CFS as. Caile Ferate "Shikanne"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Din cate inteleg ai cam o jumatate de camera la dispozitie... Incearca niste negocieri, santaje sentimentale, greve :D si poate obtii camera intreaga... Sau poate alta mai mica, dar integral a ta: ii pui si yala daca vrei :!:

Si atunci ai si varianta unei diorame de numai 50-60 cm latime, dar de jur imprejurul camerei... :idea: Ce zici ?
 
Nuuuuu, atentie mare!

Tocmai asta este alta "capcana" ce trebuie evitata cu orice pret! NU faceti o diorama gandita special pentru un loc anume, pentru ca exista riscul ca nici o schimbare sa nu mai fie posibila!

Mobilele se mai pot schimba, oamenii se mai si muta, camerelor li se schimba destinatia cand apar schimbari majore in familie (un copil, de exemplu!) iar daca faci ceva fix, risti sa te trezesti "evacuat" din camera de hobby, iar diorama "fixa" este demontata prin distrugere si ...aruncata pe foc!
 
:D
mi-ai luat vorba din gura....chiar ma gandeam sa ma intind pe lunga pereti....acum sunt in negocieri....sper sa castig....oricum imi voi lasa macaz acolo unde voi putea continua.
 
Victoriane ! mare greseala faci ! Auzi tu: sa pui familia, casa sau mai stiu eu ce 'naintea pasiunii :!: Never-ever :-?
 
Un exemplu de traseu creat in WinRail, pt. un spatiu de 300x160 cm:

Si o perspectiva "3D":

folosind numai sine standard Piko, fara nici un pic de sina flexibila :wink:
 
Da' viraje cu raza de 42cm x 87 ezista :?:

Ideea e sa-ti incapa garniturili de 4 vagoane pe boghiuri in gara... :p
 
nu exista,decat pe machete :p ,insa e naspea rau un macaz triplu estetic vorbind
daca la curbe o mai scalzi cumva,la macaze triple nu prea.in cazul tau,scoti triplul,
macazul curb de il ai ptr. linia 4 il iei si il pun in spate,macaz drept,unde ai linia aia
dreapta si ptr linia 3 pui un macaz curb inainte de peron.adica un pic la fel cu ce ai
facut la capatul din dreapta :D
 
Am citit tot topicul ... fiecare post ... si nu pot decat sa ii urez "paturistului" mult noroc in realizarea dioramei !
 
Macazul triplu incearca sa rupa simetria fata de dreapta.

Poate fi pus un macaz simplu stanga in locul celui triplu, urmat de unul dreapta; iar cel de jos se muta un pas spre dreapta...

Oricum, daca vrei trenuri cu 4-5 vagoane pe boghiuri, ai nevoie de 3 m lungime; iar daca latimea depaseste 1,2 m ai musai nevoie de acces pe ambele laturi mari...
 
@Shikanne:

Inainte de a te hotari definitiv, nu uita sa studiezi asa ceva, poate iti mai vine ceva inspiratie:

http://www.naisp.net/mfischer/m_train2.htm

Diorama ta "tradusa" in inci ar trebui sa aiba circa 94-1/2" pe 47-1/4", sau cum ar veni 7 picioare si 11 inci pe 4 picioare si 5 inci.

Primul layout mi se pare chiar foarte interesant, pe doua nivele, si cu posibilitate de prelungire spre o extindere ulterioara, si incape in mai putin decat spatiul pe care il ai tu la dispozitie!

Salutari din Constanta,
Dorin
 
dac a spus:
Cateva cladiri in plus:

Salutare "dac"...
te misti bine in winrail...eu nici macar nu am apucat sa-l instalez....deh...job-ul...o delegatie fulger.
Acum m-am intors....
 
cosmin78 a spus:
macazul triplu,nu se pune in linie curenta

Salut "cosmin78"

Unde nu se pune macazul triplu??? in realitate sau pe diorama???....sau in planul pe care la facut "dac"???
 
cosmin_2300 a spus:
Am citit tot topicul ... fiecare post ... si nu pot decat sa ii urez "paturistului" mult noroc in realizarea dioramei !

@cosmin2300

...."patulist" se zice....dupa care avansezi la "mochetist....parchetist...s.a.m.d..... :D

Multumesc frumos....tu? ce achizitii ai...
 
LDH a spus:
Un singur amanunt

Are la dispozitie 2,40 x 1,20 m

Eu i-am mai cerut 5 cm la cei 1,20 si vaz ca nu a spus nimic :D


Cu respect,
LDH...hai ca mai pot sa rup 5 cm...va fi de 2.40 x 1.25 m