Captura - camera video.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florinn

Administrator
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
17 Ianuarie 2006
5.547
16
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
LOCATION
Cluj Napoca / Bucuresti
Salut,

probabil ca nu e foarte corect titlul acestui subiect, insa poate cineva imi da o solutie in problema mea.

Am o camera video sony ce inregistreaza pe hdd.

Camera nu are functia de web-cam, insa are iesire audio/video. Adica sunt cele 2 mufe care se pot pune la televizor sau alt aparat si se poate viziona direct ceea ce filmeaza camera.

As dori sa stiu daca este vreo posibilitate sa folosesc aceasta camera pentru a face transmisii, asa cum folosesc de exemplu un webcam.

Cu o placa de captura nu pot face, cel putin nu cu placa ce am gasit pana acum in comert (placa de captura digitala), pentru ca acestea au intrare firewire iar camera nu are asa ceva.

mersi.
 
TV tuner Leadtek TV2000 XP Global Premium :

Ports In RFTV, S-Video, Composite Video RCA, 3.5 mm Stereo Jack

cauta un tuner cu intrare RCA, mai departe cu transmisia nu stiu.
 
Merge pe orice fel de TV Tuner (analog). Eu am avut un KWorld pe care conectam prin RCA AV o camera Panasonic VHSc. In acest mod se poate folosi si ca webcam, in programele de mesagerie instanta, in loc de numele camerei apare numele tv tunerului si intrarea (Composite/s-vid/etc).
 
Daca vrei ceva mai de calitate iti recomand ceva de la PINACLE ,ei se ocupa doar de componente si soft editari video (placi captura,TV tunere ,etc etc ..) Eu am placa de captura Pinacle FX si TV Tuner Pinacle si amandoua fac toata treaba ,doar pentru ce-ti trbuie tie cauta TV TUNER PINACLE ..... si ai vazut cum arata un film capturat prin aceasta metoda de pe o caseta MiniDV .
PS. Camera ta nu are si mufa Firewire ?
 
Pentru Laptop am vazut la cineva asa ceva si sincer face toti banii, ai si telecomanda la el ,este foarte mic , se conecteeaza pe USB cu laptopul
Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick 330e USB
 
Off-topic (sau nu chiar :D):
TVTunerul meu Leadtek Winfast TV2000 XP Expert receptioneaza cu o claritate exceptionala unele programe emise de reteaua mea de cablu, iar altele cu usoare dungi orizontale care "joaca" in fel si chip in sus si in jos. As inchide ochii la aceste dungi si as zice ca... asta este, daca n-ar fi si programele receptionate "cristal". In plus, miscarile imaginilor sunt cam sacadate, mai ales la captura, cu toate ca am setat calitate optima. Acest TVTuner se afla in computerul meu de circa 3rei ani si tot asa a functionat, cu toate ca simpaticul meu computer a trecut prin doua upgrade-uri. Ce ziceti, sa-l pastrez in continuare si sa ma multumesc cu receptia descrisa mai sus, sau sa-l inlocuiesc cu un Pinacle? In cazul al doilea, ce-mi recomandati, bun si... nu prea scump? :fluierat:
 
BOGDAN I a spus:
Pentru Laptop am vazut la cineva asa ceva si sincer face toti banii, ai si telecomanda la el ,este foarte mic , se conecteeaza pe USB cu laptopul
Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick 330e USB

adica asta :

http://www.blu-it.ro/produse/158-componente/179-tv-tunere/11245-tuner-tv-pinnacle-pctv-hybrid-pro-stick-330e-fan-box.html
 
Sincer mie mi se pare ca e ca si camerele foto mici cu sute de megapixeli.

Adica se inhama la multe si reuseste putine,

totusi review-urile par a fi in favoarea lui.

Stie cineva un magazin cu preturi bune?

Specificatii:

"- Watch digital terrestrial and analogue TV (cable or antenna) on your laptop or desktop PC.
- Use TimeShifting to pause live television and start again without missing a second.
- Record to your hard drive in MPEG-1/-2 formats.
- Direct-to-DVD recording.
- Record directly in DivX format compatible with most portable media players to take your favourite TV shows with you.
- Easily schedule recordings, or immediately start capturing at the touch of a button.
- Stay informed with ultra-fast Teletext and integrated free EPG.
- Listen to, record and TimeShift digital radio.1
- Remote control access to all your media files.
- Access thousands of Internet radio stations with customisable channel lists.2
- Plus: Edit out commercials and create your own DVDs with menus using Pinnacle Studio QuickStart.
- Mini remote control and rod antenna included. "

sau

" Model PCTV HYBRID PRO 330e Caracteristici SECAM, PAL MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DVB, DivX Conectori TV antenna input (F-connector) S-Video (via included adapter) Composite Video (RCA, via included adapter)... "

totusi vreau sa fiu lamurit ca se poate folosi la ceea e vreau eu.
 
Florinn, eu am avut ocazia sa ma joc cu un Pinnacle si m-am lovit de un soft ingrozitor de greu de folosit. Insa asta se intampla in urma cu niste ani.
Acuma, cand vine vorba de Hybrid, e bine de stiut un lucru: emisie tv digitala in Romania este doar in Bucuresti (parca si Timisoara, dar nu sunt sigur). Este vorba de emisie digitala terestra, nu prin satelit. Mai pe romaneste, faptul ca e hybrid (tv analog+digital) nu te ajuta cu nimic.
Iar cand vine vorba de ales un tv tuner din 1000, o sa te miri, dar, majoritatea au la baza acelasi chipset; pretul e cel mai diferit.

LE:
Din "specificatiile" prezentate mai sus, numai vreo doua sunt hardware (prima si ultima), restul sunt optiuni ale softului, optiuni pe care le gasesti la orice tv tuner.
 
Salut

pe mine ma intereseaza urmatoarele lucruri:

1. sa functioneaze la ceea ce vreau eu, si anume sa-l pot folosi la transmisii, sincer la televizor ma uit extrem extrem de rar, ma indoiesc ca o sa o fac mai des dupa ce il cumpar :D
2. sa fie portabil (adica cat mai mic si mai simplu de transportat)
3. sa nu fie mare consumator de resurse (am 2 laptopuri dar nici unul nu e racheta, specificatii generale : ar fi procesor la 1600 (pe 64 biti), 1 gb ram, win xp .. ), am planuri sa le schimb pe unul mai performant, dar totusi prefer sa nu fie mare consumator de resurse pentru ca si transmisia in sine imi tine acum procesorul pe 95%)

Deocamdata la cel prezentat mai sus ma atrage faptul ca este foarte mic si faptul ca teoretic ar functiona la ce am nevoie eu.
 
Florin, m-am abtinut sa intru pana acum, pt. ca nu am inteles scopul in care voiai sa utilizezi camera.
Daca doresti transmisii on-line de calitate nu este indicat sa amesteci sistemele video analogic (camera ta) cu cele digitale (pc): sunt f. multe diferente care tin de rezolutie diferita, spatii de culoare diferite, puncte de negru si alb diferite, scanare diferita, format pixeli, etc. conversiile intre sistemele analogic si digital fiind departe de a fi eficiente, si ducand in cele din urma la mari pierderi de calitate (de aceea o inregistrare proprie vizionata pe pc arata mult mai rau decat pe tv).

Eu zic sa cauti o camera web de calitate cu cat mai multi megapixeli, eventual de firma; ca o alternativa studiaza si posibilitatea utilizarii unei camere IP care nu are nevoie de calculator si are si server incorporat... :cafea:
 
Salut

@Dac m-am uitat si dupa camere web, problema lor este ca oricati megapixeli ar avea tot iti lipsesc focusul si zoom-ul care le ai la o camera video. Nu ma deranjeaza rezolutia pentru ca nici nu poate fi foarte mare, problema e ca la o camera web oricat de calitate ar fi ea nu ai un focus pe ansamblu, la mai mult de 1,5 m nu vezi nimic clar, nu ai luminozitate si asa mai departe.
 
Am vazut imagini luate cu camera IP Edimax IC1500 (200 ron) si mi s-au parut rezonabile in privinta rezolutiei si claritatii (640x480, clar intre 50 - 500 cm).
Focalizarea este manuala, iar sensibilitatea este exceptionala, in semiobscuritate se disting mai bine culorile decat cu proprii ochi...
 
Camera filma cu 1 cadru / sec.
Cadrele de 640x480 au cam 30kB adica 240kbps, iar conexiunea respectiva era de 768kbps pe upload deci ar fi mers teoretic 3 cadre / sec in rezolutia maxima. La 320x240 ar fi mers de 4 ori mai mult, iar la 160x120 de 16 ori.

Pt. 640x480x25 cadre/sec ai nevoie de o "teava" de 6Mbps pe upload si asta numai pt un singur user :!: :( In intranet (100Mbps) incap 10- 15 useri simultan, dar pe net...

Daca te multumesti cu 320x240x10 cadre/sec ai nevoie de "numai" 600kbps deci ar fi mers pe conexiunea de mai sus.