Ce a mai pă’Ăˆâ€şit Rompetrol-ul meu, 060EA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mity

Well-Known Member
Trenulist
22 Februarie 2016
1.051
3
Braila
www.trenuletze.ro
WEBSITE
http://www.trenuletze.ro
YAHOO
dumitrucoman
LOCATION
Braila
Voi prezenta în continuare diverse modifică’ri aduse de mine locomotivei mele Rompetrol. :)

Acum o să’ptă’mân㒠locomotiva arata ca toate celelalte, adic㒠asa:



Primul lucru pe care am încercat s㒠îl corectez a fost seria imprimat㒠greşit pe laterale. M-am apucat s㒠şterg începutul de serie cu un şmirghel foarte fin.

Scrisul original


Scrisul şters, sau mai bine zis, zgâriat.




Am tamponat zona cu puţin㒠vopsea neagra mata Model Master.


Pe zona galben㒠a mers mai uşor.




Am abandonat aceast㒠etap㒠pentru a pune luminile în ordine.

Am vopsit cu negru mat zona interioar㒠unde vor fi led-urile.





Pe ghidurile farurilor, am lipit led-uri SMD albe şi roşii.


Am gaurit lampile de sub tampoane cu un burghiu de 0,5mm, pentru a trage firele noilor ledurilor.



 
Am trecut la farul central.
Am dezlipit de pe cablaj led-urile originale cu urmă’toarea ans㒠modificată’
Timp de lucru: 1 secundă’!
Pentru cei fă’r㒠îndemânare, recomand led-uri noi.




La final, cablajul a ră’mas fă’r㒠led-uri şi fă’r㒠mufele ce duceau la ledurile galben/roşu.



Iat㒠captura


Led-urile recuperate a fost lipite direct pe ghidul de lumină’.


 
în timp ce led-urile recuperate se lipeau cu ciano-acrilat (Super glue produs de Henkel), am trecut la bă’garea în gă’urele a unor led-uri foarte mici, albe, pe care am lipit liţe de 0,08 mm diametru. Liţ㒠de 0,08 mm gă’siţi în primarul unui transformator de mic㒠putere.





Cu un ac de sering㒠am pus câteva pică’turi de super glue în interior pentru a înţepenii ledul.

Când s-a întă’rit lipiciul, am trecut la cablarea cu liţe a ledurilor de la farul central.



Am montat ansamblul fibr㒠+ led înapoi pe tavan.

Am acoperit ansamblul cu o hârtie ce avea staniol pe o parte.


Rezultatul



La final am vopsit hârtia.



 
Ca s㒠nu existe certuri între mecanici, am pus şi lumini în cabine.
Dou㒠leduri albe SMD, vopsite cu putin galben.











Cât timp se usuc㒠lipiciul (pentru super glue - este bine ca zona s㒠ră’mân㒠ventilat㒠minim 12 ore. în acest fel se evit㒠fenomenul de aburire ireversibil㒠a pă’rţilor transparente)

Pentru farurile centrale, am decupat ciuperca de pe fibră’, şi capă’tul fibrei l-am lustruit cu o cârpă’.



Un fir de lipici aplicat cu un vârf de ac, şi imediat am înfipt fibra.





La fel am procedat şi pentru lanternele de lâng㒠tampoane.









Maine trec la amenajarea cabinelor. (Andreiul m㒠va ajuta cu peretele cabinei)

De prob㒠am pus un nene pe un scaun.



 
Succes in continuare! Renunta la "Frankenstein" ! O sa te sperii de el cand aprinzi lumina in cabina.
 
Felicită’ri pentru lucrare şi mult succes! 8)
FOARTE util㒠ideea cu... plastilina pe post de suport :aplauze::aplauze::aplauze:
îmi place cum ţi-a reuşit montarea LED-urilor pe ghidurile farurilor, în cabine şi în lanternele de lâng㒠tampoane. în continuare, abia aştept sa povesteşti cum realizezi transferul curenţilor electrici adecvaţi de la şasiu (unde se afl㒠alimentarea şi decodorul) la carcas㒠(unde se afl㒠actualmente toate LED-urile) :D
 
Salut MPUrsu!

Acea plastilina este un fel de pastila dublu adezivă’, produs㒠de UHU, special㒠pentru a lipi ceva de altceva fă’r㒠a lă’sa urme, pete de ulei sau s㒠cada peste 2 zile jos.
Este un fel de plastilin㒠neutră’.

Mă’nunchiul de fire obţinut va curge din tavanul locomotivei pe cablaj, precum un cordon ombilical. Nu este o soluţie comercială’, dar mie îmi este utilă’.

Astă’zi am lipit geamurile farurilor în celă’lalt capă’t.
 
Am observat c㒠în capă’tul locomotivei unde avem negru în jurul ferestrelor de pe colţul cabinei, se vede OK.



în capă’tul unde avem galben în jurul ferestrelor de pe colţul cabinei, se vede o fâşie galben㒠nefirească’.



Am dat jos geamul, am dat cu vopsea negru mat, dup㒠care am pus geamul la loc.



 
Mecanicului ia-si creiona o...mustata...pentru a se asorta cu gestul mainii lui :)
 
interesante modificari!
cand am lucrat la RELOC, in ´99, am avut ocazia sa vad un fel de bidéu? rabatabil langa usa din dreapta.mai exista asa ceva?
 
Am fost astazi pana la Arad si spre suprinderea mea am vazut o locomotiva rompetrol transformata in GFR. ceea ce mi-a sarit in ochi era inmatricularea locomotivei. Se pare ca cei de la AF au facut o varianta rompetrol dar cu inmatricularea GFR. pentru cei interesati modificarile de vopsea nu sunt majore :p. spor