Caut desenator tehnic in 3d CAD preferabil SOLIDWORKS

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Lica_Frinaru

Active Member
30 August 2010
68
0
Arizona-Timisoara
LOCATION
Arizona-Timisoara
Caut persoana care poate desena 3D, modele romanesti de locomotive si vagoane ca si modele straine. De preferat cunostinte de modelism feroviar.
SolidWorks Software. Este de preferat pentru ca programul este folosit de matriter fiind destul de popular.
Accesul la material rulant din Romania este de preferat pentru verificarea dimensiunilor si a detaliilor personal de catre desenator.
Plata se poate face in US$ sau trenulete :)
In plus modelele desenate care ajung in productie vor fi trimese la desenator pentru evaluare si corectare.
Acest anunt nu este o gluma, sunt foarte serios. Am posibilitatea de a face orice model imaginabil in cantitati de cel putin o mie de bucati. Dispun de tehnologie de ultima ora. Si am de gind sa fac cel putin o locomotiva pina la Craciun. Deocamdata de la zero pina la model sunt 4 luni. Daca am un desen de baza, fabrica de matrite poate sa il modifice dupa specificarile mele, Si economisim o luna, dar trebuie ceva de baza.
Sunt frustrat de lipsa de modele romanesti sau romanesti exportate in alte tari. Sunt frustrat de preturile ridicole de cite $350 pentru o locomotiva de plastic. Inteleg ca magazinele de vinzare trebuie sa faca un profit dar faptul ca trebuie sa plateasca preturi ridicole pentru modele se transmite la clientul final. Sunt foarte sigur ca preturile ridicate nu ajuta la popularizarea "hobby" MAI ALES IN ROMANIA
Din nou subliniez faptul ca sunt serios despre acest proiect si voi plati pentru material de calitate.

Contactati direct la: [email protected]

Sau la "PM"

Multumesc Anticipat, Walter (aca Lica Frinaru)
 
Eu sunt curios cum se poate face o locomotiva de calitate in 4 luni.
Trecand peste faza cu carcasa, te-ai gandit la sasiu? Iei unul gata facut de la firma x? Cat de bine o sa se potriveasca pentru noua carcasa?
Daca nu, unul facut de la 0? Acolo ai mari probleme!
Partea electrica, cine o face?
Dar vopsirea?
Si montajul final?
Minim 1000 de bucati...din cate stiu eu, e boierie sa vinzi si 500 de vagoane, dar 1000 de locomotive...
 
Pentru toata lumea curioasa:

In cazul meu numai carcasele sunt importante. Sasiul rulabil, care contine totul boghiuri complecte, motor, electronice, etc, este deja existent. A fost folosit la ND2. Daca are cineva plingeri despre calitate sau poate inbunatatiri, acuma e momentul de spus tot :) Vorbes foarte serios
Este acelasi fabricant. In costul modelului intra totul de la proiectare pina la ambalaj asta inseamna asamblare si vopsire inclusiv.
Cit despre cantitatea de locomotive, pot sa fac si numai 500 dar deoarece DA060 are multe variante in circulatie, piata de desfacere nu este numai in romania, unde stiu clar ca nu ploua cu trenulete, sau bani :D
In plus costul unei astfel de locomotive va fi de aproximativ 100 euro sau mai putin.
Modelele facute for fi testate si controlate de mine si de entuziasti modelisti din Romania care trebuie sa raporteze fara "nici o mila" absolut orice lucru in neregula. Bazat pe aceste rapoarte fabricantul remediaza problemele si trimite noi mostre si o luam de la capat. Matrita poate fi facuta in 22 zile de la planseta la carcasa terminata in mina. Injectarea pieselor se mai face in citeva zile, restul este asamblarea si vopsitul.
Cunosc povestea DA060 Tillig si sunt de parere ca a fost o mare gafa. Cine sa ocupat de toata tarasenia nu prea avea habar nici de spirit de antreprenor nici de tehnologie. La mine nu e cazul Cu toata asta toate modelele sau vindut si deabia am reusit saptamina trecuta sa gasesc unul prin Germania cu $360 pentru evaluare. Ca sa nu mai vorbim ca este varianta PTK. Am incercat sa cumpar din Romania dar am fost ignorat de toate magazinele contactate. :D
Matritele vor fi proprietatea mea de sus pina jos, asa ca pot sa le modific ulterior sau sa fac serii mai mici.
O mie de modele vindute ma vor ajuta ca sa finantez alte proiecte "hobby" ca de exemplu un LDH sau vagoane.
Deocamdata sunt cam singur in acest efort.
Nu am de gind sa concurez cu nici un Roman care face modele, pentru ca pentru mine asta este o distractie din timpul liber, pentru altii este pita de zi cu zi...
Dar daca nu face nimenea nimic nu se ajunge niciunde. Deocamdata Romania este cam la coada la modelism, si eu vreau sa se faca ceva cit de mic. :D

