captusit, o sa o pun curand la schimburi pentru ca nu vreau vagoane si trenuri lungi:


si un MITROPA restaurant


Sper ca nu am uitat nimic. Poduri, etc...

Orice sfat legat d eo eventuala reconditionare este binevenit:)
 
Avand in vedere faptul ca cele doua vagoanele ale automotorului nu se decupleaza nicioadata, poti confectiona o cupla gen stanga (shtanga); nu e mare filozofie; vezi poate gasesti intre accesoriile de la Nortel ceva plastic negru din care sa poti confectiona shtanga.
 
Si o mica revenire. In timpul acesta incerc sa fac ceva cu mine, cu diorama, cu proiectul. Alaturi de electrica BR242 o alta locomotiva a facut parte din inceputul meu: BR92. A mea s-a topit atunci cand a stat 30 de minute cu motorul incalcit in covor... Aveam 10-12 ani...

Uite ce am luat de pe net cu 100 de lei:
si cu rotile in sus:


Are tampoanele lipsa si unul din cuploare... dar in rest arata binosor, motorul merge bine pentru varsta ei...

Sunt... un pic fericit
 
hmm, culmea este ca am la reparat o locomotiva identica cu asta; in cazul meu, in afara de 2 tampoane lipsa, am ceva probleme la motor. Daca problema cu tampoanele se rezolva simplu, in cazul motorului, trebuie sa il desfac si sa vad ce nu e in regula p-acolo (planat colector si inlocuit carbuni). Daca nu, va trebui sa schimb motorul. Problema este ca stocul meu de piese BTTB scade, iar in curand voi ramane in pana.

Iti recomand sa desfaci locomotiva si sa speli cu apa calda si sapun carcasa; o sa arate altfel.
 
Da, stiam ca am vazut! Nu m-am senilizat chiar detot!





AFI Palace Cotroceni, Magazinul REAL (raionul de jucarii)

Sunt destul de mici pentru Thomasizarea lui BR92!

:D
 
Salut!
Pe ebay cu 5 USD am luat o gondola CSD... pe langa faptul ca am luat plasa cu transportul (m-am lecuit de ebay, cel putin USA)...voi cauta doar chestii punctuale...

Dar sa revin. Starea vagonului Tillig a fost mai rea decat m-am asteptat. La 5 USD nici nu aveam ce sa pretind...

Poze intai (precizez ca locomotiva este cea de mai sus):



si alaturi de ea am mai primit si aceasta platforma...



Avand in vedere ca este destul de lung (nici nu am vrut sa iau acest vagon neaparat, vroiam mai mult sa vad cum functioneaza paypal-ul:))) ma gandeam sa folosesc osiile si platforma lui inferioara pentru un vagon de lemne - problema aici este ca una din osii nu se misca lejer in lagar - ma gandesc ca s-a folosit un lipici unde nu trebuia - iar platforma superioara / gondola mai bine spus, sa o folosesc ca un vagon "prabusit" pe undeva pe diorama...

Platforma cealalta, cea mica, o pastrez sa vad ce fac cu ea. orice plastic de acest gen isi gaseste candva functionalitatea...
 
News octombrie 2012

BR 86 inmatriculata 86-283
piesa frumoasa, digitala a unei locomotive mai rar intalnita (alba), scara TT - logic -
cateva busituri mici, carbunii deja albi de cenusa 9trebuie lucrat), cupla normala (din punctul meu de vedere)
Imi place clopotelul auriu...bronzificat...




Foarte aproape de ea un V60 inmatriculat VSE 106 992-1. Lipsa gardulete in fata si spate (cel care le-a avut cred ca nici nu a stiut ce este cu plasticele acelea in cutie). Tot digitala




si inca vreo 3 vagoane venite la pachet avand fiecare cupla lui personala:))) Glumesc:





 
Sa le stapanesti sanatos ! Imi place mult cum e vopsita aburoasa dar nu inteleg de ce au facut tevile alea groase in spatele farurilor. Sunt ghidurile de lumina cumva ? Cine e producatorul ?
 


Ultima gioarsa pe anul acesta. Pretul este OK pentru ce vreau sa fac cu ea... 70 de lei cu transport cu tot...




Scara putin indoita, trebuie curatata, are nevoie de lumini directionale... Mai are un punct negru pe capota motorului aproape de cabina... nu este gaura in adevaratul sens al cuvantului...din poze nu am reusit sa vad in viata adevarata ce ar fi fost acolo...

Bogdan