Central Station DCC

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dadrian

Active Member
23 Martie 2008
249
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
La sfirsitul anului Marklin va lansa prima centrala pentru sistemul DCC. Se numeste Central Station si va avea codul 60214.
In momentul de fata exista Central Station avind codul 60213 care este insa destinata sistemului AC. Acum citeva luni a fost disponibil un upgrade pentru DCC, dar care a fost retras, se pare din cauza unor bug-uri.

Este un PC cu touch screen color, rezolutie 800x480 pixeli, procesor Intel/Marvel la 520 MHz, sistem de operare Linux 2.06.
Poate controla 255 adrese (locomotive si accesorii)



Vreau sa precizez ca toate informatiile le am de pe internet.

Caracteristici:

Protocoale suportate
AC - Marklin/Motorola, Mfx
DCC- orice decododor care respecta standardele NMRA/NEM

Conexiuni suportate:
Transformator
Booster
Sina de programare
Alimentare circuit
2x Mobile station
Retea
Modul S 88
USB
Boxe


Se pot controla simultan 2 locomotive, pentru fiecare dintre ele existind 8 taste hard (plus inca 8-10 taste soft, in functie de decodor), buton pentru setarea vitezei si a directiei de mers si un stop de urgenta. Exista de asemenea cite o tasta din care se poate selecta locomotiva care se doreste a fi controlata.



Ecranul este impartit in doua jumatati, pentru fiecare din locomotivele controlate exista un simbol, vitezometru, indicator de directie si simboluri ale functiilor disponibile. Simbolul se poate prelua din baza de date, sau se poate fotografia locomotiva, fotografia putind fi folosita ca simbol atasat locomotivei respective.



In afara meniului principal pentru controlul si setarile locomotivelor exista 4 alte meniuri:
keyboard (setare accesorii, macaze si semnale)
layout (configurare traseu)
memory (memorare rute)
setup (setari, informatii, upgrade Central Station)

Am sa incerc sa descriu cit mai clar posibil functiile din cele 4 meniuri.

Keyboard

Pentru a controla un macaz, semnal, placa turnanta sau sina de decuplare, acestea au nevoie de un decodor care sa poata fi adresat de centrala si care sa transmita un semnal de actionare catre electromagnet/motor care la rindul sau actioneaza accesoriul respectiv.
Decodoarele au de regula comutatoare prin care se seteaza adresa. Odata setata adresa, in meniul keyboard se alege tipul de accesoriu (macaz stinga, dreapta, DKW, semnal de intrare/iesire, etc.) si se atribuie un nume accesoriului respectiv.

De obicei adresele de la 1 la 80 sunt pentru locomotive iar de la 80 la 255 sunt pentru accesorii.
Odata atribuit un nume unui accesoriu acesta poate fi comandat ca atare sau poate fi introdus in meniul layout.
 
Daca stie doar 80...sau 255 adrese de locomotive in DCC atunci este o problema mare....Roco multimaus stie 9999 adrese. Cred ca este o gresala, stie probabil 255 adrese in mod Maerklin, in mod DCC trebuie sa stie 9999 adrese. Ar fi interesant de stiut curentul maxim debitat. Ca si o comparatie Statia digitala Trix are curent maxim 1,9A , statia Roco 3A, statia ESU Ecos 50200 are 4A :!:
 
sogard_2003 a spus:
calculatorul nu va mai place ?

Ei, cum sa nu ne placa.

Stii macheta cu linii FLM.
Acolo automatizarea este facuta de o centrala, program si PC cu posibilitatea de a interveni in joc.

Cred, nu am verificat, ca din punct de vedere al costurilor se ajunge cam tot pe acolo.
 
LDH a spus:
din punct de vedere al costurilor se ajunge cam tot pe acolo.
Depinde, eu nu am ajuns la un asemenea pret, si daca e sa cumpar programul traincontroller tot nu ajung la 5 - 600 de eruoi! Dar fiecare dupa cum are gust.

Off.topic ce mai face FLM cum decurge ? Azi vin pe acolo sa iau niste "iarba" :fluierat: :D . Te gasesc ?
 
