CFR MD-diorama din pitesti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

24may

Well-Known Member
Trenulist
27 Decembrie 2007
542
0
pitesti
LOCATION
pitesti
Salut trenulisti,
inca nu am terminat diorama dar am sa incep sa o prezint.Ea s-a nascut intr-o zi de septembrie anul trecut din cauza stresului si s-a dovedit un medicament forte dar si costisitor.veneam de la servici foarte obosit nu imi ajungea somnul,si chiar daca dormeam 10 ore nu eram odihnit.dupa ce m-am apucat de trenulit vreau sa spun ca dupa 3-4 ore de somn eram foarte odihnit.acum in fiecare dimineata la 5.30 ma trezesc si fac manevre in timp ce imi beau cafeaua,dar sa nu mai bat campii si sa incep prezentarea ei.
diorama nu este facuta dupa un proiect anume ,este din segmente si am facut-o exact cum mi-a trecut prin cap.dimensiunile ei sunt:4,40m/1,80 m



am incercat ca aceasta diorama sa aiba de toate

 
Sa incepem cu detalii:diorama are 2 depouri,unul pt loco cu aburi su una pt diesel si electrice



langa depoul de loco cu aburi se vede turnanta electrica de la FLM.
DIORAMA are 2 linii principale si 4 secundare.am putut sa rulez 4 garnituri deodata dar foarte greu noroc cu tastaturile de la viessman cu leduri pt macaze...
in centrul dioramei se afla macaraua de roco,care din cand in cand mai incarca fier in vagoane



Cladirile sunt de la piko,kibri,faller.De la kibri am si o moara functionala

 
alte foto:
gara de la kibri



o zona muntoasa unde umbla ursii peste tot si nea gica care era la plimbare a dat nas in nas cu ei si a fost nevoit sa se catzere pe un versant



o zona de munte unde seafla casa padurarului



un segment cu 2 casute de tara



barierele functionale de la viessman



un mic parc auto ,camioane man de la herpa,sudorii care luicreaza de zor

 
frumos!apreciez munca depusa in ciuda anumitor fotografii care nu o evidentiaza.
incearca sa folosesti un trepied si ceva mai multa lumina,sa nu iti fie teama sa ridici jaluzeaua pana sus :D
preferabil sa setezi aparatul sa iti faca nu o singura fotografie,ci mai multe simultan,astfel
ai de unde alege.
 
am un singur geam la bucatarie,nu prea am lumina si sunt facuta cred ca seara.pozele sunt mai vechi,am trepied dar il folosesc mai mult la filmulete
 
o fotografie buna avantajeaza un detaliu slab.chiar daca nu iti ajunge lumina naturala,poti
folosi si becul de la bucatarie,combinatia poate fi avantajoasa.poti folosi pentru compensare
blitzul in diferite trepte de lumina....sau pur si simplu sa maresti timpul de expunere si
sa micsorezi deschiderea diafragmei,insa aici e obligatoriu sa folosesti trepied.
 
AM SI TREPIED DAR AM SPOTURI IN BUCATARIE SI LUMINA NU ESTE BUNA.AM SA FOTOGRAFIEZ CAND ESTE LUMINA AFARA,DAR AM SA FAC SI NISTE FILMULETE
 
Mama, se pare ca ce stim noi de pe forum e varful icebergului. Uite ca vine lumea si ne pocneste cu o diorama de 4m lungime (cred ca e printre cele mai mari). Ai investit ceva bani si munca nu gluma, si nu arata deloc rau.
Avand in vedere ca ai si locomotive electrice ai avea nevoie si de catenara;)

PS Am editat mesajul pentru ca am scris numai prostii prima data
 
am bagat cred ca vreo 9000euro.nu este mare ,deja nu ma mai satisface,cu putin noroc si rabdare am sa posed un spatiu al meu personal de 20/15m pe care il voi folosi pt cea mai mare diorama din romania.la pensie ce sa fac decat sa ma joc cu trenulete.. :D :D
acum strang accesorii pe baza de motorase numai de la faller.chiar maine ma duc la buc sa imi iau moara cu apa.arata altfel diorama cand are putina viata in ea.
 
salut.
Cum ai reusit sa faci moara functionala?adica se invart paletele si e luminata? asa a venit in kit-ul de la kibri? :?: