Colectia lui Titus

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

titusmnt

Member
29 Iulie 2009
38
0
Franta
LOCATION
Franta
Salutare tuturor!

Am sa incep aici sa prezint mica mea colectie de material rulant HO.

Locuiesc intr-un apartament de 4 camere impreuna cu sotia(insarcinata in luna a 6-a), cumnatul, cumnata, nepoata si soacra si desi sunt toti niste oameni foarte intelegatori, nu pot monopoliza singura camera comuna pentru o diorama HO. Avind in vedere acest aspect ma rezum la un layout usor demontabil, bazat pe sine ROCO Geoline, layout de dimensiuni decente (3mx1,4m), cu 13 macaze, o trifurcatie si o 'cruce'. Aproape toate macazele au actionari electrice controlate digital. Folosesc o statie roco cu trei Multimaus pentru a controla layout-ul si o statie Trix pentru programarea decodoarelor.
Am comandat deja LokProgramer de la ESU (impreuna cu 2 decodoare LokSound) ca sa pot sa scriu sunete pe decodoarele ESU aflate deja in 3 dintre locomotivele mele. Planuiesc sa cumpar anul acesta o statie ECoS 50200 de la ESU (motivele le puteti afla aici http://www.forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5465 ) si sa digitizez complect layoutul. Poate ca in anii urmatori vom avea o casa mai mare si spatiu pentru o diorama asa cum o visez eu (minim 4mx2m) dar, deocamdata voi investi in material rulant de calitate. Imi plac trenurile de lux si electricele elvetiene, indiferent de epoca, dar voi achizitiona orice locomotiva imi place si e bine facuta precum si vagoanele aferente(evident in masura posibilitatilor financiare).
Anul acesta colectia mea a capatat amploare, frumusete si a crescut in calitate, in primul rand cu ajutorul lui HGDan, de la care am primit sfaturi si informatii de care nici nu stiam ca am nevoie. Mutumesc Dan inca odata si pe aceasta cale.
Am sa prezint aici modelele achizitionate incepand cu anul 2009 intrucat celelalte (e vorba de cateva starter seturi roco) nu au mai vazut de multa vreme lumina zilei si nici nu o vor mai vedea prea curand.
 
Iata primul exemplar:




Locomotiva BR85 e un model mai vechi Marklin, realizat din metal, adaptat pentru curent continuu, livrat in setul 21509 Trix, are decodor digital cu sunet ESU loksound 3.5. Cconstructia dupa un concept mai vechi are neajunsuri cum ar fi faptul ca marchiza este ocupata de motor iar in spatele rotilor se observa rotile dintate ale sistemului de transmisie. Sasiul este articulat ceea ce permite locomotivei sa ruleze fara probleme pe R=360mm. Sunetul este superb (specific unui motor in 3 cilindri). Iluminarea se face cu becuri iar la rulare sistemul de colectare adaptat de la Marklin la DCC se murdareste destul de repede(dupa aprox. 30 min. de rulare) si e dificil de curatat. Cu toate neajunsurile ei locomotiva arata si se misca foarte frumos pe sine.
HGDan a facut o przentare draguta aici http://www.info-trenulete.ro/BR85.html
 
Vagoanele pentru BR85 sint 3 frumoase "Donnerbüchse" + un vagon de bagaje (fac parte din acelas set 21509 Trix). Chiar si modelele la scara sunt foarte galagioase in timpul rularii :D










Nu am pozat si al doilea vagon de clasa 2
 
BR55 din acelas set 21509 Trix nu mai are nevoie de prezentarea mea avand deja una foarte frumoase facuta de HGDan la sectiunea "Prezentari Modele" http://www.forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2906
 
Vagoanele livrate in set pentru BR 55 sunt de marfa. La ele am adaugat un vagon de transportat acid din aceeas epoca III DB (Trix 24358)
Vagoanele din set:







Si vagonul de transportat acid:





Garnitura mai asteapta un set de 5 vagoane de transportat carbuni Trix 24105, set ce va intra in posesia mea in septembrie :D
 
Bravo,imi place ca la fel ca si mine colectionezi locomotive de lux,isi merita banii.Am aceleasi locomotive ca si tine si tot de la aceiasi persoana.Sunt foarte multumit de ele.Ceva mai lung nu ai?sau le-ai lasat la sfarsit....Asteptam cu nerabdare continuarea
 
Bun.... sa continuam...
Urmatoarea locomotiva este printesa mea bavareza, adica o S2/6 K. Bay. Sts. B. de la Brawa prezentata aici:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5526
Intrucat prezentarea si discutiile ce au urmat nu mai necesita adaugiri am sa pun aici doar o poza (nu foarte reusita din pacate) in care puteti admira privelistea de sub cazan, perspectiva ce mie unul imi da fiori... nu stiu altii cum sunt :D


Din pacate am ratat ocazia de a cumpara anul acesta setul de vagoane CIWL de epoca I produs de Trix asa ca locomotiva asteapta inca niste vagoane pe masura....
 
Daca nu faci rost de un ICE 5 DRG gri, nu ai rezolvat nimic. :D Trebuie sa te mai ienevez cu nervii:
am auzit frumusetzea de la Brawa inaintea ta, eram pe orizont, cu fatza la tavan...

Sa formezi o colectie faina, ca ai inceput cu piese tari!

Totusi, un ICE de PIKO nu trebuie sa lipseasca, mai pui ceva nituri :D :D :D
Bafta, si ne vedem in buricul patriei.
 
Fortza fie cu tine coane Kenobi!... ca de obicei. Cat despre buric nu sunt sigur; am auzit ca ar fi totusi undeva in Ardeal :D
Promit sa cercetez problema cu ICE 5 DRG. In ceea ce priveste firma Piko nu stiu ce sa zic... poate o sa crezi ca sunt snob dar am indoieli si in ceea ce priveste firma Roco atunci cand vine vorba de calitatea modelelor.
Ca un argument in favoarea celor de mai sus, vine urmatoarea piesa din colectie, o BR 01 147 Trix care, intr-un moment de neatentie, a fost agatata cu mana si trantita de la 1,2m pe parchet. Zgomotul si vibratiile de sub talpi m-au facut sa cred ca s-a terminat cu ea dar nu a fost asa: daca va uitati cu atentie la poze, facute dupa accident, o sa vedeti ca lipseste ceva (sau poate ca nu :| ). Piesele au fost oricum comandate si micul defect va fi remediat. Ma intreb cum ar fi reactionat la o astfel de cazatura o locomotiva Piko sau Roco?







Modelul a fost si el prezentat la sectiunea prezentari modele http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3586
Locomotiva mea nu are sunet si nu avea nici iluminarea in focar (circuitul exista, nu exista ledul). Al doilea neajuns a fost remediat foarte simplu iar primul va fi si el cind o sa-mi vina comande de decodor cu 21 de pini + LokProgramer de la ESU. De asemenea voi schimba si eu ledurile galbene cu unele wharm white. Locomotiva este un concept nou Marklin/Trix si se vede ca a fost proiectata de la bun inceput cu gandul la ambele sisteme. Colectarea se face impecabil si din motivul asta, precum si datorita motorului brushless, locomotiva aproape ca nu are nevoie de intretinere.
Nici pentru aceasta locomotiva nu am inca vagoane pe masura
 
Multumesc Florin. Uneori imi doresc sa fi locuit si eu in Cluj ca sa pot sa vin si eu sa ma joc cu voi pe diorama :). Mi-a zis Dan ceva despre accident. Sa vedem acum cat de repede vin piesele de la Trix.
In continuare voi prezenta o electrica elvetiana: Ae8/14 Trix. Am cumparat elvetiana asta odata cu BR01 si sincer, eram mai nerabdator sa vad aburoasa. Cand am deschis pachetul (au venit prin curier rapid) si am vazut cutia ei nu m-am putut abtine si am deschis-o prima. Am avut un soc. Nu am putut realiza din poze cat de frumoasa e. Am pus-o pe birou si m-am uitat la ea ca vitelu' vreo douaj' de minute, apoi l-am sunat pe Dan si am vorbit cu el aproape o ora la telefon pe tema asta (am factura detaliata drept dovada). Ma credeti sau nu, in timpul asta am uitat ca mai am o locomotiva de despachetat (si nu orice locomotiva). Si mai impresionat am fost cand am pus-o pe sina. Merge incredibil. E un adevarat monstru si e incredibil de puternica. Vreu sa cumpar un dinamometru de precizie si sa-i masor forta de tractiune: cred ca e de ordinul kgf. Pinioanele metalice nu sunt unse din fabrica dar solutia constructiva este una geniala in simplitatea ei si procedura de ungere a fost una extrem de simpla. Zgomotul pe care il face cand ruleaza este extrem de placut si de potrivit in acelas timp cu aspectul ei si creaza senzatia de putere absoluta. Singurul lucru care ma deranjaza la ea: pantografele care sunt foarte dificil de desfacut si de inchis la loc.
Model prezentat pe larg aici:
http://www.info-trenulete.ro/Ae814.html
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3587
Iata si pozele facute de mine:


Locomotiva este atat de lunga incat in toate pozele care o afisaza in intregime se observa deformarea data de obiectivele superangulare. Am se incerc zilele astea sa fac niste poze cu un obiectiv supertele poate ies mai bine.



 
Salutare tuturor! Bine v-am regasit! A trecut ceva vreme de cand am postat pe forum dar am avut motive obiective printre care se numara si criza economica (care mi-a complicat mult viata personala). Voi relua prezentarea de unde am ramas dar intai vreau sa va arat cea mai importanta "piesa" din colectie :)



Numele ei e Anais si pe 2.12.2010 va implini un an.
 
Bun! sa trecem la trenurile noastre.
D XI e o locomotiva foarte frumoasa(ca mai toate bavarezele de altfel). Modelul Trix 22042 este realizat din plastic. Decodorul cu 6 pini e pozitionat in marchiza si e mascat cu niste perdelute din plastic gri. E destul de zgomotoasa in timpul rularii si nu se pot monta modul de sunet si generator de fum.















 
Ramanem in sfera K.Bay.Sts.B. Orlando Di Lasso: locomotiva poezie. O adevarata incantare aceasta piesa de colectie marca Trix cod 22184. A venit in cutie de lemn ca orice piesa de colectie care se respecta.







Are decodor digital cu sunet montat din fabrica si nu poate primi un generator de fum. De altminteri acest aspect si modul in care este vopsit lemnul din tender sunt singurele minusuri in opinia mea.







 
titusmnt a spus:
...Ca un argument in favoarea celor de mai sus, vine urmatoarea piesa din colectie, o BR 01 147 Trix care, intr-un moment de neatentie, a fost agatata cu mana si trantita de la 1,2m pe parchet. Zgomotul si vibratiile de sub talpi m-au facut sa cred ca s-a terminat cu ea dar nu a fost asa: daca va uitati cu atentie la poze, facute dupa accident, o sa vedeti ca lipseste ceva (sau poate ca nu :| ). Piesele au fost oricum comandate si micul defect va fi remediat. Ma intreb cum ar fi reactionat la o astfel de cazatura o locomotiva Piko sau Roco...
Am povestit aici despre a doua cazatura a nazdravanei BeRi03 Piko :D
Vorba aia, ce nu ne omoara ne face mai puternici :D
Revenind la tematica subiectului, felicitari pentru colectie! 8)
 
Merci de aprecieri mpursu. Din pacate nu am apucat sa pozez prea multe piese din colectie. Mai am niste "chestii" bavareze, nu cate are robertanasa :D , dar voi incerca sa recuperez cat timp sta el retras din activitate :( .
Nu stiu ce sa zic.... nu vreau sa supar pe nimeni cu comentarii referitoare la Piko sau Roco sau Bachmann dar eu am vandut aproape tot ce am avut Roco dupa ce am dat de Trix (ce sa mai zic de Brawa). Am avut in mana si produse Bachmann si Piko: din punctul meu de vedere diferenta de calitate este notabila. Stiu ca multi colectionari prefera sa cumpere 3 locomotive Piko in loc de 2 locomotive Trix(nu vad nimic rau in asta) dar eu am preferat calitatea cantitatii. Repet... este doar punctul meu de vedere si nu vreau sa supar sau sa jignesc pe nimeni.
Daca tot a venit vorba de robrtanasa vreau sa-mi exprim aici regretul pentru retragerea lui din activitate si in acelasi timp admirataia, atat pentru puterea de care da dovada stand departe de trenulete, cat si pentru extraordinara lui colectie care pare facuta pe sufletul meu in totalitate. Toata stima.
 
Alta minunatie... vagon de transport carbuni K.Bay. facut de Trix, cod 24313. Nu m-am putut abtine si am luat 2 bucati(ca atatea erau in magazin, nu din alt motiv).