Salutare la toata lumea,
 
Nu exista drepturi de autor. Astea sunt povesti. Poate Tillig a cumparat si drepturile de autor de la locomotivele cu abur facute de Frant Iozef ?
Sau poate de drepturile de autor pentru EA060 ?
Oricum Tillig la fel ca si toti fabricantii de orice au drepturi la produse care sunt EXACT la fel cu ale lor. Ne este cazul.
Probabil te referi la "Authorized Release" care este cu totul diferit. Toate modelele de orice (trenuri vapoare, avioane) sunt simplificate si oarecum stilizate. Atita timp cit nu sunt folosite "Trade Marks" nu au nici un drept legal.
Ba din contra pot fi subiectul unui "Class Action" de la toti cumparatorii de modele DA 060 care au dat o gramada de bani be un JUNGHI :D
Ba eu chiar ma gindesc ca Tillig poate fi dat in judecata de toti angajatii CFR din trecut si prezent pentru "Defaimare" si distrugerea mindriei nationale. Pot bineinteles participa si membrii acestui forum si cu banii cistigati de la Tillig se poate inbunatati echipamentul pentru forum ca si diorama clubului.

:evil:

In plus ma indoiesc ca Tillig are jurisdictie in China :D
 
Ce frumos e sa visezi... :D
Si sa revenim...chiar is curios sa vad modelu ala de nd2 facut de gtine, ca m-am uitat la mesajele tale si nu am vazut numai niste carcase...un film niste poze...ceva...
Mersi ;)
 
Nu stiu ce o sa iasa, dar imi dau si eu cu presupusul ...
Cred ca ar fi piata si pentru un 060 da classic, adica exact ce a scos tillig, daca se poate face de ce nu ? Stiu ca nd2-urile de la bachmann sunt mult mai bine lucrate, si clar nu au mersul de ratusca beata.
Un model alb albastru ar fi binevenit, ca cel de la tillig a fost trecut pe linie moarta. La fel un gm tot alb albastru, dar asta inseamna automat si alta carcasa, deci alti bani, alta distractie.
In mod normal bunul simt spune ca nu ai cum sa cumperi drepturile de autor pentru o locomotiva. Dar cum legile sunt de obicei facute de oameni care isi folosesc mai putin cerebelul (mai ales in romania), nu ar strica sa mai faci o verificare, sa nu te trezesti dupa aia ca dai de belele mai mult decat face.
In final, pretul de 100 euro mi se pare mult prea mic, mai ales cand e vorba de o serie relativ redusa de locomotive (sincer 500 mi se pare o estimare destul de optimista). Poate atata ar trebui sa coste, nu zic nu, dar cu jde intermediari, fiecare adaugand un mic procent de profit, plus costuri de transport, plus darile la stat ... nu e de mirare ca ajung locomotivele in romania la niste preturi mult mai mari decat face modelul respectiv.
Eu unul iti urez 'succesuri' si astept cu nerabdare un deznodamant fericit.
 
Nu am facut nici un model romanesc deocamdata, carcasele leam facut ca sa le distrug incercind diverse tehnici de modelism. Dar incercind sa fac un GFR corect miam dat seama ca pot sa fac ceva mai serios. Deocamdata am primit numai descurajari :D
Aproape ca mi-am adus aminte de ce am plecat din Romania acum 22 de ani si de ce inca nu am venit inapoi in vizita. :D
Nu m-as mira de loc ca contul meu sa fie suspendat la un moment dat...

Am in schimb o gramada de modele Americane facute care nu prea intereseaza pe membrii forumului.


LICA
 
Lica_Frinaru a spus:
Deocamdata am primit numai descurajari :D
LICA

Nu ma mira deloc chestia asta.( De altfel asa e poporul nostru care a fost inselat la fiecare chestie, de aici rezulta si atitudinea descurajatoare pe care o adopta multi ) Eu zic sa te tii tare si sa continui cu ce ai inceput ! Merita sa crezi in ceva , numai asa reusesti sa transformi ideile in realitate. Daca faci vreodata un DA la scara N fi sigur ca o sa cumpar o sacosa ! :D
 
Ma inscriu si eu pentru un DA la scara N! :D

De altfel, am chiar un sasiu de elvetiana Ae6 Minitrix care s-ar preta la chestia asta, imi lipseste doar carcasa!
 
Lica_Frinaru a spus:
Nu exista drepturi de autor. Astea sunt povesti. Poate Tillig a cumparat si drepturile de autor de la locomotivele cu abur facute de Frant Iozef ?
Sau poate de drepturile de autor pentru EA060 ?
Oricum Tillig la fel ca si toti fabricantii de orice au drepturi la produse care sunt EXACT la fel cu ale lor. Ne este cazul.
Probabil te referi la "Authorized Release" care este cu totul diferit. Toate modelele de orice (trenuri vapoare, avioane) sunt simplificate si oarecum stilizate. Atita timp cit nu sunt folosite "Trade Marks" nu au nici un drept legal.
Ba din contra pot fi subiectul unui "Class Action" de la toti cumparatorii de modele DA 060 care au dat o gramada de bani be un JUNGHI :D
Ba eu chiar ma gindesc ca Tillig poate fi dat in judecata de toti angajatii CFR din trecut si prezent pentru "Defaimare" si distrugerea mindriei nationale. Pot bineinteles participa si membrii acestui forum si cu banii cistigati de la Tillig se poate inbunatati echipamentul pentru forum ca si diorama clubului.

:evil:

In plus ma indoiesc ca Tillig are jurisdictie in China :D

Din ce stiu eu Tillig are drepturi de autor pe modelul la scara H0, poate ca despre "Trade Marks" este vorba, nu stiu detalii, stiu doar ca acesta este motivul pentru care nici un alt producator nu a facut si nu poate sa faca locomotiva DA la scara H0, intentii au mai fost.
 
@lica: stii bancul ala cu cazanele in iad, la romani era nepazit, ca imediat ce iesea unul la suprafata il trageau ceilalti romani inapoi la loc

cam asta e blestemul nostru, de aia le merge bine la evrei, ca aia stiu sa se sprijine unul pe altul, si nu asteapta sa moara si capra vecinului ca sa se simta ei 'la fel de egal' ca celalalt (da stiu, ideile de comunism au distrus poporul asta, daca nu oricum era bine tocat si inainte)

deci nu de descuraja, ca bete pentru roate avem romanii pe stoc cat cuprinde; incearca sa vezi criticile constructive, restul ... la gunoi cu ele

apropos, niste poze cu reusitele de pana acuma nu cred ca ar strica (sau poate deja sunt pe forum dar le-am vazut si le-am uitat) ...
 
Am in schimb o gramada de modele Americane facute care nu prea intereseaza pe membrii forumului.

sincer ma indoiesc, sunt multi pasionati pe aici de material rulant american, multi au si prezentat modelele din colectia proprie, in plus tema forumului este "modelism feroviar", nu este nicaieri nici o restrictie cum ca acesta trebuie sa fie doar european sau stiu eu de care. In concluzie, esti invitat sa prezinti modelele americane.

@macleod si altii, incercati sa ramaneti la subiect, fara discutii despre evrei, romani sau alte natii, aici vorbim despre trenuri.
 
