BR 50 Roco, Cod 62260

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

andreiul

Well-Known Member
Trenulist
21 August 2008
1.698
5
Bucuresti
www.cheetah.ro
WEBSITE
http://www.cheetah.ro
YAHOO
andreiul_babaul
LOCATION
Bucuresti
Salut tuturor,
Va voi prezenta aici locomotiva cu aburi BR 50 Roco, Cod 62260, epoca 3.

Avand in vedere ca este prima mea aburoasa, o sa va rog sa-mi scuzati limbajul academic si/sau eventualele erori si sa le corectati.

In continuare cateva poze cu masina asa cum am scoso din cutie.

In momentul de fata masina are rodajul facut si montat provizoriu un decodor Esu cu compensare de sarcina.

Spun provizoriu, deoarece intentionez sa ii pun fum si sunet. Cu fumul este simplu, deoarece are pregatire de fum, cu sunetul va fi mai greu, insa nu imposibil. Singura problema pe care o vad, este pozitionarea difuzorului, pe care cred ca il voi pune in cabina, lipit de tavan (l-am pus de test si nu se vede).

Tractiunea se face pe 7 osii (2 de pe tender si 5 de pe masina propriu-zisa) prin intermediul unui ax melcat (in tender).

In masina, transmisia se face prin intermediul unui ax melcat (pe 2 roti), iar la restul rotilor chiar prin bielele masinii (care sunt metalice). Miscarea de rotatie data de motor catre masina este data de un cardan lung si articulat, care trece din tender in masina.

Luminile sunt pe led smd (fata) si bec (spate).

Pe cablajul din tender exista un Jumper a carui pozitie trebuie modificata in cazul montarii generatorului de fum.

Ca atat am descoperit pana acum.

Iata pozele din cutie:







Tender:



Gigel (sunt doi, unul pe o parte si unul pe cealalta, adica foschistul someaza):



Masina:



Detalii fata:





Biele:







Am uitat sa fac poza din spate; pun maine

Cam atat; o sa urmeze studiu de caz (montare decodor cu sunet), vopsire robineti furtune (rosu), vopsire tampoane (alb), si-om mai vedea. Daca aveti idei, sunt numai urechi.
 
andreiul a spus:
.

Avand in vedere ca este prima mea aburoasa, o sa va rog sa-mi scuzati limbajul academic si/sau eventualele erori si sa le corectati.

Pai neacademic este "aburoasa" de parca ar fi ceva inecat in aburi de alcool sau poate o ciorba, sau mancare de ... care o fi sau prajitura sau ...

Si cand te gandesti ca este un model de locomotiva cu abur

Hm, fiecare cu academicele lui :mrgreen:

Cum, necum ma bucur ca, pana la urma, te-ai hotarat ce sa iti iei.

:cafea:
 
Br 50 UK...

primul lucru care imi sare in ochi este capul de cruce care este in rosu...oare asta era culoarea originala? :roll:
la unele locomotive reale am vazut gri-inchis,negru...rosu la unele statice,expuse pe undeva.
 
In general capul de cruce nu e vopsit. Are deci culoarea otelului, oxidat, unsuros,..

La RK, e drept unii dau cu rosu tot ce gasesc sub pervaz.

http://www.bahnbilder.de/name/einzelbild/number/231967/kategorie/Deutschland~Dampfloks~BR+39.html

PDI
 
desi ai intrebat la alt topic,am sa iti raspund aici ca sa fiu la subect :D

in general locomotivele cu tender de la Roco au tractiunea in tender,unde exista
un spatiu destinat decodorului.difuzorul se aplica pe tavanul marchizei,orientat cu
membrana spre podea.daca ai posibilitatea sa iti alegi diametrul difuzorului,sa nu
te arunci la diametre mari,23 mm sunt suficienti.
 
cosmin, este exact varianta la care ma gandisem si eu; din cauza tavanului curbat, nici nu se va observa difuzorul; singura chestie, va trebui sa vorbesc cu fochistul ala puturos care sta si se uita pe fereastra, sa inchida bine usita, ca sa nu iasa caldura excesiv si sa-mi topeasca difuzorul; de afumat, asta e, se va afuma :D


mpursu, multumesc frumos; am muncit ceva la ea sa montez cele cateva accesorii; mai am tablitele cu inmatricularea DB, generatorul de fum (pe care inca nu l-am luat) si decodorul cu sunet (cred ca o sa o chelesc temporar pe tanti BR1043 FLM, dansa urmand sa primeasca altul cu alta ocazie).

Voi reveni cu noutati si poze cu diverse faze ale montarii sunetului pe masina.
 
inca ceva....nu te grabi sa pui deocodor cu sunet pe locomotive electrice...nu este ceva iesit din comun.
eu am sunet pe E 94 si pe E 03... si nu este cine stie ce
este mai spectaculos un sunet pe un diesel si cu atat mai mult pe o aburoasa.
insa daca vrei sa pui sunet...numai daca ai vreo 060EA de-a noastra si vrei sa auzi compresorii lucrand :p :wink:
 
Andrei toate locomotivele Roco cu aburi si tender care vin cu sunet din fabrica au procesorul montat in tender si difuzoarele (sunt doua mai mici) montate sub cazan .
Poti verifica la locomotiva ta daca exista locas sub cazan dar trebuie sa demontezi un pic mai mult locomotiva .
Se va auzi destul de bine sunetul si din cabina dar sub cazan se aude excelent .
Trebuie sa lipesti foarte bine difuzorul de tavan din cat stiu locomotiva are transmisie cardanica prin cabina si ar fi neplacut sa se dezlipeasca difuzorul si sa cada peste ea .
 
da, are transmisie cardanica prin cabina; cel ma bun loc este in cabina pe tavan; as putea sa montez difuzurul si in tender daca frezez putin lestul, insa cred ca se va auzi nasol, pt ca nu va avea pe unde sa iasa sunetul...

Nu m-am uitat sub caza, insa sincer (atata timp cat Roco nu specifica explicit), nu cred ca are pregatirea pt difuzoare...

Cosmin, DA-ul o sa vina curand, si va fi dotat cu sunet. Oricum, DA-ul va fi ultima achizitie pe anul 2008. Am investit enorm in ultimile luni in hobby-ul acesta, si vreau sa iau o pauza pana prin februarie. Singura invesititie s-ar putea sa fie un vagon pe care sa il transform in vagon tip WIT pentru DA-060.
 
andrei,


eu vbeam de EA,locomotiva electrica,sunetul acesteia este impresionant.

cel mai indicat loc pentru difuzor este pe tavan,sub cazan necesita interventii mai ample.
 
Salut tuturor,

Aseara am instalat decodorul Esu LokSound v3.5 in BR50, nu insa si difuzorul.
Am incercat diverse locuri in care as fi putut pune difuzorul, insa in afara de marchiza nu am gasit altceva.

Am rugamintea, daca a mai montat cineva sunet in acest tip de locomotiva, in alt loc decat marchiza, sa imi spuna si mie cum a facut.

ATENTIE: La acest tip de locomotiva trage si masina si tenderul, asa incat eu unul nu vad cum s-ar putea monta difuzorul in cazan. Nici in tender nu incape (difuzorul e mai mare cam cu 1mm decat locul in care as putea sa il pun).

Daca are cineva idei, il rog sa posteze