Colectia Acidgraph

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

acidgraph

Member
23 Ianuarie 2010
27
0
Timisoara
YAHOO
acidgraph
LOCATION
Timisoara
Salutari tuturor.
Voi incepe prezentarea colectiei personale cu niste modele Fleischmann ce dateaza din 1985 si pe care le-am primit de la niste prieteni de familie din Germania. Un avantaj al acestor modele vechi fata de cele noi este robustetea plasticului care a trecut prin incercari destul de grele ...:)


In continuare trec la "Divizia Italiana" - reprezentata de locomotiva E656 una din locomotivele care mi-au inspirat desenele ca mic copil - varianta vopsita in albastru si rosu


"Divizia Franceza" este compusa din locomotivele Mak 1206, BB36000 Astrid si BB37000 Prima Veolia

Din pacate locomotiva Astrid produsa de Jouef a suferit un accident si si-a pierdut un pantograf...

Locomotiva Prima Veolia


"Divizia Franceza" e completata de ramele TGV Douplex si TGV 150 produse de Jouef

 
Continui cu "Divizia Elvetiana" reprezentata de modelul Trax 185 de la Roco si Re482 de la Trix



In continuare voi prezenta "Divizia Rc" formata din locomotive bazate pe modelul Rc de la Asea.
Sa incepem cu OBB 1043 in versiunile Roco si Fleischmann


Locomotiva El16 apartinand cailor ferate norvegiene


Locomotiva AEM7 a companiei Septa, practic un Rc "extrem" tunat la 7000 de cai putere si cu o greutate crescuta realizata pentru Statele Unite si purtand poreclele de "Toaster" sau "Meatball". Modelul este produs de Atlas si nu duce lipsa de detalii fine.
 
Daca tot am inceput sa prezint modele de pe Continentul Nord American continui cu niste modele mai exotice respectiv cu "Divizia Americana" formata din locomotivele HHP8 Acela, P42 Genesis si EMDSD70M

Modelul HHP8 Acela poreclit si "Rhino" este produs de Bachman Spectrum si are usile functionale (se deschid manual)


Modelul P42 Genesis este produs de Athearn in serie limitata in colaborare cu Walthers


De la Walthers sunt si vagoanele supraetajate din seria Superliner ca si garnitura pentru HHP8 si P42


Locomotiva EMD SD70M de la Athearn Genesis - prezinta detalii extrem de fine


Vagoane de marfa de la ModelPower MetalTrains, Walthers si Bachman


 
"Divizia Europeana de vagoane"
Produse de la Roco si Tillig





Modelele la plimbare pe o diorama ce dateaza din 1985 primita de la prieteni de familie din germania. Locomotiva Astrid inainte de accident cand mai avea totate pantografele...


Si o ultima aditie, achizitionata de curand, locomotiva Obb1216 detinatoare a recordului mondial de viteza produsa de Roco
 
Frumoasa colectie & simpatica diorama! 8) :aplauze:
Off-topic (sau nu :D): imaginile stocate pe Imageshack se incarca destul de greu, cam la a doua/treia incercare; pozele stocate pe www.photobucket.com se incarca mai repede, insa acest site are "micul" dezavantaj ca si-a redus spatiul de stocare de la 1GB la 500MB :p; chiar asa, stimati colegi de forum, v-am mai rugat si in alte subiecte sa va interesati de alte asemenea site-uri de stocare a imaginilor :fluierat:
 
felicitari pentru colectie, he he, vad ca mai e cineva printre noi pasionat de tgv & friends ... la mai mare (presupun ca sunt modelele de top, din seria HJ2xxx - de fapt cu siguranta sunt ca duplex nu exista in varianta de start set)

apropos, pentru fanii tgv, scoate acuma marklin in 2010 model de tgv pos, din pacate in sistem marklin (chiar, sa mai actualizez si eu articolul de tgv-uri cu ocazia asta)

@mpursu: am vazut zilele trecute xs.to care pare destul de interesant si permite si stocarea pozelor fara a avea cont acolo; din pacate n-am apucat sa testez pe bune si sa citesc decat foarte fugitiv conditiile lor, poate are cineva timp si chef sa arunce un ochi
 
@acidgraph: Nu ma asteptam la diversitatea colectiei, este un efort in timp indelungat
Mi-a placut E656, spectaculos model.Cum ruleaza ?Cred ca si singura merita vazuta la lucru, fara sa tracteze ceva.
Sa mai dai amanunte despre vagoanele de marfa de tip american, achizitia si modul tau de selectie.
La mai ....multe . :lol:
Urmeaza vagonul dinamometric CFR :lol: Sa ai si culoarea asta la colectie.
 
Multumesc

@mpursu : am ales imageshack pentru ca pana acum n-am avut probleme cu descarcarea imaginilor de-acolo si pentru ca nu le redimensioneaza ca photobucket (sau poate ca n-am vazut eu o setare).

@macleod : pot spune ca sunt pasionat de cam tot ce inseamna viteza pe caile ferate si care sa aibe si un design cat de cat reusit (dupa gusturile mele :D ). Tgv e unul din trenurile pe care le stiam de mic din diferite reviste.
Pacat ca nu se fac Shinkansen-uri in Ho pentru ca mi-as dori un Shinkansen seria 500 pe care termenul de bullet train il defineste la propriu.
Da, Tgv-urile sunt din seria HJ2xxx si le-am achizionat de la un magazin online din Franta. Jouef are si Tgv Pos, defapt aproape toata gama de Tgv-uri.

@Montalbano : E656 ruleaza foarte bine si se inscrie fara probleme si pe curbele cele mai mici datorita articulatiei si a boghiurilor foarte apropiate. E una din locomotivele mele preferate. Italienii i-au dat numele de Caimano.
Colectia se bazeaza practic pe locomotive sau trenuri care mi-au facut cu ochiul din diverse motive, unul dintre ele fiind designul de aici venind si varietatea colectiei.
Referitor la vagoane. Le-am achizionat de la un magazin online din Germania, preturile la ele fiind cam jumatate din preturile unui model european. La fel si locomotivele au preturi mult mai mici decat modelele europene.
Locomotiva AEM7 e achizionata de pe Ebay din Statele Unite deoarece Atlas nu le mai fabrica de ceva ani buni. In general cam ce doresti se poate gasi daca esti inarmat cu un card bancar, si ceva rabdare pana posta romana isi face treaba.
Modul de selectie a vagoanelor a fost vizual si cu ideea de diversitate in minte. Si pretul pot spune ca a fost un factor determinant. Le-am luat la diferite oferte.
 
macleod a spus:
felicitari pentru colectie, he he, vad ca mai e cineva printre noi pasionat de tgv & friends ... la mai mare (presupun ca sunt modelele de top, din seria HJ2xxx - de fapt cu siguranta sunt ca duplex nu exista in varianta de start set)

apropos, pentru fanii tgv, scoate acuma marklin in 2010 model de tgv pos, din pacate in sistem marklin (chiar, sa mai actualizez si eu articolul de tgv-uri cu ocazia asta)

@mpursu: am vazut zilele trecute xs.to care pare destul de interesant si permite si stocarea pozelor fara a avea cont acolo; din pacate n-am apucat sa testez pe bune si sa citesc decat foarte fugitiv conditiile lor, poate are cineva timp si chef sa arunce un ochi


Vezi ca scoate si TRIX acelasi model pe care l-ai vazut la Marklin. Codul este 22364 si are si trei extensii 23438, 23439 si 23444.
 
acidgraph a spus:
...Pacat ca nu se fac Shinkansen-uri in Ho pentru ca mi-as dori un Shinkansen seria 500 pe care termenul de bullet train il defineste la propriu...

http://www.youtube.com/watch?v=VKZfWmtRJ68
 
dac a spus:
acidgraph a spus:
...Pacat ca nu se fac Shinkansen-uri in Ho pentru ca mi-as dori un Shinkansen seria 500 pe care termenul de bullet train il defineste la propriu...

http://www.youtube.com/watch?v=VKZfWmtRJ68

Salut,
Shinkansen 500 a fost facut de Tenshodo.....
http://cgi.ebay.at/Bachmann-Tenshodo-55001-H0-Shinkansen-Nozomi-Series-500_W0QQitemZ200414177095QQcmdZViewItemQQimsxZ20091205?IMSfp=TL091205173001r400
 
@ dac, SantaFeFan,

Salut. Merci de info. N-am stiut de modelul Tenshodo. Tot ce gasisem pana acum erau pe N.
 
Salut,

@acidgraph

Interesanta colectie si diversifiata in acelasi timp. Felicitari!!!
Locomotiva FS E656, ce producator ai ales, caci stiu ca e produsa si de Rivarossi,

http://rivarossi.hornbyinternational.com/all-products/locomotives/hr-2001/

Roco

http://www.roco.com/products/Roco/68563.aspx

dar si de ACME. Si daca imi este permis un mic off topic apropo de E656 iata ce am gasit pe Youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=-AMVqgPMc3U

Salutari
 
@nelutu,

Salut. La e656 am ales variantele Roco pentru ca dupa o studiere a mai multor imagini a variantelor Roco, Acme si Rivarossi mi s-a parut ca varianta Roco e cel mai detaliata.
Varianta de la Rivarossi pe care ai pus-o in link e o varianta mai particulara a seriei E656 cu partea frontala a cutiei putin modificata.
Locomotiva de la Acme prezinta niste greseli la cutie, respectiv apar suportii de fixare a amortizoarelor dar lipsesc amortizoarele de la boghiuri. Lipsesc tevile si robinetii de la partea inferioara a cutiei. Ma gandesc ca le-a fost mai usor sa produca doar o varianta a cutiei ...
 
Pt ca le consider parte din colectie si mi-au definit copilaria va prezint doua obiecte care se incadreaza mai mult in notiunea de interpretare mestesugareasca decat model sau schita de model dar se incadreaza perfect in tematica de "fun" a colectiei mele. Deci, locomotiva este cea mai noua din serie, realizata in 1997 de catre bunicul meu si mai are inca doua surate, una realizata in 1957 si alta in 1985. Cea din 57 a fost a tatalui meu iar in prezent se afla in germania la prietenii nostri de familie iar cea din 85 se odihneste pe dulapul varului meu. Nu voi prezenta si vagoanele pentru ca inca nu le-am pozat 8) Macaraua am primit-o la varsta de 5 ani, iar acum 6 ani a primit o reparatie capitala si unele modificari.

Macaraua nu stiu daca ar fi trebuit s-o prezint aici, dar pentru ca e pe sine sper sa nu deranjeze pe nimeni
 
Astazi am despachetat si eu EA-ul Acme.


M-am aventurat sa fac o comparatie intre model si locomotiva 1:1 masurand anumite elemente si suprapunand niste poze.
Cateva poze relevante cu precizarea ca exista distorsiuni si mici diferente de perspectiva datorita lentilelor diferite ale ap foto si a distantei focale.

Diferente observabile fata de locomotiva reala sunt suportii izolatorilor mai butucanosi la model, latimea rosturilor dintre sectiunile acoperisului, latimea partii inferioare a plugului, circumferinta mai mica a farurilor, marimea exagerata ale literelor cfr, diferenta de forma si nesubdivizarea plasei de protectie.
Per total sunt multumit dar nu deplin. Un mare minus pentru mine sunt pantografele, de la pantograful in sine pana la izolatori si suporti care sunt prea butucanosi. As fi dorit ceva la nivelul modelului Roco Obb1043.
Este loc de mai bine ? ABSOLUT. E totusi un start si sper ca modelele ce vor urma vor fi mai fidele si mai atent lucrate (fara sa sara vopsea de pe bandaje printre altele).
 
Salut acidgraph,

Te rog sa ma scuzi pentru micul off topic.

Dupa comentariile tale in ceea ce priveste EA-ul Amintiri Feroviare, ma face sa cred ca esti un cunoscator in domeniu si mai mult de atat in postul respectiv esti foarte obiectiv , asa ca imi permit sa te rog sa ne impartasesti si alte pareri despre aceast model.

Multumesc