@florinn: stii mai multe despre aceste drepturi de autor ? ca din cate stiu e o intreaga poveste, poate sa fie o rezervare de nume, de macheta (desen), posibil si altele (bine ca daca tillig care e totusi o firma destul de insemnata a rezervat ceva a avut probabil grija sa nu lase portite de scapare)

asta nu inseamna ca nu poti sa faci modelul, dar inseamna ca legal nu poti sa-l aduci in romania si sa-l vinzi legal; la fel cum exista ceasuri, telefoane si alte chinezisme pot exista si 'replici' de locomotive; dar in conditiile astea nu stiu cine s-ar mai chinui sa mai faca ceva de calitate in conditiile in care poate avea numai belele (si el, si potentialii reselleri, ca end-userul in principiu nu vad cum ar avea de suferit daca tot ce a facut a fost sa cumpere o locomotiva 'replica')
 
Pentru toti care se intreaba despre "Drepturi de Autor" :

Acum pe piata LIBERA Americana de modelism sunt o multime de modele de "Raptor" Drone ori B2 Stealth Bomber, F16, precum si nenumarate alte Smecherii detailate de genul "Tank Abrams"
99% facute in China, restul aiurea.

Cine stie unde pot gasi copii pentru "Drepturile De Autor" pe care China lea cumparat de la Pentagon, il rog sa imi spuna si mie, as fi curios sa le citesc...

Daca reusesc sa gasesc indeajuns documentatie pentru un model de calitate si sa fac matrite folosibile, eu voi controla cantitatea, calitatea de modele la fel ca si distributia. Sunt sigur ca voi putea vinde destule modele ca sa acoper costul matritei pentru carcasa. Restul pieselor exista deja sub forma sasiurilor de ND2 Bachmann care de fapt nu au nimic dea face cu Bachmann.

Cit despre cost, daca este vreun interes, spuneti si am sa va spun la toti cit costa intradevar un model de locomotiva (Exemple cu poze Firma de renume) si sume, "cost" concrete facuta de la ZERO in cantitati de 500 (Cinci Sute).
Daca eu vind modelul la un distribuitor care il vinde din nou si din nou bineinteles ca se ajunge la preturi ridicole pentru o bucata de plastic...
Asa nu mai poate niciodata nimenea sa isi permita ceva de doamne-ajuta. Aproape am uitat "Taxele" de 24% din Romania, chiar asa sa ajuns ?
Cred ca Grecia are o strategie mai buna: cersitul de la EU

Piata de desfacere a "trenuletelor" este un fel de MAFIA feroviara plina de tot felul de asa zise "distributie exclusiva" si alte nazdravanii. Ma surprinde faptul ca multa lume "Pune Botu" la asemena cacialmale.

Sa spunem ca nu reusesc sa "Fac Nimic" numai experienta dobindita de un an si ceva in materie de matrite pentru Thermoplastic Injection ma poate folosi la multe lucruri in viitor. Ca sa nu mai mentionez fabricanti care asteapta cu limba scoasa ORICE fel de comezi cit de mici.
Uitativa in jur TOTUL este din Plastic injectat

Multe Multumiri celor TREI oameni cu curaj si sperante care au raspuns pozitiv la anunt. :D


Numai Bine, LICA
 
N-am facut eu ase-ul (asta e, inginer sunt de cand ma stiu :D), dar ecuatia pretului final e una simpla:
pret = costuri de proiectare si productie plus costuri transport plus taxe si impozite plus profit
si pana la urma pretul final e o chestie destul de subiectiva, pentru ca daca la primele chestii nu prea poti jongla, in schimb la profit e o marja mare cu care se poate umbla, de aici si destule reduceri care pot aparea
era o vorba din batrani, prost nu e ala care vinde (la pret mare), e cel care cumpara; dar cand preturile sunt cam aceleasi, bombani si c'est la vie
daca tot ai ridicat mingea la fileu, as fi curios sa aud o estimare reala de pret pentru ea-urile de la af (si mie personal pretul mi se pare umflat, dar mai ieftin nu gasesti in romania), cat mai ales pentru 060 da-ul de la tillig (care se stie cum e)
si nu vorbim aici de modele unicat, unde preturile sunt intr-adevar piperate dupa parerea mea (dar totusi perfect plauzibil, ca la cata munca este pentru un singur model probabil pretul este chiar mic prin prisma ecuatiei de mai sus), vorbim de modele de serii mai mici sau mai mari (depinde de producator), unde totul se face cat de cat automat
 
