Că’lă’torii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
A

Anonymous

Guest
M-am gândit s㒠deschid un topic numai pentru poze din Ro..
Sinaia







 
Am câteva poze dintr-o excursie de 6 zile în frumosul oraş Braşov
o gar㒠de pe V.Prahovei
imagine026.jpg

în sfârşit, am ajuns...
imagine023.jpg


imagine022.jpg


o biseric㒠frumoasă’
imagine020.jpg


imagine019t.jpg

Oraşul vechi
imagine017.jpg


imagine014.jpg


imagine013.jpg


imagine012m.jpg


imagine011.jpg


imagine010.jpg


imagine009.jpg


imagine008.jpg


imagine007.jpg


imagine006e.jpg


imagine005e.jpg

Aşadar, Braşovul ră’mâne cel mai frumos oraş, din ţar㒠şi din stră’ină’tate,pe care l-am vă’zut.
Ce îmi place la acest oraş e c㒠arat㒠bine şi la margine, şi în centru.Pentru c㒠majoritatea oraşelor din România arat㒠bine numai în zona centrală’, în rest sunt cam neîngrijite.
Braşovul în schimb e foarte frumos,e sistematizat,traficul e foarte lejer,drumurile sunt bune şi de 3 luni de când n-am mai fost în Braşov, am constatat c㒠s-au refă’cut complet multe stră’zi lă’turalnice,precum şi trotuarele.S-au fă’cut şi noi parcă’ri.. şi giratorii.Personal, ură’sc aceste giratorii dar trebuie s㒠recunosc c㒠ajut㒠la decongestionarea traficului.Braşovul poate fi tranzitat rapid,deşi e mare.Niciodat㒠nu am întâlnit ambuteiaje aici, nici nu am mers în coloană’Ca s㒠nu mai spun c㒠am observat c㒠aici nu prea sunt cabluri atârnate pe stâlpi ca în celelalte oraşe.Nu ştiu cine e primar în acest oraş dar cred c㒠nu ar strica s㒠fie mai mulţi primari în ţar㒠aşa.
De fapt, când merg prin Braşov am senzaţia c㒠nu sunt în România.Parc㒠şi oamenii sunt mai civilizaţi, mai relaxaţi,mai frumoşi..
îi invidiez pe braşoveni dar sper ca în curând s㒠... emigrez şi eu în Braşov..
Drumul de la mine din Prahova pân㒠în Braşov e foarte frumos.De data aceasta am fost cu trenul,dar de la Câmpina încolo peisajul este de vis.Singurul incovenient ar fi c㒠trenul merge foarte încet, face cam 3 ore din PLOIEȘTI îN Braşov.
Și m㒠întreb, cu atâtea locuri superbe la noi în ţară’, de unde obsesia românilor de a-şi petrece vacanţele în Sozopol,Grecia,Ungaria şi mai ştiu eu pe unde în stră’ină’tate?
 
Intr-adevar, Brasovul este un oras foarte frumos, mai trec prin el la 1-2 luni si parca n-as mai fi in romania. Sincer cred ca Sibiul este mai frumos, cel putin in partea centrala. Probabil (doar din auzite) Targu Mures le bate pe amandoua, poate si ajung anul asta sa verific :D.
Cum remarcai si tu, in Brasov intr-adevar periferia e mult mai ok decat sa zicem intr-un bucuresti (cu b mic). Oamenii sunt mai linistiti, e mult mai curat, e sentimentul ala de relaxare si intr-adevar se circula destul de lejer. Ferice de cei care stau acolo.
Iar legat de preferintele romanilor pentru plecat in strainatate, cred ca se stie: avem o tara frumoasa (fara modestie), avem multe de aratat, poate mai mult decat Bulgaria si Ungaria la un loc (si poate intra si Serbia in taler). Dar pacat ca-i locuita, ca dincolo de natura suntem cu adevarat praf, de la infrastructura, cladiri, servicii, si mai ales la oameni. Mai fac mici exceptii ardelenii, dar din pacate si ei s-au cam stricat in ultimul timp, ca doar asta e trendul :(
 
