Br 130 Ludmila (model Hrushca) – imbunatatiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Br 130 Ludmila (model Hrushca) – imbunatatiri
http://trenulete.info/br-130-ludmila-model-hrushca-imbunatatiri/

Locomotiva BR 130, cunoscuta Ludmila, in varianta produsa de Hrushca multi ani in urma, a sosit in atelierele PanArin tocmai de la Satu Mare pentru imbunatatiri. Macheta este construita dupa metoda veche, pe baza de sasiu din fasii de tabla imbinate la capete cu elemente din plastic in care se afla prismele si becurile pentru iluminat. Motorizarea este pe un singur boghiu si chiar alimentarea cu energie electrica se face numai de pe acest boghiu, cel inert neavand sistem de colectare. Faptul este destul de deranjant prin desele intreruperi in alimentare si va costitui a doua etapa de imbunatatiri in atelierele PanArin. Pentru moment, am desfacut si curatat motorul care era in stare janica, plin de praf si de fire de par. Tractiunea este asigurata numai de cele doua osii din capetele boghiului, dar, pentru ca aceasta se face cu ax melcat, am de gand sa aplic forta motrice si pe osia din mijloc.

Prima operatiune, dupa repunerea motorului in functiune la parametri normali, a fost aceea de a transforma iluminatul de pe becuri, pe LED-uri alb cald. Am studiat amplasarea farurilor si prima impresie dezamagitoare a fost aceea ca la aceasta macheta, farurrile separate pentru lumina rosie nu pot fi folosite pentru iluminare deoare se afla amplasate dea lungului liniei peretelui exterior si o gaura strapunsa este exclusa. Pentru a asigura totusi luminile rosii am desis sa folosesc numai lentilele pentru farurile albe.

 
Salut !

@Prognosis,

Cu respect, dar compania 'Hruska" nu a facut si BR130, aka "Ludmila ".
Chiar daca cutia este de la "Hruska", asta nu inseamana ca si continutul este de la 'Hruska"....
....apropo de cutie, e bine sa ai grija de ea, este o raritate 8) ...sunt oameni care colectioneaza asa ceva..... :!:

Marius.