Colectia lui ALX la TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ALX

Well-Known Member
Trenulist
25 Octombrie 2016
815
719
Arad
YAHOO
alex2_ar
LOCATION
Arad
salutare lume
Primele mele modele la TT era un start set de la BTTB cu care am crescut eu si lam distrus, eram copil si nu stiam sa am grija de nimik :D
Recent am reusit sa fac rost de niste modele la TT si doresc sa vi le arat si voua :) :

Automotorul LVT





Locomotiva BR92







Br92 plus o garnitura de vagoane:









Locomotiva BR221, un model foarte reusit dupa parerea mea, are faruri in functie de sens, are inclusiv doua roti cu gume de aderenta pentru o tractiune mai buna:





o garnitura de marfa cu locomotiva Br221:












Locomotiva E11, de asemenea are si asta lumini in functie de sens, imi place mult de ea :) :







O garnitura de calatori cu locomotiva E11:



Vagon de dormit mitropa:


Vagon de clasa, iluminat:




Start setul "UNIROPA" cu doua garnituri:










Poza de grup:



si deocamdata cam atat.
Scuzati calitatea pozelor, da is facute cu telefonu :D
 
Off, offf

ALX, daca nu ai functia macro la aparat fa si tu fotografiile de la distanta mai mare la rezolutie maxima si dai un crop inainte de a le "urca" la gazda si pune pe forum altfel o sa comentam modul de realizare al pozelor si nu modelele

Aburoasa din prima poza, nu sunt sigur daca este acelasi tip, si V200 sunt primele modele achizitionate de mine cand m-am apucat de trenulete :D
 
din pacate nu are functie de macro camera de la telefon (nokia 6234) o sa imi iau o camera si o sa le fac mai detaliat.
A mea nu e V200 e 221 care cica e versiunea imbunatatita a lui v200, asa scrie in cartea ei :)
prima mea locomotiva a fost aia electrica albastra din start set, tin minte ca am spart-o cand ma bateam cu sora-mea pe ea, ma bucur ca am reusit sa fac rost de acel set, are valoare sentimentala pt mine.

P.S. tot H0 imi ramane prioritatea :)
 
Domn'le ... chiar e superb 8) . Am avut si eu multe dintre ele , dar multe vagoane in alte scheme de culori .
Cat priveste electrica albastra .... cred ca am si eu una portocalie , cu 2 vagoane tot portocalii . L-am achizitionat dupa '89 , dar nu mi-a placut deloc . Locomotiva avea transmisie cu gumite si mergea prost , avea probleme la macaze :mad: a tinut doar un sezon ... si am crezut o vreme ca sunt lugojuri ....datorita multitudinii (lipsei) detaliilor :evil: :evil:
p.s. ai schimbat se pe nokia ?? :( :( :( :(
 
Electrica albastra a mea are transmisia pe melci, si merge foarte bine, si eu am probleme la macazele din acel start set dar nu comentez deoarece sunt sine profil U de acu 25 ani :)
P.S. si nu am schimbat SE pe Nokia, le am pe amandoua, unu de servici si unu personal :)
 
Mi-am cumparat "pozar" si am dorit sa refac din poze:



































Inca ma obisnuiesc cu aparatu' si nu stiu sa fac extraordinar de bine poze din apropiere cu el.
In curand in depou va sosi si o frumoasa E94-065....poze vor urma.
 
Superb!
Multumesc ALX, mi-ai trezit amintiri vechi de tot!
In urma cu 25 de ani urcam la un prieten la etajul 2 care avea EXACT setul acesta
http://img443.imageshack.us/my.php?image=imag167dt3.jpg
Il intindeam si ne jucam cu el. Mi se parea superb!
Tin minte ca macazele directionau curentul cand pe principala, cand pe abatuta in functie de cum erau schimbate. Astfel, un tren putea sta pe abatuta iar al doilea circula pe principala.
Mai tin minte ca locomotivei negre ii spuneam - Fugarul!
Transformatorulu setului si motorasele erau de 9V, iar noi foloseam un transformator FZ1 de 12V. Iti dai seama acum ce viteza baga bietul Fugar si cum zbura de pe sine la prima curba!
Ce vremuri...
 
Da ai dreptate cu macazele, setul care l-am avut eu acum 20 ani era cu o singura garnitura si 3 vag marfa si cu locomotiva aia electrica albasta ce o am in setul acesta, din pacate nu am mai reusit sa dau de acel set :(
Am si eu amintiri asemanatoare, cand un prieten venea la mine si ne jucam cu setul meu iar eu ma duceam la el sa ma joc cu setul lui, un marfar LUGOJ, mii dor de copilarie :lautar:
 
Intai sa imi ajunga E94 si apoi o sa vad de loco de manevre.
 
Salutare lume
uitati ce a ajuns la mine in depou:















mentionez ca e in stare perfecta atat optica cat si in functionare.
Vizionare placuta.
 
Frumoasa si ar arata si mai bine in poza, ca o vedeta ce este, daca "apropitarul" ar anula functia "blitz" si ar face poze pe manual chiar daca minunea este digitala.

Oricum parca se vad altfel modelele tale dupa ce ti-ai luat "pozar"

Adica arata foarte bine si le poti pune in valoare.

Bravo si spoor la pozat ca de gura mea tot nu scapi :D
 
hehe, eu de meserie nu sunt fotograf, dar pe ziua o sai trag si niste poze fara blitz.
 
I-am facut si niste poze fara blitz:











asa de curios ce sunt, imi poate spune si mie cineva povestea acestei locomotive, in ce ani a circulat etc....
 
Multumesc, da imi pare tare rau ca ii in germana si eu nu stiu o boaba nemteste :(
 
Salutare
Am sosit doua frumuseti la mine in depou si vreau sa vi le arat si voua:
Este vorba de BR56 si BR 86 de la BTTB in stare perfecta, mai am si garantia la ele care a expirat in 82 :)



















P.S. MPU daca stii, imi spui daca sunt bielele corecte :D
 
Acum vreo 4 ani, cand am avut cateva modele la TT, in foarte mica mea colectie era prezenta si o BR 86 BTTB. La acea vreme mi-a placut si mie mult. Vazand, insa, si alte modele, chiar la scara N mult mai bine detaliate, nu mi-a mai placut atat de mult. Bielele mi se pareau chiar grosolane.

Cel mai tare ma deranjau acele ghiduri optice care duceau lumina la farurile din fata. Acum nu mai vezi pe vreun model actual o astfel de "solutie tehnica". :lol:
 
mie imi place lumina ce o da acele ghiduri, intradevar par un pic cam grosolane dar se poate pune led SMD cu putin talent.
 
A trecut ceva timp si am mai achizitionat cate ceva si la TT:
O garnitura de etajate: