Centrala DCC DIY

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LiviuM

Well-Known Member
Trenulist
11 Martie 2011
397
9
Salut,

Cum m-am mai laudat si la introducere, de ceva timp lucrez la o centrala DCC pentru controlatul micii "diorame" (ce pompos suna) de sub patul copilului.
Ca sa am motiv sa tin un fel de jurnal cu evolutia, pentru ca o sa tot am intrebari si ca sa nu mai poluez alte topicuri, am decis "sa-mi fac" un topic in care sa-mi scriu toate nedumeririle.

Introducere:
Pentru ca-mi place sa mesteresc cand am timp, pentru ca-mi place sa ma joc cu microcontrolere, pentru ca centralele de la merg.org nu se potriveau cu ce piese aveam eu prin casa si pentru ca de Paco am aflat prea tarziu, am ajuns la concuzia ca cel mai bine "incropesc" eu una.
Asa ca in momentul asta am o centrala DCC oarecum functionala, facuta in jurul unui microcontroller PIC 16F877 si pe care pot s-o controlez cu o telecomanda IR (adaptata de la un receiver WinTV) si/sau de la o "unitate de comanda" cu tastatura + display (si atsa e in lucru, da' cateva comenzi merg). Robotelul nu se pune ca n-are decat 2 butoane.
Cu centrala asta am reusit sa comand 2 locomotive (ca doar atatea am) cu decodere Lenz Silver+ (prima) si Esu Lokpilot Basic (a doua) si de 2 zile se impaca si cu cateva decodoare de accesorii de la Paco, asa ca cred ca sunt pe drumul cel bun.

Ce stie:
In momentul asta cele mai multe comenzi le pot da cu telecomanda IR
- pot "adresa" din butoane dedicate cele 2 locomotive
- pot adresa cu combinatii de taste locomotivele 1..9
- pot reprograma adresele
- pot aprinde stinge luminile in locomotive (ma rog, la ultima adresa activata)
- pot da "mai repede", "mai incet", "stop locomotiva", "stop totul (broadcast)".
- sper sa nu-mi fi scapat nimic.

Ce ar trebui/ce ar fi bine sa mai stie:
E, acum as avea pentru prima data nevoie de ajutorul vostru. Pentru ca n-am idee ce fac centralele "de firma", n-am idee nici ce functii as putea/ar fi bine sa mai implementez (ce-i drept, as putea descarca si citi diverse manuale de utilizare). Asa ca mi-ar prinde bine niste sugestii/idei de la cei care se joaca cu diverse scule "de firma". Sunt bune si ideile de genul "centrala mea nu stie, da' tare mi-ar placea daca...".

Cu multumiri celor care au postat atatea lucruri interesante si utile pe site-ul asta, celor care au reusit sa citeasca tot romanul asta (felicitari pentru rabdare) si tuturor celor care-mi vor da idei, inchei cu o poza (vechiuta) a centralei.

Numai bine,
Liviu

http://img17.imageshack.us/i/img0029mic.jpg/
 
Salut!
In primul rand, ca tot iti plac automatizarile...as sugera implementarea unui modul de feedback (personal prefer S88), sunt pe la paco explicate in detaliu, si o legatura la PC. Apoi, cum au multe centrale mai bune, o iesire separata pentru linia de programare si un display, ca sa poti sa si citesti CV-urile, nu numai sa le programezi(cea ce duce lipsa centrala mea roco...ca le pot programa, insa nu stie sa le citeasca :( ). Nu in ultimul rand, sau o comanda direct pe centrala, sau intrare pentru comenzi gen mausii de la roco, ca pe mine ma cam enerveaza sa nu pot si citii ce actiune am facut, pe ce adresa sunt, etc...
Spor la construit, sp[er ca te-am ajutat cu ceva :)
 
Salut tyco si bine te-am gasit!

In primul rand vreu sa te "parasc": topicul tau de pe elforum mi-a dat impulsul final si m-a determinat sa ma apuc de treaba. Multumesc.

Dupa aceea, vreau sa-ti multumesc pentru sugestii. Din pacate m-am grabit, asa ca din primul post lipseste rubrica"Ce planuiesc sa fac da' n-am apucat". Sorry. Asadar, iata ideile mele de dezvoltare ulterioara:
- Hard am prevazut o a doua iesire "de programare". Mai mult, pe placa am prevazut o mufa NEM652 (8 pini) si niste leduri, a.i sa pot testa noi decodoare inainte de a le monta efectiv pe locomotive.
- tot hard am prevazut o conexiune rs232 pentru conectare la pc.
- software vreau sa implementez scrierea tuturor CV-urilor (in momentul asta centrala stie sa trimita doar comenzile NMRA basic + scris CV1). Asta o sa faca mai mult sens cand o sa am "mausul" cu tastatura + LCD.

Referitor la celelalte sugestii ale tale:
- de mausi am zis deja: am in lucru o "unitate de comanda" cu tastatura si LCD.
- citit decodoarele - o idee buna, da' sa vad daca o sa fiu in stare s-o materializez.
- feedbackul - e interesant, da' e ceva mai la coada listei de prioritati pentru ca... n-am inca nici un modul pe care sa-l conectez. :D

Inca o data multumesc si mai astept sugestii.
 
Centrala e in intregime conceptie/realizare proprie. Softul e scris in picc (compilator C pentru PICuri).
 
Buna ziua.
Am vrut sa incerc ceva nou, si am construit centrala DCC-Gen. v2D de pe situl lui Paco, softul fiind tot de acolo. Pe linga am mai facut si boosterul BoosteR-CDE, schema si softul fiind tot de pe acelasi site. Problema e ca la rotirea potentiometrului, la 25 de trepte de viteza, la dreapta afisajul imi arata valoarea maxima 25, cu tensiunea de iesire de pe booster la linie de cca. 12.5v, pe cind la maximum stinga valoarea maxima e de 17 cu tensiunea la linie de cca. 8-9v. A mai construit cineva aceasta statie? Ce probleme ati gasit la ea?
Multumesc.
Cu stima.
 
Pai din cite stiu, e liniar, dar nu l-am masurat. Desi din punctul de vedere al extremelor asta nu ar trebui sa fie important, pentru ca cele 2 capete sint +5V si 0V. Iar pragul de 0 cred ca il ia cam la mijloc, comparat cu tensiunea de referinta (nu stiu precis, banuiesc, softul l-am luat tot de pe Paco in cod hexa, nu stiu sa-l citesc :cry: ).Daca potmetrul ar fi logaritmic, atunci nu ar fi 0 la mijlocul cursei, dar nu ar trebui sa influenteze valorile de capat.