CFS as. Caile Ferate "Shikanne"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
....:) dimineata sunt la cumparat de materiale de constructii....nisip, ciment....si altele....sper pana pe la 15.00 sa termin si sa ajung la club.
 
Salutare tuturor,
Noi achizitii la "CFS"
O garnitura noua, mai aproape de realitate (1:87-ROCO), care probabil o va inlocui pe cea veche (1:100-PIKO)....este garnitura cu locomotiva electrica OBB 1016 001-2.


Later Edit
Intre timp pozele s-au mai sters din arhiva si unele s-au vandut.....
 
Salutare tuturor,
....si o realizare de exceptie...prima transformare in "dummy" a 2 OBB-uri ... PIKO si TRIX....prima este TRIX....

Later Edit
Nu am fost multumit si le-am vandut....
 
Nuj' cum sa spun, da' eu votez cu Hercules Piko; imi pare dealtfel, cea mai reusita dintre locomotivele (diesel + electrice) de la Piko...

(Hic!... un cetatean turmentat... :oops: )
 
@florinn
No way!
Uita-te si tu: Piko are in plus scarite la usi, trepte la colturile locomotivei, luminile's albe...Trix are doar niste manere in relief...

Ce nu prea am inteles este de ce le-a transformat in dummy pe amandoua ?! sau numai una (Piko?)
Daca are de gand sa le foloseasca numai in tandem atunci ar trebui sa dezafecteze luminile spate ale Trix si cele fata ale Piko... :cafea:
 
@dac, le-am avut in mana pe amandoua, le-am comparat, le-am testat!!.
Modelul trix face parte si din colectia mea.

Pe scurt, din punct de vedere estetic, amandoua au si plusuri si minusuri, totusi, marele minus al modelului Trix ar fi boghiurile care nu sunt 100% corecte, insa ca si aspect general modelul trix este peste piko, in general carcasa este mai detaliata si in plus este integral din metal, deci si finisajul este altul in comparatie cu aspectul de plastic al carcasei piko, ce sa mai spun despre roti unde piko are niste actibilde lipite pe roti pentru a imita discurile de frana pe cand modelul trix are discuri de frana autentice, din metal.

Din punct de vedere tehnic, nu exista comparatie, modelul produs de Trix este net superior.

Evident, asta nu inseamna ca modelul hercules produs de piko este unul prost, este un model care corespunde gamei din care face parte.
dac a spus:
Nuj' cum sa spun, da' eu votez cu Hercules Piko; imi pare dealtfel, cea mai reusita dintre locomotivele (diesel + electrice) de la Piko...

(Hic!... un cetatean turmentat... :oops: )

Legat de asta, e normal sa ai opinia ta, insa imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, Piko are intr-adevar locomotive electrice de exceptie, absolut deosebite, tocmai din acest motiv modelul hercules nu este cea mai reusita locomotiva de la piko, nici nu trebuie sa fie, este un model hobby ;)

Sa vedem si alte pareri.
 
Din pacate pentu Trix si Piko,Roco le intrece pe toate:


in plus Roco are si lumini rosii care se schimba cu directia de mers,
la Hercules Trix se pot pune:
dar la Piko inca nu a reusit nimeni

Nu stiu daca Piko are volanta, dar atit Roco cit si Trix au volante la motor.
Este foarte mare diferenta intre rotile locomotivelor, Roco si Trix au discurile de frina gravate ( turnate) la Piko este un autocolant :(

am mai putea discuta si despre balustradele de la usi , precum si despre alte detalii, ca de ex. close coupling , care este prezenta doar la Roco...
 
hgdan a spus:
...in plus Roco are si lumini rosii care se schimba cu directia de mers,
la Hercules Trix se pot pune:
dar la Piko inca nu a reusit nimeni...
Daca modul de iluminare a farurilor de Herkules Piko este identic cu cel de la locomotiva electrica ARCO, atunci pot sa spun ca... se lucreaza :D
 
dac a spus:
Nuj' cum sa spun, da' eu votez cu Hercules Piko; imi pare dealtfel, cea mai reusita dintre locomotivele (diesel + electrice) de la Piko...

(Hic!... un cetatean turmentat... :oops: )

Da...este intr-adevar mai detaliata ca cea de la TRIX....
 
dac a spus:
@florinn
No way!
Uita-te si tu: Piko are in plus scarite la usi, trepte la colturile locomotivei, luminile's albe...Trix are doar niste manere in relief...

Ce nu prea am inteles este de ce le-a transformat in dummy pe amandoua ?! sau numai una (Piko?)
Daca are de gand sa le foloseasca numai in tandem atunci ar trebui sa dezafecteze luminile spate ale Trix si cele fata ale Piko... :cafea:

...pai nici nu am explicat....asa...OBB TRIX a ramas cea care trage, la OBB PIKO i-am scos rotitele zimtate pentru a merge trasa mai usor si am taiat alimentarea la motor....a ramas alimentarea de la roti si un decodor ca sa pot aprinde luminile.
Ca sa se poate stinge luminile asa cum ai sugerat nu mi-a venit nicio idee....nu cred ca s-ar putea....insa intre ele nu sunt cuplate decat cu sistem de cuplare normala, fara vreun fir.
 
cosmin78 a spus:
Eu le-as da pe amandoua pe un Hercules Roco... :D

:lol: ...pai nu cred ca mai stau mult la mine....si le schimb pe amandoua pe un OBB ROCO....asta daca nu vor ajunge piese de muzeu.... :D
Este f. adevarat ca cea de la roco are si lumini rosii....
 
mpursu a spus:
hgdan a spus:
...in plus Roco are si lumini rosii care se schimba cu directia de mers,
la Hercules Trix se pot pune:
dar la Piko inca nu a reusit nimeni...
Daca modul de iluminare a farurilor de Herkules Piko este identic cu cel de la locomotiva electrica ARCO, atunci pot sa spun ca... se lucreaza :D

Salut mpursu,
Daca reusesti ma abonez la tine....