Cablu interfata ROCO 10785-PC

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Banuiesc ca este vorba de un cablu serial; pt. schema de conectare a pinilor vezi aici http://www.lammertbies.nl/comm/cable/RS-232.html
 
Da,m-am uitat. Acolo este vorba de magistrala de legatura cu mousul ROCO iar mai departe despre utilizarea semnalului generat de portul serial al PC-ului pentru comanda unui booster. La utilizarea portului serial pentru excitarea unui booster, acesta nu comunica cu boosterul ci genereaza semnalul DCC pe care boosterul il amplifica.
Pe mine ma intereseaza cablul serial PC (DB9) la ROCO 10785 care are o mufa RJ9 (cred ca asta este codificarea;este identica cu cea care leaga corpul telefonului (fix) de receptor; are doar patru pini)
 
Asa este, are 4 pini, nu 6 - acum am observat si eu... Stiu doar ca portul serial trebuie configurat asa: 19200 baud, 8 data bits, no parity, 1 stop bit.
Nu pot sa te ajut decat cu manualele de la Rocomotion si Traincontroller (software-ul care vine cu 10785).
 
Daca le ai in orice limba mai putin germana te rog sa mi le trimiti si mie pe mail.
Tu ai o asemenea interfata ?
 
Sunt in engleza si au ~28MB; trimite-mi pe PM adresa ta de e-mail. Am avut de gand sa-mi cumpar asa ceva, dar mi s-a parut cam scump, plus ca pentru a realiza niste automatizari (ceea ce vroiam eu sa fac), pe langa interfata 10785 iti mai trebuie destule (module feedback, decodoare de macaze, contacte reed, si nu in ultimul rand o diorama sub care sa le ascunzi :) ).
 
Va salut,

Stiti cumva daca s-ar putea face un cablu care sa concteze interfata 10785 la calculator printr-un port USB in loc de Serial?

Daca da, as dori sa stiu ordinea pinilor care trebuie conectati.

Multumesc.
 
Pai exista adaptor seriala la usb (se zice ca ar baga 200ms intarziere, da nu cred ca deranjeaza).
 
@shoppy, multumesc pt raspunsul prompt, pana la urma daca nu voi reusi sa fac cablul direct, asta va fi solutia.
 
@ICE fan

putin probabil sa faci cablul direct, asa ca folseste un adaptor sau incearca pe desktop. daca nu ai seriala la desktop atunci cumpara o placa de extensie pe PCI deoarece merge mult mai bine decat un adaptor.

succes!
 
La desktop am serial, ma gandeam la laptop ultraportabil care nu are serial :D

Se pare ca va trebui sa folosesc adaptor.
 
Mi-am cumparat adaptor de la SERIAL la USB, dar rocomotion nu-mi vede centrala conectata prin portul USB

Daca stiti spuneti-mi si mie cum sa fac sa o vada ?
 
Posibil sa gresesc(nu cunosc bine protocoalele serial/usb), insa am citit undeva ca nu toate dispozitivele ce ar trebui sa mearga pe serial vor merge pe usb, folosind adaptorul. Posibil ca asta sa fie problema. Eu o sa imi cumpar adaptor PCMCIA serial pentru laptop :)
Repet nu sunt sigur ca asta e problema, insa incearca sa o conectezi direct la portul serial si vezi daca merge
 
Pai, pe direct la serial functioneaza cablul, insa laptop-ul la care ma gandesc eu nu are nici adaptor PCMCIA, asa ca cel mai probabil nu voi putea controla trenurile de pe laptop.

Desi.... este ceva traincotroller + NET si cred ca daca fac o rete intre calculatoare s-ar putea sa pot sa il controlez de pe laptop prin desktop, dar astea sunt deja avioane (din capul meu :D )

Deocamdata nu-mi funcitoneaza nici centrala calumea, sau nu fac eu ceva bine.

Mai sap, mai astept parerile voastre.
 
Intr-un post anterior ai spus ca ti-ai cumparat adaptor USB-SERIAL si ca nu-ti merge cu interfata. Ai grija pentru ca adaptorul USB-SERIAL iti apare in calculator ca un port serial virtual si care are ID COM x unde x poate fi orice numar mai mare de 1 (de obicei 5 la mine) . Uita-te in device din calculator si vezi ce com este si apoi in rocomotion la setari pune acelasi com. Tine-ma la curent.
 
Multumesc de pont HOdan, am sa verific zilele acestea si am sa iti spun.

Pana atunci trebuie sa depistez cumva de ce nu functioneaza centrala. :(
 
Eu am facut proba cu un booster facut de mine dupa PACO si doar putin modificat pentru a-l interfata cu 10785 si functioneaza perfect inclusiv cu o macara ROCO.