Budapesta - Oradea cu Mav Nosztalgia

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

060-EA

Well-Known Member
Trenulist
10 Mai 2016
861
0
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YAHOO
paul_c_92
LOCATION
Oradea
MAV-Nostalgia a organizat un tren turistic de la Budapesta la Oradea si retur.
Garnitura compusa din sase vagoane de diferite epoci a ajuns astazi dimineata in jurul orei 11 la Oradea, urmand ca la ora 17 sa se intoarca in Ungaria.

Trenul are in compunere trei vagoane de clasa,o cuseta si doua vagoane restaurant.
Pe distanta Budapesta-Biharkeresztes respectiv Biharkeresztes-Budapesta este tractat de locomotiva MAV M61.001 Nohab iar pe teritoriul Romaniei de GM-ul 65-1300.

Voi reveni cu imagini in cursul serii dupa plecarea trenului.
 
Dar cu ocazia precedenta au intrat, si Gimi-ul a mers dupa ei, la un bloc in spate. Deci se poate, probabil ca de data asta nu s-a mai dorit, sau s-a considerat mai interesant ca trenul sa fie tras si de un Gimi.
 
Motivul pentru care acum nu a mai intrat Nohabul in tara este lipsa autorizatiei provizorii.De ce?Pentru ca organizatorii nu s-au ocupat indeajuns,trenul fiind organizat de o firma particulara maghiara si nu de MAV ca si in cazul precedent cand s-a folosit o alta locomotiva Nohab(modernizata...)
Sulzere clasice nu mai fac demult serviciu regulat la Oradea de acees s-a folosit o locomotiva "obisnuita" pentru remorcatul trenurilor internationale.
 
Salutari!

Am fost si eu prezent la sosirea trenului in Oradea. Asa ca, am sa va arat si eu pozele mele.

Sosirea trenului la 12:15:


Din cauza ca Nohabul nu a trecut granita, nu am avut altceva de-a poza, doar vagoanele. Asa ca, sa vedem compunerea trenului:

Vagonul 1: Vagon de clasa a 2-a:


Vagonul 2: Vagon Cuseta


Vagonul 3: vagon restaurant


Vagonul 4: vagon de clasa a 3-a:


Vagonul 5: vagon cuseta:


Vagonul 6: vagon de clasa 1:


Jimmy 1300 se intoarce in capatul celalalt al trenului:


La 12:38 a fost pregatita pentru a intra in Grupa Technica:


Apoi, din grupa tehcnica a iesit la manevre:




Trenul, serpuind pe macaze:


La 16:23 trenul a fost tras in gara, pe linia 3. Pe linia 5 sta GM 950. Nu am putut rata ocazia de-a face niste poze cu ambele locomotive :D Intretimp a mai sosit si o sageata, 96-2075-8, ca A1935.


A mai aparut si GM 1264 care dupa acesta s-a cuplat pe Int 414.


Inainte de plecare am mai tras niste poze despre acest tren:


Sper ca v-a placut, in curand vin si cu filmuletele facute pe 20 septembrie.
Numai bine :wink: