Canton CF 1:87

LDH

Well-Known Member
Trenulist
Daca tot am pus depozitul cu rampa sa punem si un canton CF pentru o statie mica

Singura problema care ar fi aici, celelalte le-am scris la depozit, este invelitoarea acoperisului.
La origine este din tigla profilata si nu stiu sa va spun cum sa faceti tiglele ale caror dimensiuni sunt destul de mici 3,6-3,7 mm x 2,5 mm. Nu dreptunghiul este problema ci realizarea profilaturii.

Eu am optat pentru invelitoare din olane realizata din carton ondulat. Se gaseste de cumparat si are raza ondulelor de 0,7 - 0,8 mm. Putin cam mare dar sa speram ca arata bine.

LDH

Well-Known Member
Trenulist
Dupa cum se observa din desene cantonul, o przenta nelipsita pe liniile CF inainte de ..., nici nu stiu cum sa-i mai spun, ca dupa s-a furat tot de nu a mai ramas decat eventual, placa. Pe aia nu au putut s-o ia fiind impreuna cu fundatiile.

In multe cazuri cantonierul, cladirea fiind plasata la ambele capete ale statiilor mici, facea si oficiul de a manevra bariera drumului care intersecra calea ferata.

Constructii simple, monocamera, din caramida erau dotate cu minmul necesar functionarii: o masa, un scaun si o soba.
Steagul galben al cantonierulul era infipt intr-un portdrapel fixat pe peretele cu usa.

Desenul prezinta, pentru simplificarea executiei un canton cu fatadele tencuite si doar ornamentele de la colturi si ancadramentele ferestrelor si usilor sunt din caramida aparenta.
Se poate face integral din caramida.

Ca accesorii exterioare nu am pus decat cosul sobei de incalzire si crucea de alimentare cu electricitate.
Pe langa constructie se mai pot pune diferite accesorii cantonierul avand in intretinere, macazele de la capatul statiei si aprinderea felinarelor de pe semnalele mecanice.

ButonEL

Member
Trenulist
11 Ian 2008
45
0
Bucuresti
Daca nu este o suparare cu permisiunea lui LDH voi prezenta o macheta a cantonului realizata dupa planurile de mai sus. Mentionez ca este prima macheta facuta de mine unde am realizat totul cu ce am avut prin casa, respectiv: carton stratificat de 3 mm, carton pt carti de vizita (folosit pentru printare}, plastic transparent de la un cd fals (de protectie) pentru ferestre si lipici lichid de hartie.
Inca nu este terminat deoarece trebuie sa vopsesc acoperisul apoi lipseste cosul de fum, crucea de alimentare cu electricitate si cele doua trepte din fata usii. Foarte greu nu a fost de realizat mai degraba migalos, cel mai greu a fost sa realizez ochiurile ferestrelor si pentru ca nu am fost multumit de rezultat am renuntat pentru moment la ele.
Sincer sunt foarte curios care sunt parerile voastre si astept cu nerabdare sfaturile voastre.

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.851
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
cu acoperisul invelit in tabla(banda adeziva de hartie),cu ramele la ferestre si un
pic de patina nota 11+

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.851
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
asta numai daca ii e lene sa taie patratele banda aia adeziva...o fi si greu :p

ButonEL

Member
Trenulist
11 Ian 2008
45
0
Bucuresti
Asa cum am promis voi prezenta metodele prin care am construit cantonul dupa planurile lui LDH.

In prima imagine sunt reprezentate suprafetele la scara reala a fatadelor cladirilor, ferestrelor, podeaua cantonului si desfasurarea acoperisului. Au fost realizate in Corel Draw si printate pe hartie autocolanta. Mentionez ca au fost facute in dublu exemplar deoarece doresc sa fac doua cantoane.

Am lipit hartia autocolanta pe carton de 2mm (mentionez ca mai sus am specificat 3mm dar este gresit, corect fiind 2mm) apoi cu ajutorul cutter-ului am inceput sa prelucrez golurile ferestrelor urmate de liniile zidurilor.

Rezultatul se vede in imaginea de mai jos insa datorita faptului ca am terminat la o ora destul de tarziu (m-am apucat de treaba tarziu) a ramas ca maine sa finisez ferestrele si grosimea peretilor cu hartie abraziva foarte fina.

Pana data viitoare numai bine.

LDH

Well-Known Member
Trenulist
Trucuri pentru un slefuit usor.
Cred ca le stii dar le scriu pentru cei care nu stiu.

Ca sa nu te chinui cu bucata de smirghel care numai cum vrei tu nu o sa stea lipeste-o pe un betisor de inghetata, pe o parte o granulatie, pe cealalalta alta granulatie.
Obtii astfel o "pila" care parca lucreaza singura.

Din trusa de unghii a mamei, sotiei sau prietenei "fura" slefuitorul cu smirghel. Este un suport din polistiren extrudat rotunjit la capete si acoperit pe cele patru fete cu smirghel de diferite granulatii.
Putin mai greu de folosit in spatii inguste datorita dimensiunilor.
Daca nu au se gaseste la orice taraba din piata ce vinde cosmetice si accesorii.

Spoor!

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
foarte frumoasa realizare, felicitari
daca doresti o mai usoara prelucrare a spatiilor interioare mici, unde lama cutterului standard patrunde cu greu poti apela (asa am facut eu) la un set de cuttere de tip bisturiu, care au difeite profile si unghiuri mici la varf (de doar cativa mm), care se folosesc pe scara larga in modelism
astfel de seturi se gasesc de la preturi de 3.8 RON la magazinele dedicate acestui pret :D pana la cateva zeci de roni la magazine de modelism sau in praktiker
personal merg pe cele ieftine, desi lamele se tocest relativ repede, pentru ca le pot schimba cu o frecventa mare la un pret mic
de altfel dupa utilizare iti raman manerele din aluminiu, de 3 grosimi, foarte utile in modelism

ButonEL

Member
Trenulist
11 Ian 2008
45
0
Bucuresti
LDH
Nu se pune problema slefuirii cu smirghel, il impaturesc pe o bucata mica de lemn si ca sa iasa cat mai dreapta suprafata slefuita operez pe doua piese in acelasi timp.

stageexp
In primul rand iti multumesc pentru aprecieri iar in al doi-lea rand poti sa imi spui (aproximativ) daca lamele cutter-ului tip bisturiu au aceasi grosime precum la cele obijnuite?

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
cred ca sunt un pic mai subtiri, desi aceasta constatare sebazeaza pe o observatie vizuala, nu am facut masuratori
dar am constatat de asemenea ca se pot indoi usor la aplicarea de presiuni laterale
fiind insa mult mai ascutite (cel putin 4 din set) se poate lucra la decupaje fine, de exemplu fante sau contururi interioare mici
pentru exemplificare iata o imagine pe care am preluat-o de pe alt forum, deoarece nu am una proprie la indemana

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.229
3
Constanta
Setul asta este extrem de util, este ieftin si accesibil chiar si pentru noi aici in Romania, insa are o problema destul de mare totusi: mandrina de fixare a lamei este din plastic, fapt care face fixarea de-a dreptul problematica! Daca vrei ca forta de fixare a lamei sa fie mai mare si sa tina fix lama, strangi manerul, ceea ce duce inevitabil la stricarea filetului mandrinei, dupa care cutitul devine inutilizabil.

Solutia? Inlocuirea piesei respective cu o piesa identica realizata din alama, cu ajutorul unui prieten care are acces la un strung!

Cu aceasta obtineti o scula cu adevarat "profesionala", cu nimic mai prejos decat renumitele cutite X-Acto, care sunt de fapt absolut similare!

PDI

Well-Known Member
Trenulist
27 Feb 2016
896
0
Bucuresti
Ei, fara prieten si strung, am inlocuit partea filetata cu un filet metalic identic. Pentru asta am taiat partea filetata, in "penseta" ramasa am dat o gaura filetata la aceleasi cote si am insurubat in ea (cu un adaos de superglue) un nou filet.

PDI

ButonEL

Member
Trenulist
11 Ian 2008
45
0
Bucuresti
Ceva asemanator prezentat de stageexp am vazut la Hornbach la un pret in jur de 15,00 ron iar in viitorul apropiat voi achizitiona un set.

Revenind la macheta cantonului, astazi am slefuit piesele si le-am lipit cu lipici lichid Stanger.
La inceput am lipit doi pereti paraleli pentru ca celilalti doi care sunt mai mici si se aseaza intre ceilalti sa se potriveasca cat mai bine.

Iata si ceilalti doi pereti lipiti iar dupa uscarea lipiciului tot ansamblul a fost slefuit atat la exterior cat si in interior.

Am pregatit pentru maine cd-ul din care fac ferestrele. Acesta a fost acoperit pe ambele fete cu hartie lipicioasa (nu imi vine in minte denumirea corecta :p ) peste care am lipit hartia autocolanta cu dimensiunile ferestrelor.

Progresul nu este foarte mare insa nu am foarte mult timp la dispozitie sa ma ocup de macheta. Ramana ca pana maine sa ma gandesc la o solutie despre cum as putea sa fac tocul ferestrelor sa iasa in evidenta fata de linia continua a peretilor.
Pana atunci toate cele bune.

ButonEL

Member
Trenulist
11 Ian 2008
45
0
Bucuresti
Voi incerca sa pun in aplicare recomandarile referitoare la ferestre si caramizi apoi le prezint pe site.

Dupa ce am decupat ferestrele de pe cd si am indepartat hartia protectoare iata rezultatele. Am lasat noile ferestre un pic murdare sau cu amprente pe ele pentru a va da seama ca sunt montate, altfel nici nu a-ti realiza ca sunt puse. :D

ButonEL

Member
Trenulist
11 Ian 2008
45
0
Bucuresti
In mare parte am terminat lucrarea, sunt multumit de rezultat insa nu am reusit sa rezolv problema ferestrelor, am incercat prima metoda (cu taitei) dar m-am chinuit sa ii tai deoarece trebuie sa fie foarte subtiri(2 mm si 3 mm) iar hartia era agatata de cutter la taiere apoi am trecut la metoda decupajelor iar rezultatul in vedeti in fotogafiile de mai jos. Scara 1:87 este foarte dificila cand este vorba de detalii asa de mici precum ferestrele. Ferestrele sunt singurele care nu imi plac (poate daca as face o tema pentru iarna :p ).

Aici am aplicat "tencuiala".

Apoi am realizat primele randuri de caramida din jurul ferestrelor.

Nu am stat sa fac fotografii pentru fiecare colt al cantonului din caramida si va prezint rezultatul final.

Nici acoperisul nu este gata, mai trebuie sa acopar munchiile dintre fetele acestuia iar treptele le voi pune atunci cand folosesc cantonul pentru diorama.
Fiind primul meu proiect de acest gen pot sa spun ca mi-am facut cat de cat mana cu plusurile si minusurile lui, de aceea cred ca voi trece la un alt proiect care sa nu fie atat de pretentios din punct de vedere al detaliilor.

Stiu ca pot mai mult de atat insa trebuie sa am mai mult spatiu, timp liber, scule si materiale.

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iul 2007
1.345
0
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
YOUTUBE
Prognosis
Nu ai dezamagit pe nimeni! Nu ne nastem atotstiuitori! Da-i inainte!
Referitor la canton, cu o carioca verde, incearca sa faci conturul tocurilor la geam pe cant! Si la geamurile de la usi! Sa nu se mai vada cartonul alb pe margini! Parerea mea! In rest, felicitari pentru prima incercare! Experienta se aduna dupa mai multe proiecte. Vei vedea!

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.851
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
bravo!
dimpotriva,poti trece la un proiect mai pretentios,asa capeti "rutina"
acoperisul imita tabla,nu?daca da,de ce nu l-ai vopsit gri inchis?