Bucurestiul e mizerabil comparativ cu orice alt oras din tara. Pana aici de acord.
Chestia cu Romania cea mai frumoasa tara... nu prea. Gandeam si eu asa demult. Romania este o tara frumoasa, cum sunt si altele, chiar si mai frumoase. Beleaua este ca la frumusetea unei tari contribuie foarte mult oamenii care traiesc in ea... sau, in cazul nostru nu contribuie, ci din contra... :mrgreen:
 
macleod a spus:
Intr-adevar, Brasovul este un oras foarte frumos, mai trec prin el la 1-2 luni si parca n-as mai fi in romania. Sincer cred ca Sibiul este mai frumos, cel putin in partea centrala. Probabil (doar din auzite) Targu Mures le bate pe amandoua, poate si ajung anul asta sa verific :D.
Cum remarcai si tu, in Brasov intr-adevar periferia e mult mai ok decat sa zicem intr-un bucuresti (cu b mic). Oamenii sunt mai linistiti, e mult mai curat, e sentimentul ala de relaxare si intr-adevar se circula destul de lejer. Ferice de cei care stau acolo.
Iar legat de preferintele romanilor pentru plecat in strainatate, cred ca se stie: avem o tara frumoasa (fara modestie), avem multe de aratat, poate mai mult decat Bulgaria si Ungaria la un loc (si poate intra si Serbia in taler). Dar pacat ca-i locuita, ca dincolo de natura suntem cu adevarat praf, de la infrastructura, cladiri, servicii, si mai ales la oameni. Mai fac mici exceptii ardelenii, dar din pacate si ei s-au cam stricat in ultimul timp, ca doar asta e trendul :(
Felicită’ri, ai sintetizat perfect.. îmi creşte inima cînd vă’d c㒠mai exist㒠şi români să’nă’toşi la cap.Oricum, am remarcat c㒠pe acest forum intr㒠oameni mai ră’să’riţi.Dac㒠spui pe un forum gen softpedia c㒠Braşovul e frumos, mai frumos decât Ruse chiar, ţi se vor adresa sute de .. deştepţi cu înjură’turi.Tind s㒠cred c㒠acesta e singurul forum românesc 100% liber de melteni parveniţi
 
Braşovul e frumos, dar giratoriile alea le apreciezi doar dac㒠eşti şofer. Ca pieton, ai de traversat stră’zi cu 8 benzi pe sens (dac㒠pe banda 1 te las㒠un camion s㒠treci, pe banda a 2a sau a 3a precis vine vreun cocă’lar cu 100 la oră’), treceri de pietoni şi staţii de autobuz rare şi prost plasate (fă’r㒠vizibilitate pentru şoferi, staţii de autobuz prea aproape de intersecţie ş.a.) şi trasee de transport şi mai proaste (şi poluante, c㒠troleibuzul în Braşov înseamn㒠8 o dat㒠la 15 minute - deci de 2 ori mai rar decât mergea tramvaiul - şi câteva fantome o dat㒠pe oră’, 8 ore pe zi, în zile lucră’toare), iar de biciclişti nici nu mai zic (nu ai cum s㒠te încadrezi cu bicla pe banda 4 s㒠faci stânga). Dar pentru şoferi e un rai.
 
mă’car şoferii sunt mulţumiţi.. iar ca turist, nu am avut probleme.. mereu când sunt în Braşov deşi sunt în tranzit sau sunt acolo cu treab㒠am senzaţia c㒠sunt în vacanţă’.
TRĂIASCĂ BRAȘOVUL
 
Bine, tot bucuresteanul merge la Brasov si pe valea Prahovei iarna si vara la mare :lol: . Nu poti zice ca Brasov e cel mai frumos oras daca n-ai fost decat in sud. Baia Mare, Cluj sau Dorohoi sunt mai frumoase. Asta probabil ca la Brasov merg prea des si devine tot mai aglomerat la intrarea dinspre Codlea :(
 
Clujul chiar e superb (tocmai am revenit de acolo... am zis c㒠stau 2 zile, da' m-a furat peisajul şi am zis s㒠stau 3)... acolo ai şi clă’diri istorice şi drumuri bune şi treceri de pietoni şi biciclişti şi transport ecologic... probabil dac㒠era mai la munte s㒠fie staţiune de schi lâng㒠el, ,,tă’ia" Braşovul la turism.
 
adevarat,Clujul e unul dintre cele mai frumoase orase pe care le-am vazut,nu numai din Romania.. Nu am vazut nici in Grecia,nici in Bulgaria astfel de orase.
De fapt,ma fac sa rad cei care sustin ca orasele din Bulgaria sunt mult mai frumoase decat cele din Romania,si dureros e ca unii chiar cred asta..
Cred ca in Romania daca ar fi autostrazi mai multe,cel putin 2000 km,am fi cu mult inaintea mulor tari din Europa,cum ar fi Grecia,Ungaria etc.
Orasele din Ardeal sunt cu mult inaintea oraselor din Muntenia,dar sa stiti ca Ramnicu Valcea,desi e un oras mic,e curat si ingrijit.Chiar m-a surprins placut,la fel si Craiova,si Drobeta..
Evident,si in Cluj,si in Brasov ar mai fi multe de facut,dar arata bine si acum
Voi credeţi c㒠în stră’ină’tate nu sunt locuri urâte?
eu n-am fost în Paris,dar am gă’sit nişte poze de acolo care m-au convins s㒠nu merg acolo.. în primul rând nu-mi permit,dar şi dac㒠mi-aş permite,aş vizita alte oraşe,nu metropolele mari.
dsc34517.jpg
 
Mihai, înţeleg c㒠eşti patriot şi c㒠nu suporţi bulgarii şi grecii, ai spus-o şi prin alte topice...

Chiar crezi c㒠dezvoltarea unui stat se face NUMAI prin autostră’zi (şi, eventual, că’i ferate)? S㒠fim peste unguri... poate ca peisaje (deşi ale lor, chiar dac㒠mai puţin spectaculoase, nu sunt pline de PET-uri), dar ca civilizaţie suntem cum mult peste ei. Ai fost vreodat㒠în Szeged? S㒠vezi acolo ce centru istoric au, ce drumuri au (înguste pentru maşini, dar cu benzi pentru autobuze şi trolee şi piste de biciclişti peste tot), ce transport în comun au... nu mai zic de Budapesta. Suntem mult, mult în urma lor.

C㒠tot s-a vorbit de oraşele bulgare da, cam toate sunt la fel, cu aceleaşi blocuri comuniste din prefabricate, la care fiecare locatar şi-a fă’cut balconul altfel, eventual a şi vopsit faţada altfel, de zici c㒠e un Ferentari extins, unde în acelaşi bloc vezi termopane şi aer condiţionat lâng㒠lemn putrezit... la a doua vedere, observi c㒠oraşele bulgare sunt pline de intersecţii denivelate, pasaje, poduri şi drumuri cu 4 benzi pe sens, deşi nici mă’car traficula ctual nu justific㒠aceeaşi infrastructură’. Åži vorbesc aici de lucră’ri fă’cute în anii '70 - '80 şi de cartiere noi fă’cute atunci, nu ras juma' de oraş ca s㒠se fac㒠pod sau bulevard (cum se face acum în Bucureşti). Tot legat de blocuri, la o privire din satelit se observ㒠c㒠nu sunt aşa înghesuite ca la noi, ceea ce a determinat existenţa unui numă’r suficient de locuri de parcare şi de spaţii verzi (m㒠rog, virane) între blocuri. Deci, ei au gândit pe termen mai lung ca noi, care am vrut s㒠înghesuim cât mai mulţi pe cât mai puţin loc. în plus, Bulgaria e mai atractiv㒠pentru investitori prin taxele mai puţine şi mai reduse, iar asta conteaz㒠mai mult decât aspectul oraşelor. Tare îmi e c㒠în 10 - 20 de ani, Bulgaria o s㒠ajung㒠mă’car la nivelul actual al Ungariei, în vreme ce noi o s㒠ră’mânem republic㒠bananieră’.
 
Problema cu bulgarii e ca au alfabetul chirilic, cei ce au mai prins la scoala rusa(vreo 2-3 ca vad ca toti aveti reducere la tren, va vad eu cand o sa platiti intreg din banii castigati de voi :lol: ) mai inteleg si se descurca, altfel risti sa nu ai habar in ce localitate ai intrat :lol: .
La greci am vazut ca au trecut la alfabetul latin, deci macar sti pe unde esti, ce scrie, dar nu peste tot. Aici da, poti fi nationalist sa zici "mai bine la noi ca nu vorbesc alta limba" excluzand vreo 3 judete :lol: .
 
mie unul imi place Romania mai mult decat Bulgaria si Grecia...e mai aproape,poate chiar mai frumos..de ce sa bat drumul pana in Grecia la munte cand am munti la nici 40 km de casa,mult mai spectaculosi?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.