CFS as. Caile Ferate "Shikanne"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cRistinel a spus:
Felicitari pt rabdare Shikane :wink:
vorba lui Rally-nu te lua dupa gura lumii
adevar clipsuri fara concurenta pret la nenea Rally(eu am cumparat si PIKO si MEHANO )
Un patent mic te va ajuta la faza cu clipsurile ,MEHANO se string pe cele de PIKO cu scula mentionata,iar ca idee de om in nevoie poti incerca si clipsuri PIKO la MEHANO,un pic de rabdare si atentie si ramai surprins de rezultat(asculta la unu` care are tot felul de sine pe care le combin saptamanal si functioneaza :oops: )
deci curaj,ca n`o fi dezastru !



...si daca nu merge cu patentu'....cumpar clipsuri de la Rally....merci de incurajare cRistinel...
 
rally a spus:
@kostelini
Frati de suferinta suntem oricum toti, cu sau fara diorame, loviti de aceeasi "boala" si suferinzi ca am vrea din toate modelele... dar nu se poate nici in cateva vieti :roll:
Asa e, majoritatea nu au diorame, si le doresc dar impedimentul principal e lipsa de spatiu, deci nu pot decat sa le doresc sa-si faca mai repede vila cu mansarda feroviara sau sa se mute la 4 camere . :D

...Rally, eu ma mut la 2 camere, dar aproape juma' de camera va fi sigur cu o diorama.....asa ca adu de toate de la "noch" ca din aprilie va creste vanzarea :)...
 
kostelini a spus:
Pentru ca tot se imventeaza cate un termen numind mai mult sau mai putin pe fiecare dupa modul de construire al dioramei, eu as propune sa se imventeze un termen general si anume "frate de suferinta" pentru ca totusi chiar daca nu o spun unii nu i-si permit sa construiasca o diorama din diferite motive, si fara sa exagerez cred ca sunt chiar foarte multi , dar care spera ca intr-o zi vor ajunge si la stadiul de "ingineri constructori".


precum ti-a raspuns si rally, la unison cu gandurile mele, tin sa complectez si eu un pic. intr-adevar, suntem cu totii frati de suferinta, chiar daca avem sau nu diorama. si suferinta cea mare este lipsa spatiului, care, oricat de mare este, tot mai mare l-ai vrea in timp. de exemplu, noi care suntem obligatii sa invartim trenulete intr-un banal oval intr-un spatiu de 2 metri pe 1 metru, atat cat ne permite cutiuta de chibrituri in care traim, desigur ca suferim ca nu avem mansarda noastra sa facem si noi o diorama ca in genul celei de jos. mentionez ca poza ii apartine lui radu sofran.

 
La urma urmei in pat poti face mai multe lucruri in acelasi timp si sa-ti faca si placere, nu!?

@shikanne
Interesant traseu, ai facut!

Cu respect,
 
rally a spus:
Rally, eu ma mut la 2 camere
Aoleu !!!! Abord !!! Abord !!!
Pai mai vine si al micu... concurenta serioasa, daca tot faci pasul mutarii treci la trei camere, inca 10 ani de rate in plus, dar.... :D cine are camera lui ?

daca nu se insoara, se descurca si la doua camere. daca se insoara.......
 
...mai degraba as putea spune ca am noroc....va fi o "aia mica"....adica jucariile mele nu sunt in pericol...:) :) :)
 
atunci e spatiu foarte mic. si cred ca ai o minune de sotie sa accepte ca una din camere sa fie ocupata pe jumatate de trenulete. cat despre cea mica, nu fi sigur ca sunt in siguranta jucarioarele tale. eu nu as fi.....
 
...adevarat... facem compromisuri....eu trenulete, ea haine, pantofi....:)

dar sa revenim la subiect, sa nu suparam pe nimeni...asa...acum o sa va mai arat o noua achizitie:

Later Edit

....si intre timp s-a vandut....
 
BR 290 ROCO. Am si eu una si sunt multumit de ea. Trebuie sa o mai imbunatatim un pic pentru ca lipsesc foarte multe accesorii de pe ea.

Cu respect,
 
robertanasa a spus:
BR 290 ROCO. Am si eu una si sunt multumit de ea. Trebuie sa o mai imbunatatim un pic pentru ca lipsesc foarte multe accesorii de pe ea.

Cu respect,

..Apropo'...are niste orificii in podeaua din laterale..asa ai primit-o si tu? Eu am cumparat-o azi de la Rally si in cutie nici un accesoriu, nimic de ornat. Tu ai ceva pe ea?
 
shikanne a spus:
robertanasa a spus:
BR 290 ROCO. Am si eu una si sunt multumit de ea. Trebuie sa o mai imbunatatim un pic pentru ca lipsesc foarte multe accesorii de pe ea.

Cu respect,

..Apropo'...are niste orificii in podeaua din laterale..asa ai primit-o si tu? Eu am cumparat-o azi de la Rally si in cutie nici un accesoriu, nimic de ornat. Tu ai ceva pe ea?

Exact asa am luat-o si eu. Asa vin ele fara accesorii, cel putin asa stiu.
 
Eu am digitalizat-o imediat. Am avut surprize cu ea la inceput dar acum merge perfect...cred ca oxidase interiorul roti si nu se alimenta corect, adica avea slabe intreruperi. Dupa rodaj merge perfect.
 
shikanne a spus:
Eu am digitalizat-o imediat. Am avut sirprize cu ea la inceput dar acum merge perfect...cred ca oxidase interiorul roti si nu se alimenta corect, adica avea slabe intreruperi. Dupa rodaj merge perfect.

Eu am avut alta problema cu ea. Din fabrica i-au pus rotile cu bandaj chiar in fata si atunci cand intra pe un macaz se oprea. Am desfacut-o si i-am mutat rotile cu bandaj mai in spate si acum nu am nici o problema. Si daca tot i-am scos rotile, le-am si vopsit marginile cu alb, pentru un mai bun efect vizual.

Sa inteleg ca si tu i-ai pus decodorul in locul mecanicului din cabina? :D
 
Hai ca am scos-o din cutie sa ma uit la roti. La mine sunt pe ultima osie<in cazul meu am considerat spatele partea mai scurta> dar se poate spune ca daca mergi cu spatele sunt pe prima osie. Nu am incercat pe macaz...imi e prea lene sa ma fac iar "patulist", Probabil weekend-ul urmator. Mai facut curios....unde anume ai mutat rotile??
Da...decodorul l-am cam inghesuit tot in cabina....cam naspa ca se vede daca te uiti atent...asta e, pana or apare ceva mai mic....am auzit ca cele "DIETZ"(daca am scris corect) ar fi o idee mai mici.
 
shikanne a spus:
Hai ca am scos-o din cutie sa ma uit la roti. La mine sunt pe ultima osie<in cazul meu am considerat spatele partea mai scurta> dar se poate spune ca daca mergi cu spatele sunt pe prima osie. Nu am incercat pe macaz...imi e prea lene sa ma fac iar "patulist", Probabil weekend-ul urmator. Mai facut curios....unde anume ai mutat rotile??
Da...decodorul l-am cam inghesuit tot in cabina....cam naspa ca se vede daca te uiti atent...asta e, pana or apare ceva mai mic....am auzit ca cele "DIETZ"(daca am scris corect) ar fi o idee mai mici.

Pe prima sau pe ultima tot aia este. Daca nu ai chef sa o faci pana sambata, adu-o la club si ti-o rezolv imediat.