Acest anunt a declansat o mare vilva si o avalansa de mesaje :D

Va asigur, prieteni modelisti ca nu am avut aceata intentie : am vrut sa gasesc pe cinva care poare sa imi deseneze 3D contra cost $$$.
In momentul cind am un desen de locomotiva (sau vagon etc) atunci poate fi executat la orice scara imaginabila inclusiv N. Totul este bazat pe suportul acestui forum.
Sa spunem ca am sa fac acest model ipotetic DA060. Numai bazat pe ce am auzit numai astazi nu cred ca va fi de vinzare in Romania :evil:
Daca sunt amatori interesati probabil ca va fi de vinzare direct din China ca si restul de ND2uri.
Cit despre "Drepturile De Autor" sar putea sa ma inscriu la LDH, GM toate locomotivele cu aburi CFR precum si multe alte lucruri care nu vor fi facute de straini pentru simplul motiv: Nu se merita ca Romanii nu au bani.

Sa revenim la Trenuri: Ce poate fi facut pentru vinzare in Romania la ora actuala ?
Chiar serios!!!

Se pare ca lumea este fericita cu locomotivele de la Tillig si dupa parerea mea cu timpul, datorita "Exclusivitatii" acestui model inedit (am citit despre circul facut la inaugurare) ele vor deveni din ce in ce mai "rare" iar peste vreo zece ani aceste raritati se vor vinde cu mii de dolari, daca nu se transforma in zdrente pina atunci...

Dar deviez, Anuntul este pentru desenatori 3D ei pot sa faca orice (sper), ce sa facem care nu este controversial ????
Matritele pot fi facute la orice scala asa ca N are sanse egale cu HO sau mai stiu eu ce alte scale.
Am mai mentionat si prin alte parti, nu ma ocup de "trenulete" ca sa ma inbogatesc, am tot ce vreau, ma ocup de ele din pasiune pentru miniaturi. Cred ca si altii au aceleasi idealuri (vezi cei trei oameni de mai sus) Frecventez multe alte forumuri de modelism si citesc scriu si vorbesc in citeva limbi de circulatie internationala. Nici unde nu am vazut "tipul si tonul" de discutii care se poarta pe acest forum si am citit continutul intregului form (fara gluma) in ultimul an.
Cuvintul "FORUM" este latin si inseamna "Loc de intilnire public si discutie libera" Anumiti membrii au chiulit de la orele de limba Latina din clasa 8-a


Si inca ceva: Numele companiei care va produce modelele. Ma gindesc la ceva de genul: "Aventuri Feroviare" :D
P.S.
Am sa revin cu hieroglifa chinezeasca pentru cuvintele "Aventuri Feroviare"

Numai Bine !!!



:D
 
Lica ai cam sarit peste ce am zis eu si ai schimbat subiectul, asa ca ma vad nevoit sa repet
Florinn a spus:
Am in schimb o gramada de modele Americane facute care nu prea intereseaza pe membrii forumului.

sincer ma indoiesc, sunt multi pasionati pe aici de material rulant american, multi au si prezentat modelele din colectia proprie, in plus tema forumului este "modelism feroviar", nu este nicaieri nici o restrictie cum ca acesta trebuie sa fie doar european sau stiu eu de care. In concluzie, esti invitat sa prezinti modelele americane.

asteptam deci sa vedem niste modele facute de tine, evident intr-un subiect dedicat la rubrica de prezentare modele.
 
Lica prezinta te rog modelele americane (facute de tine inteleg)

Sa faci o locomotiva singur mi se pare un lucru extraordinar, si cred ca ar fi chiar pacat sa nu prezinti aceasta munca. Macar un link ceva daca le-ai prezentat altundeva.

Prezentand aceste modele cred ca multi iti vor sari in mod concret in ajutor la proiectul DA-060, avand dovada a ceea ce poti sa faci.


P.S. mie imi plac foarte mult modelele americane si as cumpara cu placere cateva pentru colectie, din pacate oferta de modele este cam saraca iar fabricantii europeni (nu stiu de ce) nici prin gand nu le trece sa faca modele de pe alte continente.
 
M-am jucat cu SolidWorks (masinile produse de firma unde lucrez sunt proiectate in SolidWorks). Nu am pretentia ca stiu sa lucrez cu acest soft (motiv pentru ca nu "candidez". In orice caz, macar moral, sustin acest proiect. Spor si succes!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.