Mamaaaa...la banii aia imi automatizez toata diorama si imi mai cumpar si o locomotiva cu aburi.
Serios acum nu vad rostul unei astfel de centrale cand una Roco face tot ce face si asta, cu ajutorul PC-ului. Doar daca studiezi o data site-ul lui Paco, gasesti acolo tot ce iti trebuie pentru a controla complet o diorama. Iar la pret sigur iesi mult mai ieftin.
Ca exemplu un decodor ESU switchpilot(ESU 51800) costa 150 lei. Folosind schema de pe site-ul lui Paco, scot un decodor care schimba 4 servomotoare la doar 20 de lei. Daca adaug pretul celor mai ieftine servomotoare de pe net, ies cu decodor +actionari macaz la 150 lei (si sunt generos ;) )
Toate cele bune!
 
tyco a spus:
Mamaaaa...la banii aia imi automatizez toata diorama si imi mai cumpar si o locomotiva cu aburi.
Serios acum nu vad rostul unei astfel de centrale cand una Roco face tot ce face si asta, cu ajutorul PC-ului. Doar daca studiezi o data site-ul lui Paco, gasesti acolo tot ce iti trebuie pentru a controla complet o diorama. Iar la pret sigur iesi mult mai ieftin.
Ca exemplu un decodor ESU switchpilot(ESU 51800) costa 150 lei. Folosind schema de pe site-ul lui Paco, scot un decodor care schimba 4 servomotoare la doar 20 de lei. Daca adaug pretul celor mai ieftine servomotoare de pe net, ies cu decodor +actionari macaz la 150 lei (si sunt generos ;) )
Toate cele bune!

Compara si tu mere cu mere.
Nu a vorbit nimeni de accesorii: decodoare, motoare pentru macaz bla, bla.

Era vorba doar de centrala digitala, de ce stie ea sa faca fara ajutorul calculatorului si a unui program.
 
De nenumarate ori am facut trimitere la site-ul respectiv, de asemenea multi dintre colegii de pe forum care au realizat ceva in domeniul DCC au lasat linkul. Voi deschide insa un nou topic la DCC despre automatizarea completa a unei diorame, cu bani putini :)
 
LDH , nasol cu "iarba" ca aveam neavoie azi urgent...pentru a imi lua portia zilnica...de lucru vreau sa zic.

Tyco are dreptate site-ul lui PACO este foarte bun, poti sa iti automatizezi macheta complet, ai centrala si decodoarele de accesorii + toate actionarile, eventual mai pui si module de feedback + detectoare, care insumate din nou nu duc la un pret mai mare de 5 - 600 de euro.

Cred ca singurul avantaj al statiei centrale fie ea ESU sau Marklin, este faptul ca e compacta, poti controla doua locomotive in timp real si iti poti gestiona in memoria sa diferite circuite....in rest alte avantaje nu mai vad.
 
hgdan a spus:
Daca stie doar 80...sau 255 adrese de locomotive in DCC atunci este o problema mare....Roco multimaus stie 9999 adrese. Cred ca este o gresala, stie probabil 255 adrese in mod Maerklin, in mod DCC trebuie sa stie 9999 adrese. Ar fi interesant de stiut curentul maxim debitat. Ca si o comparatie Statia digitala Trix are curent maxim 1,9A , statia Roco 3A, statia ESU Ecos 50200 are 4A :!:

Este intr-adevar o gresala.
In mod DCC sunt 2048 adrese pentru accesorii (128 pagini a cite 16 adrese) si 416 rute (13 pagini a cite 24 rute). Nu stiu cite adrese pentru locomotive sunt disponibile, voi face cercetari.

Se alimenteaza de la un transformator de 60 VA, intrare 16V AC.
Curentul in sina este de 2,4 A (max. 3A) iar pentru sina de programare este de 1,0 A.

Voi continua mai tirziu cu descrierea celorlate functii.

Adrian
 
Meniul Layout

Exista un ecran de editare a traseului de unde se pot alege macazele si semnalele predefinite anterior in meniul Keyboard

Dupa ce s-a editat traseul, acesta poate fi accsat si prin simpla atingere se pot comuta macazele si semnalele.


Adrian
 
LDH a spus:
Gam3 a spus:
LDH a spus:
Cam cat o statie PIKO.
Iata pretul:
http://www.reynaulds.com/products/Marklin/60214.aspx
Aia este la ei, la noi
http://www.trennet.ro/produs/2257

Holy Mother of God! :confused:
Asta asa, ca incurajare pentru modelisti ? Aberant! Sau o fi senzorul de temperatura asa de scump?
Remarcabila relizarea tehnica, insa oarecum inutila... cei mai multi dintre modelisti (asadar si noi) nu vor avea in veci nevoie de asa ceva... o statie DCC low-entry e de cele mai multe ori de ajuns.